Most Recent Playoff Game Comments

Every school, that has played at least one playoff game, is listed below along with their most recent playoff game and result.

 

 

Team Most Recent Game
Aberdeen 11/23/96 vs. Stanwood, 3A Quarterfinals, L 0-13
Adna 11/12/10 vs. Napavine, 2B First Round, L 35-44
Almira-Coulee-Hartline 11/27/10 vs. Cusick, 1B Semifinals, L 28-36
Anacortes 11/19/10 vs. Mark Morris, 2A Quarterfinals, L 31-36
Archbishop Murphy 12/4/10 vs. Tumwater, 2A Championship, L 14-34
Arlington 11/13/10 vs. Bellarmine Prep, 4A First Round, L 19-38
Asotin 12/5/08 vs. Napavine, 2B Championship, L 24-28
Auburn 11/19/10 vs. Curtis, 4A Quarterfinals, L 0-31
Bainbridge 11/10/01 vs. West Valley (Yakima), 3A First Round, L 0-26
Ballard 12/6/03 vs. Pasco, 4A Championship, L 14-21
Battle Ground 11/9/79 vs. Peninsula, 3A First Round, L 14-38
Bellarmine 11/29/10 vs. Ferris, 4A Semifinals, L 10-14
Bellevue 12/3/10 vs. Kamiakin, 3A Championship, W 38-0
Bellingham 11/17/07 vs. Prosser, 2A Quarterfinals, L 6-35
Bethel 11/13/09 vs. Skyview, 4A First Round, L 21-40
Black Hills 11/14/09 vs. Lynden, 2A First Round, L 7-14
Blaine 11/14/09 vs. W.F. West, 2A First Round, L 20-38
Blanchet 11/15/96 vs. Aberdeen, 3A First Round, L 7-50
Bothell 11/20/10 vs. Bellarmine Prep, 4A Quarterfinals, L 21-28
Bremerton 11/12/93 vs. Newport (Bellevue), 4A First Round, L 6-42
Brewster 11/13/10 vs. DeSales, 2B First Round, L 7-34
Bridgeport 12/3/88 vs. Odessa, 1B Championship, W 52-0
Burlington-Edison 11/20/10 vs. Tumwater, 2A Quarterfinals, L 8-49
Camas 11/19/10 vs. Lakes, 3A Quarterfinals, L 24-27
Capital 11/27/10 vs. Kamiakin, 3A Semifinals, L 18-45
Cascade (Everett) 11/9/07 vs. Eastlake, 4A First Round, L 14-48
Cascade (Leavenworth) 11/13/09 vs. Connell, 1A First Round, L 14-34
Cascade Christian 12/4/10 vs. Connell, 1A Championship, W 42-35
Cashmere 11/20/10 vs. Omak, 1A Quarterfinals, L 8-30
Castle Rock 11/22/08 vs. Cascade Christian, 1A Quarterfinals, L 12-35
Cedarcrest 11/15/96 vs. Kennedy, 3A First Round, L 14-17
Central Kitsap 11/14/09 vs. Curtis, 4A First Round, L 16-21
Central Valley 11/21/08 vs. Ferris, 4A Quarterfinals, L 7-14
Centralia 11/21/08 vs. Archbishop Murphy, 2A Quarterfinals, L 13-40
Charles Wright 11/15/91 vs. Montesano, 1A First Round, L 28-29
Chehalis 11/13/10 vs. Archbishop Murphy, 2A First Round, L 14-28
Chelan 11/20/10 vs. Connell, 1A Quarterfinals, L 6-41
Cheney 11/11/00 vs. Prosser, 3A First Round, L 8-24
Chewelah 11/10/01 vs. Connell, 2A First Round, L 7-40
Chiawana 11/20/10 vs. Ferris, 4A Quarterfinals, L 7-13
Chief Leschi 11/21/97 vs. Mossyrock, 2B First Round, L 12-61
Chimacum 11/11/05 vs. Castle Rock, 2A First Round, L 0-27
Clallam Bay 11/17/07 vs. Tri-Cities Prep, 1B First Round, L 20-30
Clarkston 11/13/10 vs. East Valley (Spokane), 2A First Round, L 27-36
Cle Elum 11/9/07 vs. Cascade (Leavenworth), 1A First Round, L 14-42
Cleveland 11/10/79 vs. Arlington, 3A First Round, L 27-38
Clover Park 11/13/04 vs. East Valley (Spokane), 3A First Round, L 14-26
Colfax 12/4/10 vs. South Bend, 2B Championship, L 8-28
Colton 11/20/09 vs. Cusick, 1B First Round, L 26-54
Columbia River 11/14/09 vs. Meadowdale, 3A First Round, L 17-27
Columbia-Burbank 11/11/06 vs. Kalama, 1A First Round, L 6-51
Columbia-Hunters 12/3/05 vs. LaCrosse/Washtucna, 1B Championship, L 8-56
Colville 11/14/09 vs. Othello, 2A First Round, L 13-26
Concrete 11/13/10 vs. South Bend, 2B First Round, L 10-27
Connell 12/4/10 vs. Cascade Christian, 1A Championship, L 35-42
Coupeville 11/10/90 vs. Rainier, 2B First Round, L 14-34
Crescent 12/6/96 vs. Odessa, 1B Championship, W 46-0
Curtis 11/27/10 vs. Skyline, 4A Semifinals, L 34-35
Cusick 12/3/10 vs. Lummi, 1B Championship, L 30-55
Darrington 11/10/07 vs. Toutle Lake, 2B First Round, L 13-19
Davenport 11/9/07 vs. La Salle, 2B First Round, L 24-32
Dayton 12/3/94 vs. Toutle Lake, 2B Championship, W 35-22
Deer Park 11/11/00 vs. Cashmere, 2A First Round, L 34-35
DeSales 11/20/10 vs. Waitsburg, 2B Quarterfinals, L 13-54
East Valley (Spokane) 11/29/10 vs. Tumwater, 2A Semifinals, L 27-63
East Valley (Yakima) 11/11/06 vs. W.F. West, 2A First Round, L 21-35
Eastlake 11/12/10 vs. Curtis, 4A First Round, L 14-21
Eastmont 11/21/86 vs. West Valley (Yakima), 3A Quarterfinals, L 0-16
Eastside Catholic 11/21/08 vs. Lakes, 3A Quarterfinals, L 14-18
Eatonville 11/12/04 vs. Castle Rock, 2A First Round, L 18-27
Edmonds-Woodway 11/24/07 vs. Lewis & Clark, 4A Semifinals, L 26-28
Eisenhower 11/21/09 vs. Ferris, 4A Quarterfinals, L 14-24
Ellensburg 11/28/09 vs. West Valley (Spokane), 2A Semifinals, L 17-24
Elma 11/19/05 vs. Cashmere, 2A Quarterfinals, L 7-58
Entiat 11/19/94 vs. Touchet, 1B First Round, L 20-44
Enumclaw 11/10/95 vs. South Kitsap, 4A First Round, L 6-37
Ephrata 11/10/07 vs. Pullman, 2A First Round, L 10-36
Everett 11/11/05 vs. Puyallup, 4A First Round, L 14-25
Evergreen (Seattle) 11/9/07 vs. Meadowdale, 3A First Round, L 19-20
Evergreen (Vancouver) 12/4/04 vs. Skyline, 4A Championship, W 28-14
Federal Way 11/14/08 vs. Skyline, 4A First Round, L 6-49
Ferndale 11/12/10 vs. O’Dea, 3A First Round, L 10-31
Ferris 12/4/10 vs. Skyline, 4A Championship, W 24-16
Fife 11/17/07 vs. Lynden, 2A Quarterfinals, L 19-28
Forks 11/15/08 vs. Nooksack Valley, 1A First Round, L 14-39
Fort Vancouver 11/12/83 vs. Bellarmine Prep, 4A First Round, L 10-21
Foss 11/16/79 vs. Mount Tahoma, 4A Quarterfinals, L 0-28
Foster 11/12/10 vs. Mark Morris, 2A First Round, L 24-38
Franklin 11/13/10 vs. Capital, 3A First Round, L 0-51
Franklin Pierce 11/24/07 vs. Skyline, 3A Semifinals, L 14-48
Freeman 11/22/08 vs. Royal, 1A Quarterfinals, L 27-32
Friday Harbor 11/11/06 vs. Montesano, 1A First Round, L 0-21
Garfield 11/26/77 vs. Sumner, 4A Semifinals, L 13-34
Garfield-Palouse 11/15/08 vs. White Swan, 2B First Round, L 12-27
Gig Harbor 11/11/06 vs. Pasco, 4A First Round, L 14-47
Goldendale 11/13/10 vs. Chelan, 1A First Round, L 17-24
Gonzaga Prep 11/25/06 vs. Oak Harbor, 4A Semifinals, L 10-14
Graham-Kapowsin 11/17/07 vs. Ferris, 4A Quarterfinals, L 14-49
Grandview 11/21/05 vs. Connell, 2A Quarterfinals, L 21-56
Granger 11/15/08 vs. Freeman, 1A First Round, L 27-38
Granite Falls 11/16/90 vs. North Mason, 1A Quarterfinals, L 8-14
Hanford 11/13/09 vs. Mount Spokane, 3A First Round, L 13-48
Hazen 11/19/93 vs. Gig Harbor, 3A Quarterfinals, L 0-34
Highland 11/15/85 vs. Ephrata, 1A First Round, L 13-40
Hoquiam 11/13/10 vs. Connell, 1A First Round, L 14-56
Hudson’s Bay 11/19/99 vs. Lakes, 3A Quarterfinals, L 0-28
Ilwaco 11/10/01 vs. Tacoma Baptist, 1A First Round, L 12-54
Inchelium 11/20/10 vs. Cusick, 1B First Round, L 28-46
Inglemoor 11/17/07 vs. Lewis & Clark, 4A Quarterfinals, L 0-35
Ingraham 12/3/88 vs. Kentwood, 4A Championship, W 21-0
Interlake 11/20/10 vs. Archbishop Murphy, 2A Quarterfinals, L 13-58
Issaquah 11/19/10 vs. Skyline, 4A Quarterfinals, L 21-42
Jackson 11/14/09 vs. Issaquah, 4A First Round, L 28-48
Juanita 11/13/10 vs. Camas, 3A First Round, L 13-20
Jubilee Christian 11/19/04 vs. Columbia (Hunters), 1B First Round, L 26-42
Kahlotus 11/11/89 vs. Pateros, 1B First Round, L 14-26
Kalama 11/15/08 vs. Cascade Christian, 1A First Round, L 0-38
Kamiak 11/20/04 vs. Skyline, 4A Quarterfinals, L 21-28
Kamiakin 12/3/10 vs. Bellevue, 3A Championship, L 0-38
Kelso 11/13/10 vs. Kamiakin, 3A First Round, L 6-50
Kennedy 11/14/08 vs. Liberty (Issaquah), 3A First Round, L 17-21
Kennewick 11/17/07 vs. Skyline, 3A Quarterfinals, L 7-35
Kent-Meridian 11/15/91 vs. Cascade (Everett), 4A First Round, L 14-35
Kentlake 11/14/03 vs. Lincoln, 4A First Round, L 6-30
Kentridge 11/22/02 vs. Mountain View, 4A Quarterfinals, L 14-40
Kentwood 11/12/10 vs. Bothell, 4A First Round, L 14-49
King’s 11/20/10 vs. Meridian, 1A Quarterfinals, L 34-42
Kiona-Benton 11/10/07 vs. Cashmere, 1A First Round, L 27-43
Kittitas 11/12/10 vs. Lind-Ritzville, 2B First Round, L 0-12
Klahowya 11/12/04 vs. Elma, 2A First Round, L 21-46
La Salle 11/21/09 vs. DeSales, 2B Quarterfinals, L 27-29
LaCenter 11/14/09 vs. Nooksack Valley, 1A First Round, L 21-49
LaConner 11/20/04 vs. Friday Harbor, 1A First Round, L 28-46
LaCrosse-Washtucna 12/6/08 vs. Wishkah Valley, 1B Championship, W 64-62
Lake Quinault 11/21/09 vs. Neah Bay, 1B First Round, L 14-20
Lake Roosevelt 11/17/01 vs. Zillah, 1A Quarterfinals, L 8-60
Lake Stevens 11/10/06 vs. Bothell, 4A First Round, L 0-33
Lake Washington 11/22/03 vs. Evergreen (Vancouver), 4A Quarterfinals, L 20-45
Lakes 11/26/10 vs. Bellevue, 3A Semifinals, L 7-35
Lakeside-9 Mile Falls 11/10/07 vs. Royal, 1A First Round, L 7-60
Lakeside-Seattle 11/14/87 vs. Tumwater, 3A First Round, L 0-29
Lakewood 11/12/94 vs. Steilacoom, 1A First Round, L 10-26
Lewis & Clark 12/1/07 vs. Bothell, 4A Championship, W 21-14
Liberty (Issaquah) 11/19/10 vs. Bellevue, 3A Quarterfinals, L 0-35
Liberty (Spangle) 11/11/05 vs. DeSales, 2B First Round, L 0-25
Liberty Bell 11/9/07 vs. DeSales, 2B First Round, L 7-41
Life Christian 11/24/07 vs. DeSales, 2B Semifinals, L 7-28
Lincoln 11/21/03 vs. Ballard, 4A Quarterfinals, L 29-36
Lind-Ritzville 11/20/10 vs. Colfax, 2B Quarterfinals, L 0-27
Lindbergh 11/12/10 vs. Anacortes, 2A First Round, L 14-28
Lummi 12/3/10 vs. Cusick, 1B Championship, W 55-30
Lyle 11/19/10 vs. Neah Bay, 1B First Round, L 6-30
Lynden 11/13/10 vs. Tumwater, 2A First Round, L 10-21
Lynden Christian 11/10/07 vs. Kalama, 1A First Round, L 14-39
Lynnwood 11/10/95 vs. Ferndale, 3A First Round, L 12-13
Mabton 11/11/05 vs. Asotin, 2B First Round, L 10-17
Mansfield 11/10/90 vs. Colton, 1B First Round, L 38-72
Manson 11/20/99 vs. Mossyrock, 2B First Round, L 6-53
Mariner 11/9/07 vs. Inglemoor, 4A First Round, L 10-13
Mark Morris 11/27/10 vs. Archbishop Murphy, 2A Semifinals, L 18-42
Mary Walker 11/14/87 vs. DeSales, 2B First Round, L 16-26
Marysville-Pilchuck 11/13/10 vs. Issaquah, 4A First Round, L 13-49
Mead 11/9/07 vs. Ferris, 4A First Round, L 7-24
Meadowdale 11/12/10 vs. Lakes, 3A First Round, L 21-49
Medical Lake 11/15/03 vs. East Valley (Yakima), 2A First Round, L 12-17
Mercer Island 11/10/00 vs. Lake Stevens, 3A First Round, L 17-21
Meridian 11/27/10 vs. Cascade Christian, 1A Semifinals, L 0-21
Monroe 11/16/91 vs. Seattle Prep, 3A First Round, L 12-14
Montesano 11/12/10 vs. King’s, 1A First Round, L 20-35
Morton-White Pass 11/29/96 vs. Willapa Valley, 2B Semifinals, L 13-21
Moses Lake 11/10/06 vs. Gonzaga Prep, 4A First Round, L 26-32
Mossyrock 11/17/00 vs. Wahkiakum, 2B First Round, L 6-34
Mount Baker 11/12/05 vs. Connell, 2A First Round, L 21-46
Mount Rainier 11/15/96 vs. Lynden, 3A First Round, L 15-29
Mount Si 11/12/10 vs. Liberty (Issaquah), 3A First Round, L 17-20
Mount Spokane 11/20/10 vs. Kamiakin, 3A Quarterfinals, L 19-44
Mount Tahoma 11/10/84 vs. Bishop Blanchet, 4A First Round, L 0-13
Mount Vernon 11/9/07 vs. Ferndale, 3A First Round, L 0-14
Mountain View 11/13/04 vs. Curtis, 4A First Round, L 36-48
Naches 11/23/91 vs. Medical Lake, 1A Quarterfinals, L 0-43
Napavine 11/20/10 vs. South Bend, 2B Quarterfinals, L 7-16
Naselle 11/13/09 vs. Tacoma Baptist, 2B First Round, L 8-42
Nathan Hale 11/9/07 vs. Franklin Pierce, 3A First Round, L 3-26
Neah Bay 11/27/10 vs. Lummi, 1B Semifinals, L 14-61
Newport 11/13/10 vs. Chiawana, 4A First Round, L 10-30
Newport (Bellevue) 11/10/07 vs. Bellevue, 3A First Round, L 10-21
Nooksack Valley 11/20/10 vs. Cascade Christian, 1A Quarterfinals, L 20-32
North Beach 11/12/04 vs. Wahkiakum, 2B Quarterfinals, L 12-62
North Central 11/18/77 vs. Gonzaga Prep, 4A Quarterfinals, L 13-28
North Kitsap 11/13/98 vs. River Ridge, 4A First Round, L 14-30
North Mason 11/23/90 vs. Eatonville, 1A Semifinals, L 14-17
North Thurston 11/13/09 vs. Lakes, 3A First Round, L 0-56
O’Dea 11/19/10 vs. Capital, 3A Quarterfinals, L 12-13
Oak Harbor 11/16/07 vs. Bothell, 4A Quarterfinals, L 14-42
Oakville 11/14/86 vs. Crescent, 1B First Round, L 27-30
Ocosta 11/14/80 vs. Carroll, 1A First Round, L 14-15
Odessa 11/21/08 vs. LaCrosse/Washtucna, 1B First Round, L 8-56
Okanogan 11/14/09 vs. River View, 1A First Round, L 21-24
Olympia 11/15/08 vs. Central Kitsap, 4A First Round, L 10-14
Olympic 11/22/86 vs. Kelso, 4A Quarterfinals, L 15-31
Omak 11/27/10 vs. Connell, 1A Semifinals, L 21-55
Onalaska 11/13/10 vs. Cascade Christian, 1A First Round, L 7-49
Orcas Island 11/26/10 vs. South Bend, 2B Semifinals, L 12-28
Oroville 11/13/10 vs. Waitsburg, 2B First Round, L 13-49
Orting 11/15/08 vs. Castle Rock, 1A First Round, L 21-34
Othello 11/13/10 vs. Prosser, 2A First Round, L 6-14
Pasco 11/18/06 vs. Bothell, 4A Quarterfinals, L 40-43
Pateros 11/25/06 vs. St. John-Endicott, 1B Semifinals, L 28-32
Pe Ell 11/19/05 vs. Lummi, 1B First Round, L 40-64
Peninsula 11/16/02 vs. Columbia River, 3A First Round, L 0-29
Pomeroy 11/12/04 vs. La Salle, 2B First Round, L 48-49
Port Angeles 11/12/10 vs. Interlake, 2A First Round, L 26-47
Port Townsend 11/13/04 vs. Archbishop Murphy, 2A First Round, L 8-41
Prairie 11/14/92 vs. Hazen, 3A First Round, L 7-24
Prescott 11/23/02 vs. Columbia (Hunters), 1B First Round, L 6-54
Prosser 11/20/10 vs. East Valley (Spokane), 2A Quarterfinals, L 28-48
Pullman 11/22/08 vs. Burlington-Edison, 2A Quarterfinals, L 7-14
Puyallup 11/11/06 vs. Skyview, 4A First Round, L 9-14
Quilcene 11/17/84 vs. Wishkah Valley, 1B First Round, L 12-44
Quincy 11/14/03 vs. Cashmere, 2A First Round, L 21-35
R. A. Long 11/14/09 vs. Archbishop Murphy, 2A First Round, L 10-35
Rainier 12/7/91 vs. DeSales, 2B Championship, L 16-46
Rainier Beach 11/10/06 vs. Timberline, 3A First Round, L 22-40
Raymond 11/18/00 vs. Tacoma Baptist, 1A First Round, L 6-20
Reardan 11/13/09 vs. La Salle, 2B First Round, L 26-48
Redmond 11/20/98 vs. Snohomish, 4A Quarterfinals, L 33-35
Renton 11/20/98 vs. Capital, 3A Quarterfinals, L 0-14
Republic 11/27/04 vs. DeSales, 2B Semifinals, L 7-48
Richland 11/12/10 vs. Ferris, 4A First Round, L 17-33
Ridgefield 11/12/05 vs. Archbishop Murphy, 2A First Round, L 14-50
River Ridge 11/20/98 vs. Cascade (Everett), 4A Quarterfinals, L 13-42
River View 11/21/09 vs. Connell, 1A Quarterfinals, L 7-47
Riverside-Chattaroy 11/16/02 vs. Cashmere, 2A First Round, L 28-63
Rochester 11/23/02 vs. Elma, 2A Quarterfinals, L 21-35
Rogers (Puyallup) 11/12/10 vs. Skyline, 4A First Round, L 7-34
Roosevelt 11/9/84 vs. Snohomish, 4A First Round, L 7-55
Rosalia 11/28/97 vs. Colton, 1B Semifinals, L 36-40
Royal 11/12/10 vs. Cashmere, 1A First Round, L 10-34
Sammamish 12/3/99 vs. Prosser, 3A Championship, L 38-42
Seattle Lutheran 11/13/09 vs. Adna, 2B First Round, L 0-68
Seattle Prep 11/22/91 vs. O’Dea, 3A Quarterfinals, L 0-43
Sedro Woolley 11/15/91 vs. Hazen, 3A First Round, L 13-27
Sehome 11/13/99 vs. Capital, 4A First Round, L 15-25
Selah 11/13/09 vs. West Valley (Spokane), 2A First Round, L 0-29
Selkirk 11/21/86 vs. Ritzville, 2B Quarterfinals, L 23-45
Sequim 11/13/10 vs. Burlington-Edison, 2A First Round, L 13-33
Shadle Park 11/20/99 vs. Richland, 4A Quarterfinals, L 18-41
Shelton 11/16/91 vs. O’Dea, 3A First Round, L 7-14
Shorecrest 11/10/06 vs. Auburn, 3A First Round, L 7-42
Shorewood 11/9/90 vs. South Kitsap, 4A First Round, L 10-27
Skyline 12/4/10 vs. Ferris, 4A Championship, L 16-24
Skyview 11/12/10 vs. Auburn, 4A First Round, L 21-28
Snohomish 11/10/07 vs. Edmonds-Woodway, 4A First Round, L 13-37
Soap Lake 11/22/84 vs. Wishkah Valley, 1B Semifinals, L 28-34
South Bend 12/4/10 vs. Colfax, 2B Championship, W 28-8
South Kitsap 11/14/09 vs. Skyline, 4A First Round, L 14-63
South Whidbey 11/14/92 vs. Elma, 1A First Round, L 39-40
Southridge 11/13/09 vs. Eisenhower, 4A First Round, L 21-27
Spanaway Lake 11/17/00 vs. Bethel, 4A Quarterfinals, L 7-21
Sprague-Harrington 11/18/05 vs. LaCrosse/Washtucna, 1B First Round, L 8-58
St. John-Endicott 12/2/06 vs. Lummi, 1B Championship, W 12-6
Stanwood 11/29/96 vs. Capital, 3A Semifinals, L 14-35
Steilacoom 11/14/08 vs. Burlington-Edison, 2A First Round, L 21-38
Stevenson 11/13/10 vs. Meridian, 1A First Round, L 21-50
Sultan 11/11/00 vs. Othello, 2A First Round, L 14-28
Sumner 11/11/94 vs. Newport (Bellevue), 4A First Round, L 13-42
Sunnyside 11/20/81 vs. East Valley (Spokane), 3A Quarterfinals, L 7-28
Tacoma Baptist 11/20/10 vs. Orcas Island, 2B Quarterfinals, L 14-21
Taholah 11/20/10 vs. Lummi, 1B First Round, L 18-63
Tahoma 11/11/06 vs. Woodinville, 4A First Round, L 0-14
Tekoa-Oakesdale 11/17/95 vs. Davenport, 2B First Round, L 12-33
Tenino 11/10/07 vs. Cascade Christian, 1A First Round, L 10-49
Timberline 11/12/10 vs. Bellevue, 3A First Round, L 14-59
Toledo 11/13/10 vs. Nooksack Valley, 1A First Round, L 14-19
Tonasket 12/3/05 vs. Royal, 1A Championship, L 14-34
Toppenish 11/14/97 vs. Cascade (Leavenworth), 2A First Round, L 14-49
Touchet 11/16/07 vs. Almira/Coulee-Hartline, 1B First Round, L 36-38
Toutle Lake 11/14/08 vs. Napavine, 2B First Round, L 14-18
Tri-Cities Prep 12/4/09 vs. Lummi, 1B Championship, W 80-40
Tumwater 12/4/10 vs. Archbishop Murphy, 2A Championship, W 34-14
Union 11/27/09 vs. Bellevue, 3A Semifinals, L 13-19
University 11/12/10 vs. Mount Spokane, 3A First Round, L 35-48
Vashon Island 11/15/08 vs. Montesano, 1A First Round, L 7-14
Wahkiakum 11/11/06 vs. Life Christian, 2B First Round, L 15-48
Wahluke 11/15/03 vs. Freeman, 1A First Round, L 17-49
Waitsburg 11/29/10 vs. Colfax, 2B Semifinals, L 14-21
Walla Walla 11/13/04 vs. Pasco, 4A First Round, L 10-49
Warden 11/12/10 vs. Colfax, 2B First Round, L 7-54
Washington 11/16/90 vs. Bremerton, 3A Quarterfinals, L 28-29
Washougal 11/13/99 vs. Mount Baker, 2A First Round, L 8-32
Waterville 11/11/05 vs. Davenport, 2B First Round, L 0-40
Wenatchee 11/14/98 vs. Pasco, 4A First Round, L 8-44
West Seattle 11/14/08 vs. Ferndale, 3A First Round, L 3-42
West Valley (Spokane) 12/5/09 vs. Lynden, 2A Championship, L 6-16
West Valley (Yakima) 11/10/06 vs. Eastside Catholic, 3A First Round, L 7-28
White Pass 11/13/10 vs. Orcas Island, 2B First Round, L 0-23
White River 11/19/04 vs. Lynden, 3A Quarterfinals, L 26-27
White Salmon 11/20/98 vs. Kalama, 1A First Round, L 7-8
White Swan 11/14/09 vs. DeSales, 2B First Round, L 7-48
Willapa Valley 11/13/10 vs. Tacoma Baptist, 2B First Round, L 7-14
Wilson 11/16/01 vs. Mountain View, 4A Quarterfinals, L 7-10
Winlock 11/16/02 vs. Cascade Christian, 1A First Round, L 14-34
Wishkah Valley 11/20/09 vs. Lummi, 1B First Round, L 16-66
Woodinville 11/14/08 vs. Auburn, 4A First Round, L 14-28
Woodland 11/11/05 vs. Orting, 2A First Round, L 6-28
Yelm 11/20/87 vs. Tumwater, 3A Quarterfinals, L 0-25
Zillah 11/13/10 vs. Omak, 1A First Round, L 20-21


Comments

  1. […] two lists aren’t really ranked, but rather just give each school’s most recent playoff game, and most recent playoff win.  As the full list page says, the most recent playoff win listing […]