Highest Winning Score (11 Man) Comments

Highest all-time winning game scores in 11-man football.  Note, some teams on this list are currently 8-man but that the time of the game were competing in 11-man ball.

Rank Team Opponent Score
1 Royal vs. Toledo, 1A Championship, 1996-12-07 70-0
2 Pasco vs. Bethel, 4A Quarterfinals, 2004-11-20 70-28
3 Columbia-Hunters vs. Freeman, 2B Semifinals, 1988-11-25 69-8
4 Adna vs. Seattle Lutheran, 2B First Round, 2009-11-13 68-0
5 Pullman vs. Quincy, 2A Quarterfinals, 1999-11-19 68-26
6 Meridian vs. Hoquiam, 2A First Round, 2003-11-15 66-0
7 Capital vs. Franklin, 3A First Round, 1993-11-12 66-6
8 DeSales vs. Reardan, 2B First Round, 1997-11-22 65-20
9 Cascade Christian vs. White Pass, 1A First Round, 2003-11-15 63-7
10 Bellevue vs. Lindbergh, 3A First Round, 2005-11-12 63-7
11 Skyline vs. South Kitsap, 4A First Round, 2009-11-14 63-14
12 Richland vs. Mead, 4A First Round, 1989-11-11 63-21
13 Tumwater vs. East Valley (Spokane), 2A Semifinals, 2010-11-29 63-27
14 Cashmere vs. Riverside, 2A First Round, 2002-11-16 63-28
15 Newport (Bellevue) vs. Clover Park, 3A First Round, 1997-11-14 63-56
16 Archbishop Murphy vs. Castle Rock, 2A Quarterfinals, 2005-11-20 62-0
17 Ferndale vs. Eastside Catholic, 3A First Round, 1997-11-15 62-6
18 Wahkiakum vs. North Beach, 2B Quarterfinals, 2004-11-12 62-12
19 Yelm vs. Monroe, 3A First Round, 1987-11-13 62-20
20 Colton vs. Davenport, 2B Semifinals, 1975-11-14 61-0
21 Mossyrock vs. Chief Leschi, 2B First Round, 1997-11-21 61-12
22 Prosser vs. Ellensburg, 3A First Round, 2005-11-12 61-12
23 Meridian vs. Orting, 2A Semifinals, 1999-11-27 61-21
24 DeSales vs. Mossyrock, 2B Championship, 1997-12-06 61-28
25 DeSales vs. Liberty (Spangle), 2B Semifinals, 1998-11-27 61-28
26 Colfax vs. River View, 1A Quarterfinals, 2001-11-16 60-0
27 Royal vs. Lakeside (9 Mile Falls), 1A First Round, 2007-11-10 60-7
28 Bellevue vs. Kennedy, 3A First Round, 2002-11-16 60-7
29 Zillah vs. Lake Roosevelt, 1A Quarterfinals, 2001-11-17 60-8
30 Asotin vs. Reardan, 2B First Round, 2008-11-14 60-17
31 Lakes vs. Lynden, 3A First Round, 1997-11-15 60-34
32 Bellevue vs. Timberline, 3A First Round, 2010-11-12 59-14
33 Cashmere vs. Elma, 2A Quarterfinals, 2005-11-19 58-7
34 Archbishop Murphy vs. Interlake, 2A Quarterfinals, 2010-11-20 58-13
35 Zillah vs. Warden, 1A Quarterfinals, 2003-11-22 58-17
36 Lakes vs. Evergreen (Seattle), 3A First Round, 1999-11-13 57-0
37 Wenatchee vs. Aberdeen, 4A First Round, 1974-11-09 57-6
38 Kennedy vs. W.F. West, 3A First Round, 1989-11-10 57-6
39 Bothell vs. Rogers (Puyallup), 4A First Round, 2009-11-13 57-14
40 Meridian vs. East Valley (Yakima), 2A Championship, 1999-12-04 57-14
41 Onalaska vs. Cascade Christian, 1A First Round, 2001-11-10 57-14
42 Eatonville vs. Ilwaco, 1A Quarterfinals, 1990-11-16 57-16
43 Bellevue vs. Anacortes, 3A First Round, 1999-11-13 57-23
44 Kentridge vs. Central Kitsap, 4A First Round, 1997-11-15 57-28
45 Burlington-Edison vs. Peninsula, 3A Championship, 1977-12-03 57-30
46 Lakes vs. Tumwater, 3A Quarterfinals, 2002-11-23 57-55
47 Lakes vs. North Thurston, 3A First Round, 2009-11-13 56-0
48 Archbishop Murphy vs. Black Hills, 2A First Round, 2008-11-14 56-7
49 Connell vs. Hoquiam, 1A First Round, 2010-11-13 56-14
50 Puyallup vs. Bellarmine Prep, 4A Quarterfinals, 1997-11-21 56-14
51 Meridian vs. Elma, 2A First Round, 1999-11-13 56-15
52 Prosser vs. East Valley (Spokane), 3A First Round, 1991-11-15 56-19
53 Colton vs. Brewster, 2B Championship, 1975-11-21 56-21
54 Meridian vs. Eatonville, 2A Quarterfinals, 1999-11-20 56-21
55 Connell vs. Grandview, 2A Quarterfinals, 2005-11-21 56-21
56 Adna vs. Concrete, 2B First Round, 2008-11-14 56-27
57 Cascade (Everett) vs. Curtis, 4A First Round, 1992-11-14 56-27
58 Capital vs. Evergreen (Vancouver), 4A First Round, 2002-11-16 56-28
59 Elma vs. Orting, 2A Quarterfinals, 2001-11-16 55-7
60 Tumwater vs. Steilacoom, 2A First Round, 2006-11-10 55-7
61 Ephrata vs. Toppenish, 1A First Round, 1987-11-13 55-7
62 Montesano vs. Steilacoom, 1A Quarterfinals, 1994-11-18 55-7
63 Snohomish vs. Roosevelt, 4A First Round, 1984-11-09 55-7
64 South Kitsap vs. Bethel, 4A Quarterfinals, 1997-11-21 55-9
65 Oroville vs. Manson, 2B First Round, 1995-11-17 55-13
66 Rochester vs. Orting, 2A First Round, 1997-11-15 55-20
67 Colton vs. River View, 2B First Round, 1974-11-08 55-20
68 Lynden vs. Lakes, 3A Semifinals, 2002-11-29 55-21
69 Connell vs. Omak, 1A Semifinals, 2010-11-27 55-21
70 Rogers (Puyallup) vs. Skyview, 4A First Round, 2008-11-15 55-30
71 Capital vs. Inglemoor, 4A Quarterfinals, 1999-11-19 55-31
72 Eatonville vs. Montesano, 1A First Round, 1985-11-15 54-0
73 Tumwater vs. White River, 3A First Round, 1991-11-16 54-0
74 Lynden vs. Chimacum, 1A First Round, 1988-11-11 54-0
75 Colfax vs. Warden, 2B First Round, 2010-11-12 54-7
76 East Valley (Spokane) vs. Elma, 3A Semifinals, 1981-11-27 54-7
77 Tacoma Baptist vs. Ilwaco, 1A First Round, 2001-11-10 54-12
78 Tumwater vs. Renton, 3A Quarterfinals, 1990-11-16 54-13
79 Waitsburg vs. DeSales, 2B Quarterfinals, 2010-11-20 54-13
80 Montesano vs. Meridian, 1A First Round, 2009-11-14 54-14
81 Skyline vs. Puyallup, 4A Semifinals, 2005-11-26 54-20
82 Zillah vs. Lakeside (9 Mile Falls), 1A First Round, 1995-11-10 54-27
83 Willapa Valley vs. Ritzville, 2B Semifinals, 2001-11-24 54-28
84 Nooksack Valley vs. King’s, 1A Quarterfinals, 2009-11-20 54-47
85 Mossyrock vs. Manson, 2B First Round, 1999-11-20 53-6
86 Prosser vs. Selah, 2A First Round, 2008-11-14 53-14
87 South Kitsap vs. Clover Park, 4A First Round, 1980-11-14 53-18
88 Othello vs. Elma, 2A Championship, 1998-12-05 53-21
89 White Salmon vs. Chimacum, 1A First Round, 1996-11-16 53-28
90 DeSales vs. Oroville, 2B First Round, 1992-11-20 53-35
91 Tumwater vs. North Kitsap, 3A First Round, 1989-11-11 52-0
92 Tacoma Baptist vs. Adna, 2B First Round, 2004-11-12 52-12
93 Kalama vs. Winlock, 1A First Round, 1999-11-19 52-15
94 Lindbergh vs. Ferndale, 3A First Round, 2009-11-13 52-21
95 Othello vs. Omak, 2A Semifinals, 2001-11-24 52-50
96 Capital vs. Franklin, 3A First Round, 2010-11-13 51-0
97 DeSales vs. Lind-Ritzville, 2B Semifinals, 2005-11-26 51-0
98 O’Dea vs. Tumwater, 3A First Round, 2000-11-11 51-6
99 Kalama vs. Columbia (Burbank), 1A First Round, 2006-11-11 51-6
100 Montesano vs. Nooksack Valley, 1A Quarterfinals, 2008-11-22 51-8
101 Adna vs. Morton, 2B Semifinals, 1989-11-17 51-12
102 Connell vs. Montesano, 1A Semifinals, 2007-11-23 51-14
103 Wilson vs. Snohomish, 4A Semifinals, 1998-11-28 51-21
104 Colton vs. Peshastin-Dryden, 2B Semifinals, 1976-11-19 50-6
105 Kamiakin vs. Kelso, 3A First Round, 2010-11-13 50-6
106 Ephrata vs. Cashmere, 1A Quarterfinals, 1986-11-21 50-6
107 Aberdeen vs. Bishop Blanchet, 3A First Round, 1996-11-15 50-7
108 Kalama vs. Toutle Lake, 1A Semifinals, 1999-11-27 50-10
109 Ferndale vs. Eastside Catholic, 3A First Round, 1999-11-12 50-10
110 Archbishop Murphy vs. Ridgefield, 2A First Round, 2005-11-12 50-14
111 Ephrata vs. Cle Elum-Roslyn, 1A First Round, 1988-11-11 50-14
112 Meridian vs. Stevenson, 1A First Round, 2010-11-13 50-21
113 Prosser vs. Olympia, 3A First Round, 1997-11-15 50-23
114 East Valley (Yakima) vs. Elma, 2A Quarterfinals, 2004-11-20 50-23
115 Mountain View vs. Oak Harbor, 4A First Round, 2002-11-16 49-0
116 Skyline vs. Tahoma, 4A First Round, 2004-11-13 49-0
117 Ephrata vs. Kiona-Benton, 1A First Round, 1986-11-15 49-6
118 Skyline vs. Federal Way, 4A First Round, 2008-11-14 49-6
119 Cascade Christian vs. Onalaska, 1A First Round, 2010-11-13 49-7
120 Kentwood vs. Bishop Blanchet, 4A Quarterfinals, 1984-11-16 49-7
121 Issaquah vs. Burlington-Edison, 3A First Round, 2003-11-15 49-7
122 Curtis vs. Kamiakin, 4A Championship, 1995-12-02 49-7
123 Colfax vs. Tacoma Baptist, 1A Championship, 2001-12-01 49-7
124 Reardan vs. Odessa, 2B First Round, 2002-11-22 49-7
125 Tumwater vs. Auburn, 4A Quarterfinals, 1993-11-19 49-7
126 Union vs. Meadowdale, 3A Quarterfinals, 2009-11-21 49-7
127 Bellevue vs. Lakes, 3A First Round, 2003-11-15 49-7
128 Woodinville vs. Kentridge, 4A First Round, 1996-11-16 49-7
129 Tumwater vs. Burlington-Edison, 2A Quarterfinals, 2010-11-20 49-8
130 Bellevue vs. Columbia River, 3A First Round, 2001-11-10 49-9
131 Bellevue vs. Timberline, 3A Quarterfinals, 2004-11-19 49-9
132 Cascade Christian vs. Tenino, 1A First Round, 2007-11-10 49-10
133 Pasco vs. Walla Walla, 4A First Round, 2004-11-13 49-10
134 Reardan vs. Pomeroy, 2B First Round, 2003-11-22 49-12
135 Issaquah vs. Marysville-Pilchuck, 4A First Round, 2010-11-13 49-13
136 Lind-Ritzville vs. Orcas Island, 2B Quarterfinals, 2005-11-19 49-13
137 Central Valley vs. South Kitsap, 4A Championship, 1997-12-06 49-13
138 Ephrata vs. Colfax, 1A Semifinals, 1987-11-27 49-13
139 Waitsburg vs. Oroville, 2B First Round, 2010-11-13 49-13
140 Snohomish vs. Bishop Blanchet, 4A First Round, 1983-11-11 49-13
141 Zillah vs. Royal, 1A Semifinals, 2003-11-28 49-13
142 Lynden Christian vs. La Center, 2A First Round, 2002-11-16 49-14
143 Cascade Christian vs. Toledo, 1A First Round, 2009-11-14 49-14
144 Bothell vs. Kentwood, 4A First Round, 2010-11-12 49-14
145 Arlington vs. Mark Morris, 3A Championship, 1979-12-01 49-14
146 Kalama vs. White Pass, 1A First Round, 2005-11-19 49-14
147 Skyline vs. Curtis, 4A Quarterfinals, 2009-11-21 49-14
148 Cascade (Leavenworth) vs. Toppenish, 2A First Round, 1997-11-14 49-14
149 Ferris vs. Graham-Kapowsin, 4A Quarterfinals, 2007-11-17 49-14
150 Royal vs. Tacoma Baptist, 1A Championship, 2000-12-02 49-17
151 Freeman vs. Wahluke, 1A First Round, 2003-11-15 49-17
152 Bellevue vs. Mount Si, 3A First Round, 2009-11-13 49-17
153 Kennewick vs. Central Valley, 4A First Round, 1983-11-12 49-19
154 Eatonville vs. Elma, 1A Quarterfinals, 1992-11-20 49-20
155 East Valley (Yakima) vs. Colville, 2A First Round, 2004-11-13 49-20
156 Elma vs. Meridian, 2A First Round, 2001-11-10 49-21
157 Nooksack Valley vs. La Center, 1A First Round, 2009-11-14 49-21
158 Skyline vs. Oak Harbor, 4A Quarterfinals, 2005-11-18 49-21
159 Kennewick vs. South Kitsap, 4A Semifinals, 1983-11-26 49-21
160 Lakes vs. Meadowdale, 3A First Round, 2010-11-12 49-21
161 Anacortes vs. Fife, 2A First Round, 2006-11-10 49-22
162 Puyallup vs. North Thurston, 4A Quarterfinals, 1992-11-20 49-22
163 Blaine vs. Mark Morris, 2A First Round, 2008-11-15 49-25
164 Kamiak vs. Meadowdale, 4A First Round, 2004-11-13 49-28
165 Ephrata vs. White Swan, 1A First Round, 1991-11-15 49-28
166 Capital vs. Moses Lake, 3A Semifinals, 1998-11-27 49-28
167 Richland vs. Shadle Park, 4A First Round, 1980-11-14 49-34
168 La Salle vs. Pomeroy, 2B First Round, 2004-11-12 49-48
169 Colton vs. River View, 2B First Round, 1975-11-07 48-0
170 Royal vs. Cascade (Leavenworth), 1A Quarterfinals, 2007-11-17 48-0
171 Gonzaga Prep vs. Pasco, 4A First Round, 1985-11-15 48-0
172 Steilacoom vs. Elma, 2A First Round, 2003-11-14 48-0
173 Kennedy vs. Eastside Catholic, 3A First Round, 1993-11-12 48-3
174 Clover Park vs. Port Angeles, 4A First Round, 1976-11-13 48-7
175 Davenport vs. Waitsburg, 2B Semifinals, 2000-11-25 48-7
176 DeSales vs. Republic, 2B Semifinals, 2004-11-27 48-7
177 Lynden vs. Montesano, 1A Quarterfinals, 1991-11-22 48-7
178 DeSales vs. White Swan, 2B First Round, 2009-11-14 48-7
179 Mount Spokane vs. Hanford, 3A First Round, 2009-11-13 48-13
180 Connell vs. Cashmere, 2A Semifinals, 2002-11-30 48-13
181 Lynden Christian vs. Tacoma Baptist, 1A First Round, 1997-11-22 48-13
182 Eastlake vs. Cascade (Everett), 4A First Round, 2007-11-09 48-14
183 Ephrata vs. Royal, 1A Semifinals, 1986-11-28 48-14
184 Skyline vs. Franklin Pierce, 3A Semifinals, 2007-11-24 48-14
185 Lakes vs. Rainier Beach, 3A First Round, 2000-11-10 48-14
186 Life Christian vs. Wahkiakum, 2B First Round, 2006-11-11 48-15
187 Bethel vs. South Kitsap, 4A Quarterfinals, 2001-11-16 48-18
188 Zillah vs. Cashmere, 1A First Round, 1992-11-13 48-19
189 Newport (Bellevue) vs. Puyallup, 4A Championship, 1992-12-05 48-21
190 Pullman vs. Medical Lake, 2A Semifinals, 1997-11-28 48-21
191 Shadle Park vs. Pasco, 4A First Round, 1991-11-16 48-22
192 Kelso vs. West Seattle, 3A First Round, 2004-11-12 48-22
193 Sunnyside vs. East Valley (Spokane), 3A First Round, 1979-11-09 48-22
194 Montesano vs. Ridgefield, 1A First Round, 1994-11-11 48-24
195 La Salle vs. Reardan, 2B First Round, 2009-11-13 48-26
196 Shadle Park vs. Walla Walla, 4A First Round, 1999-11-13 48-26
197 Issaquah vs. Jackson, 4A First Round, 2009-11-14 48-28
198 West Valley (Yakima) vs. Pullman, 3A First Round, 1991-11-15 48-28
199 DeSales vs. Orcas Island, 2B Championship, 1998-12-04 48-28
200 East Valley (Spokane) vs. Prosser, 2A Quarterfinals, 2010-11-20 48-28
201 Mount Spokane vs. University, 3A First Round, 2010-11-12 48-35
202 Curtis vs. Mountain View, 4A First Round, 2004-11-13 48-36
203 Cascade Christian vs. Onalaska, 1A Quarterfinals, 2002-11-22 48-39
204 Bellevue vs. Auburn, 3A Semifinals, 2006-11-24 47-0
205 Archbishop Murphy vs. Adna, 1A First Round, 2003-11-15 47-6
206 Newport (Bellevue) vs. Bellarmine Prep, 4A First Round, 1990-11-09 47-6
207 Connell vs. River View, 1A Quarterfinals, 2009-11-21 47-7
208 Ferndale vs. Prosser, 3A Championship, 2005-12-02 47-12
209 Pasco vs. Gig Harbor, 4A First Round, 2006-11-11 47-14
210 Auburn vs. Timberline, 3A Quarterfinals, 2006-11-17 47-14
211 Kelso vs. Olympic, 3A Semifinals, 1983-11-25 47-14
212 Cascade (Everett) vs. Edmonds-Woodway, 4A First Round, 2005-11-11 47-17
213 Asotin vs. Toutle Lake, 2B Semifinals, 2006-11-25 47-19
214 Interlake vs. Port Angeles, 2A First Round, 2010-11-12 47-26
215 Centralia vs. Anacortes, 2A Quarterfinals, 2006-11-18 47-26
216 Timberline vs. Anacortes, 3A First Round, 2003-11-14 47-28
217 O’Dea vs. Meadowdale, 3A First Round, 2002-11-16 47-28
218 Richland vs. Mead, 4A Quarterfinals, 1990-11-17 47-28
219 Prosser vs. Lynden, 2A Semifinals, 2007-11-23 47-30
220 Lake Stevens vs. Rainier Beach, 3A First Round, 1994-11-11 46-0
221 Royal vs. Chelan, 1A First Round, 2008-11-15 46-7
222 Bellevue vs. Columbia River, 3A Semifinals, 2002-11-29 46-7
223 Liberty (Spangle) vs. DeSales, 2B Semifinals, 1992-11-27 46-14
224 Chewelah vs. Okanogan, 1A First Round, 1977-11-12 46-14
225 DeSales vs. Rainier, 2B Championship, 1991-12-07 46-16
226 Skyline vs. Evergreen (Seattle), 3A First Round, 2001-11-09 46-17
227 Curtis vs. South Kitsap, 4A Quarterfinals, 1990-11-16 46-21
228 Elma vs. Klahowya, 2A First Round, 2004-11-12 46-21
229 Connell vs. Mount Baker, 2A First Round, 2005-11-12 46-21
230 Friday Harbor vs. La Conner, 1A First Round, 2004-11-20 46-28
231 Ferris vs. Skyview, 4A Semifinals, 2009-11-28 46-41
232 St. John-Endicott vs. Bridgeport, 2B First Round, 1980-11-14 45-0
233 Connell vs. Omak, 1A Quarterfinals, 2006-11-18 45-0
234 Eatonville vs. Mount Baker, 1A Quarterfinals, 1994-11-18 45-6
235 Ferndale vs. Kelso, 3A Semifinals, 2004-11-26 45-6
236 Royal vs. Cashmere, 1A Quarterfinals, 2006-11-17 45-7
237 Omak vs. Cle Elum-Roslyn, 1A Semifinals, 1979-11-24 45-7
238 O’Dea vs. Hazen, 3A Semifinals, 1992-11-27 45-10
239 Skyline vs. Columbia River, 3A Quarterfinals, 2000-11-17 45-17
240 Lind-Ritzville vs. Mabton, 2B First Round, 2004-11-12 45-18
241 Kamiakin vs. Capital, 3A Semifinals, 2010-11-27 45-18
242 Evergreen (Vancouver) vs. Lake Washington, 4A Quarterfinals, 2003-11-22 45-20
243 DeSales vs. Reardan, 2B First Round, 1991-11-22 45-21
244 Skyline vs. Ferris, 4A Championship, 2009-12-05 45-21
245 O’Dea vs. Bainbridge, 3A First Round, 1995-11-11 45-22
246 Lind-Ritzville vs. Selkirk, 2B Quarterfinals, 1986-11-21 45-23
247 Gonzaga Prep vs. Wenatchee, 4A First Round, 1980-11-14 45-31
248 Ellensburg vs. Clarkston, 2A First Round, 2009-11-13 45-35
249 Gonzaga Prep vs. Pasco, 4A First Round, 1986-11-15 44-0
250 Connell vs. Brewster, 1A First Round, 2007-11-09 44-0
251 Pullman vs. Othello, 3A First Round, 1984-11-10 44-0
252 Steilacoom vs. Woodland, 2A First Round, 2002-11-15 44-6
253 Olympia vs. Mountain View, 4A First Round, 2003-11-14 44-7
254 Pasco vs. Wenatchee, 4A First Round, 1998-11-14 44-8
255 South Whidbey vs. North Mason, 1A First Round, 1979-11-09 44-8
256 South Kitsap vs. Oak Harbor, 4A First Round, 1982-11-13 44-14
257 Puyallup vs. North Kitsap, 4A Quarterfinals, 1991-11-22 44-14
258 Omak vs. Lakeside (9 Mile Falls), 2A Quarterfinals, 2001-11-17 44-15
259 Kamiakin vs. Mount Spokane, 3A Quarterfinals, 2010-11-20 44-19
260 Capital vs. Sehome, 3A Quarterfinals, 1993-11-19 44-20
261 DeSales vs. Reardan, 2B Semifinals, 2001-11-24 44-21
262 Prosser vs. Mercer Island, 3A First Round, 1998-11-14 44-21
263 Toppenish vs. Deer Park, 1A First Round, 1989-11-11 44-22
264 Ridgefield vs. Cascade (Leavenworth), 1A Championship, 1995-12-02 44-30
265 Napavine vs. Adna, 2B First Round, 2010-11-12 44-35
266 Curtis vs. Lake Stevens, 3A First Round, 1974-11-08 43-0
267 Medical Lake vs. Naches Valley, 1A Quarterfinals, 1991-11-23 43-0
268 Lake Stevens vs. Mark Morris, 3A Quarterfinals, 1987-11-20 43-0
269 Lynden Christian vs. Forks, 1A First Round, 1996-11-16 43-0
270 Riverside-Chattaroy vs. White Swan, 1A First Round, 1993-11-13 43-0
271 O’Dea vs. Seattle Prep, 3A Quarterfinals, 1991-11-22 43-0
272 Cashmere vs. Connell, 1A First Round, 1984-11-10 43-6
273 Selkirk vs. DeSales, 2B First Round, 1986-11-14 43-12
274 Royal vs. Cascade Christian, 1A Semifinals, 2007-11-23 43-14
275 Cascade (Everett) vs. Wilson, 4A Quarterfinals, 1991-11-22 43-14
276 Rainier Beach vs. Black Hills, 3A First Round, 2004-11-12 43-15
277 Kentwood vs. Kennewick, 4A Semifinals, 1989-11-25 43-19
278 Eatonville vs. Tolt, 1A First Round, 1992-11-13 43-20
279 Willapa Valley vs. Concrete, 2B First Round, 2009-11-14 43-20
280 Orcas Island vs. Napavine, 2B Semifinals, 1998-11-27 43-21
281 Elma vs. Othello, 2A Championship, 2001-12-01 43-22
282 DeSales vs. Davenport, 2B First Round, 2001-11-17 43-22
283 Ferndale vs. Rainier Beach, 3A Quarterfinals, 2004-11-19 43-26
284 Cashmere vs. Kiona-Benton, 1A First Round, 2007-11-10 43-27
285 South Bend vs. Kittitas, 2B First Round, 2009-11-14 43-29
286 Franklin vs. Anacortes, 3A Quarterfinals, 1991-11-22 43-36 (2 OT)
287 Bothell vs. Pasco, 4A Quarterfinals, 2006-11-18 43-40 (9 OT)
288 Oak Harbor vs. Mariner, 4A First Round, 2006-11-11 43-42 (2 OT)
289 Kentwood vs. Bellarmine Prep, 4A First Round, 1989-11-10 42-0
290 Kentwood vs. Olympia, 4A Quarterfinals, 2001-11-16 42-0
291 Reardan vs. Pateros, 2B First Round, 2004-11-12 42-0
292 Pullman vs. Eatonville, 2A Quarterfinals, 2003-11-22 42-0
293 Snohomish vs. Ingraham, 4A First Round, 1976-11-13 42-0
294 Bothell vs. Curtis, 4A First Round, 2008-11-15 42-3
295 Ferndale vs. West Seattle, 3A First Round, 2008-11-14 42-3
296 Reardan vs. Kittitas, 2B First Round, 2005-11-11 42-6
297 Newport (Bellevue) vs. Bremerton, 4A First Round, 1993-11-12 42-6
298 Prosser vs. Hanford, 3A First Round, 1992-11-14 42-6
299 Concrete vs. Darrington, 2B First Round, 1985-11-15 42-6
300 Orting vs. Castle Rock, 1A Semifinals, 1976-11-19 42-6
301 O’Dea vs. Meadowdale, 3A Quarterfinals, 2007-11-16 42-7
302 Naselle vs. Seattle Lutheran, 2B First Round, 2007-11-10 42-7
303 Prosser vs. Burlington-Edison, 2A Championship, 2007-12-01 42-7
304 Willapa Valley vs. Orcas Island, 2B First Round, 1996-11-23 42-7
305 Auburn vs. Shorecrest, 3A First Round, 2006-11-10 42-7
306 Evergreen (Vancouver) vs. Edmonds-Woodway, 4A First Round, 2004-11-13 42-7
307 South Kitsap vs. Sehome, 4A First Round, 1997-11-15 42-8
308 Tacoma Baptist vs. Naselle, 2B First Round, 2009-11-13 42-8
309 Morton-White Pass vs. Wahkiakum, 2B First Round, 1977-11-10 42-8
310 Richland vs. Mead, 4A First Round, 1999-11-13 42-10
311 Skyline vs. North Thurston, 3A Semifinals, 2000-11-24 42-10
312 Colfax vs. Cashmere, 1A First Round, 1997-11-22 42-12
313 Archbishop Murphy vs. Cascade Christian, 1A Semifinals, 2002-11-30 42-12
314 Colton vs. Cusick, 2B First Round, 1977-11-11 42-12
315 Cascade (Everett) vs. North Thurston, 4A First Round, 1994-11-11 42-12
316 Puyallup vs. Kelso, 4A Quarterfinals, 1987-11-20 42-12
317 Adna vs. Columbia (Hunters), 2B Championship, 1989-12-02 42-13
318 Newport (Bellevue) vs. Sumner, 4A First Round, 1994-11-11 42-13
319 Gonzaga Prep vs. Southridge, 4A First Round, 2004-11-13 42-13
320 Cascade (Everett) vs. River Ridge, 4A Quarterfinals, 1998-11-20 42-13
321 Colfax vs. Kittitas, 2B First Round, 2008-11-14 42-14
322 Wenatchee vs. Shadle Park, 4A Quarterfinals, 1979-11-16 42-14
323 Bothell vs. Oak Harbor, 4A Quarterfinals, 2007-11-16 42-14
324 King’s vs. Kalama, 1A First Round, 2002-11-16 42-14
325 Royal vs. Friday Harbor, 1A Semifinals, 2005-11-26 42-14
326 Hazen vs. Meadowdale, 3A First Round, 1993-11-13 42-14
327 Cascade (Leavenworth) vs. Cle Elum-Roslyn, 1A First Round, 2007-11-09 42-14
328 DeSales vs. Waitsburg, 2B Semifinals, 1997-11-29 42-15
329 Bellevue vs. Lynden, 3A Championship, 2001-11-30 42-15
330 Puyallup vs. South Kitsap, 4A First Round, 1986-11-14 42-16
331 Archbishop Murphy vs. Mark Morris, 2A Semifinals, 2010-11-27 42-18
332 Othello vs. Tumwater, 2A Quarterfinals, 2007-11-17 42-18
333 West Valley (Yakima) vs. West Valley (Spokane), 3A Quarterfinals, 1987-11-20 42-19
334 Kamiak vs. South Kitsap, 4A First Round, 2000-11-11 42-20
335 Fife vs. Woodway, 3A First Round, 1988-11-12 42-21
336 LaCenter vs. Steilacoom, 2A Quarterfinals, 2003-11-21 42-21
337 Lind-Ritzville vs. Asotin, 2B Quarterfinals, 1984-11-16 42-21
338 Tumwater vs. Franklin, 3A Quarterfinals, 1992-11-20 42-21
339 Columbia River vs. Mount Vernon, 3A First Round, 2000-11-11 42-21
340 Concrete vs. DeSales, 2B Championship, 1985-12-07 42-21
341 Skyline vs. Issaquah, 4A Quarterfinals, 2010-11-19 42-21
342 Omak vs. East Valley (Yakima), 2A Quarterfinals, 2000-11-17 42-24
343 Gonzaga Prep vs. Curtis, 4A Semifinals, 1987-11-28 42-24
344 Bellevue vs. Skyline, 3A Semifinals, 2001-11-24 42-24
345 O’Dea vs. Kennedy, 3A Quarterfinals, 1992-11-20 42-27
346 Prosser vs. Rainier Beach, 3A Semifinals, 2005-11-26 42-27
347 Riverside-Chattaroy vs. East Valley (Yakima), 1A Semifinals, 1993-11-27 42-27
348 Bethel vs. Lake Stevens, 4A First Round, 2001-11-10 42-28
349 O’Dea vs. Franklin Pierce, 3A First Round, 1999-11-12 42-28
350 Kamiakin vs. Central Valley, 4A First Round, 1995-11-11 42-28
351 Skyline vs. Lakes, 3A Championship, 2000-12-01 42-30
352 Elma vs. Orting, 2A First Round, 2002-11-15 42-33
353 Meridian vs. King’s, 1A Quarterfinals, 2010-11-20 42-34
354 Hoquiam vs. Lake Stevens, 3A Semifinals, 1976-11-20 42-34
355 Timberline vs. Prosser, 3A First Round, 2004-11-13 42-35
356 Blanchet vs. Garfield, 4A First Round, 1975-11-07 42-35 (4 OT)
357 Cascade Christian vs. Connell, 1A Championship, 2010-12-04 42-35
358 Skyline vs. O’Dea, 3A Championship, 2007-11-30 42-35
359 Federal Way vs. Kelso, 4A First Round, 1976-11-12 42-35 (3 OT)
360 Prosser vs. Sammamish, 3A Championship, 1999-12-03 42-38
361 Cashmere vs. Cle Elum-Roslyn, 1A First Round, 2006-11-10 41-0
362 Archbishop Murphy vs. Toledo, 1A First Round, 2002-11-16 41-0
363 Columbia-Burbank vs. Naches Valley, 1A First Round, 1985-11-15 41-0
364 Asotin vs. Mabton, 2B First Round, 1980-11-14 41-0
365 Steilacoom vs. Castle Rock, 1A First Round, 1983-11-11 41-0
366 Orcas Island vs. Asotin, 2B First Round, 2004-11-13 41-0
367 DeSales vs. Asotin, 2B Semifinals, 1985-11-29 41-6
368 Gonzaga Prep vs. Kennewick, 4A Quarterfinals, 1985-11-23 41-6
369 Tumwater vs. Bellevue, 4A First Round, 1993-11-13 41-6
370 DeSales vs. Wahkiakum, 2B Semifinals, 2003-11-29 41-6
371 Connell vs. Chelan, 1A Quarterfinals, 2010-11-20 41-6
372 Royal vs. Okanogan, 1A First Round, 2003-11-14 41-7
373 DeSales vs. Liberty Bell, 2B First Round, 2007-11-09 41-7
374 Pullman vs. Othello, 2A First Round, 2005-11-11 41-7
375 Archbishop Murphy vs. Port Townsend, 2A First Round, 2004-11-13 41-8
376 O’Dea vs. Hazen, 3A Semifinals, 1991-11-29 41-10
377 Castle Rock vs. Chimacum, 1A First Round, 1989-11-11 41-12
378 Newport (Bellevue) vs. Franklin, 4A Semifinals, 1990-11-23 41-12
379 La Salle vs. DeSales, 2B First Round, 2006-11-10 41-13
380 Tumwater vs. O’Dea, 3A Semifinals, 1989-11-24 41-13
381 Capital vs. Peninsula, 3A First Round, 1994-11-11 41-13
382 Kennedy vs. Shorecrest, 3A First Round, 1992-11-13 41-13
383 Ferndale vs. Kennedy, 3A Semifinals, 2005-11-25 41-13
384 Toppenish vs. Medical Lake, 1A Quarterfinals, 1990-11-17 41-14
385 Davenport vs. Pomeroy, 2B First Round, 2000-11-18 41-14
386 La Salle vs. Life Christian, 2B Semifinals, 2006-11-25 41-14
387 Ridgefield vs. Blaine, 1A Quarterfinals, 1995-11-17 41-14
388 Connell vs. Elma, 2A Championship, 2002-12-07 41-14
389 O’Dea vs. Shelton, 3A First Round, 1988-11-12 41-14
390 Tumwater vs. Renton, 3A Quarterfinals, 1989-11-17 41-15
391 Ferris vs. Kamiakin, 4A First Round, 2009-11-13 41-16
392 Capital vs. Kennedy, 3A First Round, 1997-11-14 41-17
393 Richland vs. Shadle Park, 4A Quarterfinals, 1999-11-20 41-18
394 Prosser vs. Pullman, 2A First Round, 2006-11-10 41-19
395 Tumwater vs. Bremerton, 3A Semifinals, 1990-11-23 41-20
396 Asotin vs. White Swan, 2B Quarterfinals, 2008-11-21 41-20
397 DeSales vs. Manson, 2B Semifinals, 1991-11-30 41-20
398 Graham-Kapowsin vs. South Kitsap, 4A First Round, 2007-11-09 41-20
399 Issaquah vs. Columbia River, 3A Quarterfinals, 2003-11-21 41-21
400 Davenport vs. Waterville, 2B First Round, 2003-11-21 41-21
401 Capital vs. Peninsula, 3A First Round, 1985-11-15 41-21
402 Bellevue vs. Lynden, 3A Semifinals, 2004-11-26 41-21
403 North Thurston vs. Kennedy, 3A First Round, 2000-11-11 41-26
404 Rainier Beach vs. Black Hills, 3A First Round, 2001-11-10 41-27
405 Juanita vs. South Kitsap, 4A Championship, 1984-12-01 41-27
406 Prosser vs. Burlington-Edison, 2A Semifinals, 2008-11-29 41-28
407 South Kitsap vs. Woodinville, 4A Quarterfinals, 1996-11-23 41-29
408 Kelso vs. East Valley (Spokane), 3A Quarterfinals, 2004-11-20 41-32
409 Napavine vs. Adna, 2B Quarterfinals, 2008-11-22 41-34
410 East Valley (Yakima) vs. Archbishop Murphy, 2A Semifinals, 2004-11-27 41-35 (2 OT)
411 Edmonds-Woodway vs. Curtis, 4A First Round, 2006-11-10 41-38
412 Elma vs. Montesano, 2A Semifinals, 1998-11-28 41-40 (1 OT)
413 Mount Tahoma vs. Capital, 4A First Round, 1980-11-14 40-0
414 Brewster vs. Selkirk, 2B First Round, 1975-11-07 40-0
415 South Whidbey vs. Tenino, 1A Quarterfinals, 1985-11-23 40-0
416 Davenport vs. Waterville, 2B First Round, 2005-11-11 40-0
417 Prosser vs. Cheney, 3A First Round, 1999-11-13 40-0
418 Connell vs. Okanogan, 1A First Round, 2006-11-11 40-0
419 Ferndale vs. Bainbridge, 3A First Round, 1988-11-11 40-0
420 DeSales vs. Warden, 2B First Round, 1985-11-16 40-6
421 Kentwood vs. Kelso, 4A Quarterfinals, 1988-11-18 40-7
422 Tumwater vs. Prairie, 3A First Round, 1990-11-09 40-7
423 Pullman vs. Orting, 2A Quarterfinals, 2005-11-22 40-7
424 Connell vs. Chewelah, 2A First Round, 2001-11-10 40-7
425 Ridgefield vs. Meridian, 1A Semifinals, 1995-11-24 40-9
426 Kelso vs. South Kitsap, 4A First Round, 1987-11-14 40-10
427 Colfax vs. Okanogan, 1A Semifinals, 1997-11-29 40-12
428 Omak vs. Pullman, 2A First Round, 2000-11-10 40-12
429 Archbishop Murphy vs. Centralia, 2A Quarterfinals, 2008-11-21 40-13
430 Ephrata vs. Highland, 1A First Round, 1985-11-15 40-13
431 Cle Elum vs. Chewelah, 1A Semifinals, 1974-11-16 40-14
432 Mountain View vs. Kentridge, 4A Quarterfinals, 2002-11-22 40-14
433 Brewster vs. Selkirk, 2B First Round, 1976-11-12 40-14
434 Castle Rock vs. King’s, 1A First Round, 1988-11-12 40-14
435 Burlington-Edison vs. W.F. West, 2A First Round, 2007-11-09 40-15
436 East Valley (Yakima) vs. Deer Park, 2A First Round, 1998-11-14 40-16
437 Gonzaga Prep vs. Kamiakin, 4A First Round, 1982-11-12 40-17
438 Cusick vs. Brewster, 2B First Round, 1980-11-15 40-19
439 Almira-Coulee-Hartline vs. Colton, 2B Semifinals, 1974-11-15 40-20
440 Rainier Beach vs. Shorecrest, 3A First Round, 2005-11-12 40-21
441 Prosser vs. Clarkston, 2A First Round, 2007-11-09 40-21
442 Skyview vs. Bethel, 4A First Round, 2009-11-13 40-21
443 Moses Lake vs. Cheney, 3A First Round, 1998-11-13 40-21
444 Timberline vs. Rainier Beach, 3A First Round, 2006-11-10 40-22
445 Chelan vs. Royal, 1A First Round, 2009-11-14 40-25
446 Sedro Woolley vs. Peninsula, 3A Quarterfinals, 1986-11-21 40-27
447 Republic vs. La Salle, 2B Quarterfinals, 2004-11-20 40-28
448 DeSales vs. Davenport, 2B First Round, 1998-11-21 40-28
449 Mark Morris vs. Olympia, 3A Quarterfinals, 1979-11-16 40-29
450 Snohomish vs. Bellevue, 4A First Round, 1991-11-15 40-34 (1 OT)
451 Elma vs. South Whidbey, 1A First Round, 1992-11-14 40-39
452 Kentridge vs. Kent-Meridian, 4A Quarterfinals, 1981-11-20 39-0
453 Colfax vs. Waitsburg, 2B First Round, 2009-11-14 39-0
454 Cusick vs. Colton, 2B Quarterfinals, 1981-11-20 39-0
455 Royal vs. Brewster, 1A First Round, 2002-11-15 39-6
456 Toutle Lake vs. Tacoma Baptist, 2B First Round, 2006-11-10 39-6
457 Orting vs. Raymond, 1A First Round, 1976-11-12 39-7
458 East Valley (Spokane) vs. Selah, 3A First Round, 1981-11-13 39-7
459 Blaine vs. Eatonville, 1A Semifinals, 1978-11-24 39-8
460 Reardan vs. Liberty Bell, 2B First Round, 2006-11-10 39-12
461 Kalama vs. Lynden Christian, 1A First Round, 2007-11-10 39-14
462 Nooksack Valley vs. Forks, 1A First Round, 2008-11-15 39-14
463 Tumwater vs. Wilson, 4A First Round, 1996-11-16 39-16
464 Willapa Valley vs. DeSales, 2B Championship, 2001-12-01 39-18
465 Kentwood vs. Evergreen (Vancouver), 4A First Round, 1992-11-13 39-19
466 Montesano vs. Woodland, 1A First Round, 1983-11-11 39-20
467 Skyline vs. Lakes, 3A First Round, 2007-11-10 39-20
468 Montesano vs. Cedarcrest, 1A Quarterfinals, 1993-11-20 39-20
469 DeSales vs. Ritzville, 2B First Round, 1999-11-19 39-22
470 Centralia vs. Liberty (Issaquah), 3A Championship, 1980-12-06 39-26
471 West Valley (Yakima) vs. Sedro-Woolley, 3A Semifinals, 1986-11-29 39-33 (1 OT)
472 Cascade Christian vs. Kalama, 1A First Round, 2008-11-15 38-0
473 Adna vs. Concrete, 2B First Round, 1989-11-11 38-0
474 Meridian vs. Toledo, 1A First Round, 1988-11-12 38-0
475 Cheney vs. Kennedy, 3A Semifinals, 1989-11-24 38-0
476 Kennedy vs. O’Dea, 3A Quarterfinals, 2005-11-18 38-0
477 Bellevue vs. Kamiakin, 3A Championship, 2010-12-03 38-0
478 Skyline vs. Auburn, 4A Quarterfinals, 2008-11-22 38-2
479 West Valley (Yakima) vs. Hanford, 3A First Round, 1986-11-15 38-3
480 Mountain View vs. Renton, 4A First Round, 1988-11-12 38-6
481 Kentwood vs. Arlington, 4A First Round, 2001-11-10 38-7
482 Ferndale vs. Franklin, 3A First Round, 1979-11-09 38-7
483 Bellevue vs. Franklin Pierce, 3A First Round, 2004-11-13 38-7
484 Pasco vs. Walla Walla, 4A First Round, 2000-11-11 38-8
485 Mead vs. Kamiakin, 4A First Round, 1990-11-10 38-8
486 East Valley (Yakima) vs. Newport, 1A First Round, 1992-11-14 38-8
487 Colville vs. Othello, 2A First Round, 2006-11-11 38-12
488 Curtis vs. North Kitsap, 4A Quarterfinals, 1996-11-23 38-14
489 Peninsula vs. Battle Ground, 3A First Round, 1979-11-09 38-14
490 Colton vs. Brewster, 2B Championship, 1976-11-27 38-14
491 DeSales vs. Liberty (Spangle), 2B First Round, 2004-11-12 38-14
492 Lynden vs. Sequim, 2A First Round, 2006-11-10 38-14
493 North Mason vs. Lynden, 1A Quarterfinals, 1982-11-20 38-14
494 Lynden vs. Archbishop Murphy, 2A Semifinals, 2009-11-28 38-14
495 Ferndale vs. Kennedy, 3A First Round, 2001-11-09 38-14
496 Bellarmine vs. Arlington, 4A First Round, 2010-11-13 38-19
497 Chehalis vs. Blaine, 2A First Round, 2009-11-14 38-20
498 Burlington-Edison vs. Steilacoom, 2A First Round, 2008-11-14 38-21
499 DeSales vs. Ritzville, 2B Quarterfinals, 1985-11-23 38-21
500 Mark Morris vs. Foster, 2A First Round, 2010-11-12 38-24
501 Kentwood vs. Pasco, 4A Championship, 2001-12-01 38-24
502 East Valley (Yakima) vs. Chewelah, 2A First Round, 1997-11-15 38-24
503 Freeman vs. Granger, 1A First Round, 2008-11-15 38-27
504 Arlington vs. Cleveland, 3A First Round, 1979-11-10 38-27
505 Prosser vs. Tumwater, 3A Semifinals, 1992-11-28 38-31
506 Bethel vs. Capital, 4A First Round, 2004-11-12 38-34
507 Liberty (Issaquah) vs. O’Dea, 3A First Round, 2009-11-13 38-35
508 Prosser vs. Bellevue, 3A Quarterfinals, 2005-11-19 38-35
509 Cascade (Leavenworth) vs. Zillah, 1A Quarterfinals, 1995-11-18 38-36
510 Meridian vs. Montesano, 1A First Round, 1996-11-16 37-0
511 Mount Tahoma vs. Rogers (Puyallup), 4A Championship, 1979-12-01 37-3
512 Kennewick vs. Gonzaga Prep, 4A Quarterfinals, 1983-11-18 37-3
513 Colfax vs. South Bend, 2B Quarterfinals, 2009-11-21 37-6
514 Adna vs. Napavine, 2B Quarterfinals, 2009-11-20 37-6
515 South Kitsap vs. Enumclaw, 4A First Round, 1995-11-10 37-6
516 Port Townsend vs. Ridgefield, 1A First Round, 1983-11-12 37-6
517 Asotin vs. Lind-Ritzville, 2B First Round, 2007-11-09 37-7
518 Capital vs. O’Dea, 3A First Round, 1996-11-16 37-7
519 North Mason vs. Onalaska, 1A First Round, 1990-11-09 37-8
520 Bellevue vs. Southridge, 3A Quarterfinals, 2007-11-17 37-10
521 Willapa Valley vs. Darrington, 2B First Round, 2001-11-17 37-12
522 Edmonds-Woodway vs. Snohomish, 4A First Round, 2007-11-10 37-13
523 Connell vs. Chelan, 1A Semifinals, 2009-11-28 37-14
524 Othello vs. Rochester, 2A First Round, 2001-11-10 37-14
525 West Valley (Yakima) vs. Clarkston, 3A First Round, 1993-11-12 37-15
526 Olympia vs. Curtis, 4A First Round, 2005-11-11 37-17
527 Kentwood vs. Lakes, 4A Quarterfinals, 1989-11-17 37-22
528 Ridgefield vs. Adna, 1A First Round, 1995-11-11 37-27
529 DeSales vs. Mossyrock, 2B Championship, 1999-12-04 37-29
530 Elma vs. Pullman, 2A Championship, 1997-12-06 37-34
531 Centralia vs. Prosser, 2A Semifinals, 2006-11-25 37-35
532 O’Dea vs. Ferndale, 3A Semifinals, 1995-11-24 36-0
533 Raymond vs. Orting, 1A First Round, 1973-11-09 36-0
534 Mead vs. Walla Walla, 4A First Round, 1996-11-16 36-0
535 Ferndale vs. Evergreen (Seattle), 3A First Round, 2000-11-11 36-6
536 Lind-Ritzville vs. Wahkiakum, 2B Semifinals, 2004-11-27 36-7
537 Ferndale vs. Camas, 3A First Round, 2003-11-15 36-7
538 Royal vs. Lakeside (9 Mile Falls), 1A First Round, 1994-11-11 36-10
539 Pullman vs. Ephrata, 2A First Round, 2007-11-10 36-10
540 Tumwater vs. Gig Harbor, 3A Quarterfinals, 1988-11-18 36-12
541 Pullman vs. Tumwater, 2A First Round, 2008-11-15 36-12
542 Cheney vs. Selah, 3A First Round, 1989-11-10 36-14
543 Mount Baker vs. Cedarcrest, 1A First Round, 1994-11-12 36-16
544 Rainier vs. Concrete, 2B First Round, 1991-11-23 36-20
545 Connell vs. East Valley (Yakima), 2A First Round, 2002-11-15 36-21
546 Zillah vs. Cashmere, 1A First Round, 1993-11-12 36-21
547 Curtis vs. Marysville-Pilchuck, 4A Semifinals, 1989-11-24 36-22
548 Bremerton vs. Lynnwood, 3A First Round, 1990-11-10 36-22
549 Colton vs. Morton, 2B Championship, 1977-12-03 36-22
550 Toutle Lake vs. Tacoma Baptist, 2B Semifinals, 1994-11-25 36-23
551 Kentwood vs. Puyallup, 4A First Round, 1988-11-11 36-26
552 Friday Harbor vs. Cascade Christian, 1A First Round, 2005-11-19 36-26
553 East Valley (Spokane) vs. Clarkston, 2A First Round, 2010-11-13 36-27
554 Ballard vs. Lincoln, 4A Quarterfinals, 2003-11-21 36-29
555 Mark Morris vs. Anacortes, 2A Quarterfinals, 2010-11-19 36-31
556 Montesano vs. Rochester, 1A First Round, 1993-11-13 36-35
557 Lewis & Clark vs. Inglemoor, 4A Quarterfinals, 2007-11-17 35-0
558 Okanogan vs. Cashmere, 1A First Round, 1998-11-20 35-0
559 Meridian vs. Castle Rock, 1A First Round, 2007-11-10 35-0
560 Gonzaga Prep vs. Kelso, 4A Semifinals, 1986-11-29 35-0
561 Ephrata vs. Connell, 1A First Round, 1989-11-10 35-0
562 Evergreen (Seattle) vs. Meadowdale, 4A Quarterfinals, 1979-11-16 35-0
563 Lynden vs. W.F. West, 2A Quarterfinals, 2006-11-18 35-0
564 Bellevue vs. Liberty (Issaquah), 3A Quarterfinals, 2010-11-19 35-0
565 Bellevue vs. Snohomish, 4A Quarterfinals, 1983-11-18 35-0
566 Snohomish vs. Franklin, 4A First Round, 1987-11-13 35-0
567 Lynden Christian vs. Foster, 2A First Round, 2001-11-10 35-0
568 O’Dea vs. Auburn, 3A First Round, 2007-11-09 35-3
569 West Valley (Spokane) vs. Hanford, 3A First Round, 1983-11-11 35-6
570 Raymond vs. Connell, 1A Championship, 1973-11-24 35-6
571 Archbishop Murphy vs. Tacoma Baptist, 1A Quarterfinals, 2003-11-22 35-6
572 Elma vs. King’s, 2A First Round, 2005-11-12 35-6
573 Prosser vs. Bellingham, 2A Quarterfinals, 2007-11-17 35-6
574 Wahkiakum vs. Willapa Valley, 2B First Round, 1999-11-19 35-6
575 Bellevue vs. Lindbergh, 3A First Round, 2008-11-14 35-6
576 Bellevue vs. Union, 3A Championship, 2008-12-06 35-6
577 Almira-Coulee-Hartline vs. Colton, 2B Quarterfinals, 1979-11-16 35-7
578 Reardan vs. Dayton, 2B Semifinals, 1990-11-16 35-7
579 Meridian vs. Steilacoom, 1A Quarterfinals, 1992-11-21 35-7
580 Newport (Bellevue) vs. Kentwood, 4A Quarterfinals, 1992-11-20 35-7
581 DeSales vs. Oroville, 2B First Round, 1996-11-23 35-7
582 Capital vs. Lynden, 3A Quarterfinals, 1996-11-22 35-7
583 Evergreen (Seattle) vs. Renton, 4A First Round, 1979-11-10 35-7
584 Lynden vs. Columbia (White Salmon), 1A First Round, 1985-11-16 35-7
585 Skyline vs. Kennewick, 3A Quarterfinals, 2007-11-17 35-7
586 Federal Way vs. Renton, 4A Semifinals, 1976-11-26 35-7
587 Bellevue vs. Liberty (Issaquah), 3A Quarterfinals, 2008-11-21 35-7
588 Bellevue vs. Lakes, 3A Semifinals, 2010-11-26 35-7
589 Zillah vs. Lind-Ritzville, 1A First Round, 2003-11-14 35-7
590 Colfax vs. Cle Elum-Roslyn, 1A First Round, 2002-11-15 35-8
591 Olympia vs. W.F. West, 3A First Round, 1982-11-12 35-8
592 Hanford vs. West Valley (Yakima), 3A First Round, 1985-11-16 35-8
593 Archbishop Murphy vs. R.A. Long, 2A First Round, 2009-11-14 35-10
594 Puyallup vs. Woodinville, 4A First Round, 1992-11-13 35-10
595 Cascade Christian vs. Castle Rock, 1A Quarterfinals, 2008-11-22 35-12
596 Curtis vs. Inglemoor, 4A Quarterfinals, 1995-11-17 35-12
597 West Valley (Yakima) vs. Clarkston, 3A First Round, 1978-11-10 35-12
598 Reardan vs. Rosalia, 2B Quarterfinals, 1979-11-16 35-12
599 Arlington vs. Seattle Prep, 3A First Round, 1980-11-14 35-12
600 Newport (Bellevue) vs. Snohomish, 4A Quarterfinals, 1994-11-18 35-12
601 Morton-White Pass vs. La Conner, 2B First Round, 1995-11-18 35-12
602 O’Dea vs. Monroe, 3A First Round, 1989-11-11 35-12
603 Cashmere vs. DeSales, 1A First Round, 1982-11-13 35-13
604 South Kitsap vs. Puyallup, 4A First Round, 1985-11-15 35-13
605 Toppenish vs. Okanogan, 1A First Round, 1990-11-09 35-13
606 Gonzaga Prep vs. Richland, 4A First Round, 1976-11-12 35-13
607 Bellevue vs. Eastside Catholic, 3A Quarterfinals, 2006-11-18 35-13
608 Aberdeen vs. Kennedy, 3A First Round, 1994-11-12 35-14
609 Bethel vs. Lake Stevens, 4A First Round, 2002-11-16 35-14
610 O’Dea vs. Prosser, 3A Championship, 1995-12-02 35-14
611 Cascade Christian vs. Montesano, 1A Semifinals, 2008-11-28 35-14
612 Royal vs. Omak, 1A First Round, 1996-11-15 35-14
613 Archbishop Murphy vs. Royal, 1A Championship, 2002-12-07 35-14
614 Royal vs. Freeman, 1A First Round, 2005-11-19 35-14
615 West Valley (Yakima) vs. Prosser, 3A Quarterfinals, 2001-11-16 35-14
616 Sedro Woolley vs. Rainier Beach, 3A First Round, 1986-11-14 35-14
617 Burlington-Edison vs. Edmonds, 3A First Round, 1981-11-14 35-14
618 Omak vs. Colfax, 1A First Round, 1986-11-14 35-14
619 Ephrata vs. Colfax, 1A Quarterfinals, 1990-11-16 35-14
620 Capital vs. Stanwood, 3A Semifinals, 1996-11-29 35-14
621 Kelso vs. Clover Park, 4A First Round, 1986-11-14 35-14
622 Cascade (Everett) vs. Kent-Meridian, 4A First Round, 1991-11-15 35-14
623 Ferndale vs. Kennedy, 3A First Round, 2004-11-13 35-14
624 Kennewick vs. Mead, 4A Quarterfinals, 1984-11-16 35-14
625 Snohomish vs. Lakes, 4A Quarterfinals, 1991-11-22 35-14
626 Inglemoor vs. Bellarmine Prep, 4A First Round, 1993-11-12 35-14
627 DeSales vs. Wilbur-Creston, 2B First Round, 2003-11-21 35-15
628 Concrete vs. Adna, 2B Semifinals, 1985-11-28 35-15
629 Peninsula vs. Sedro-Woolley, 3A Quarterfinals, 1978-11-17 35-16
630 Cascade (Leavenworth) vs. Chewelah, 1A Semifinals, 1995-11-25 35-18
631 Inglemoor vs. Lakes, 4A Quarterfinals, 1993-11-19 35-20
632 King’s vs. Montesano, 1A First Round, 2010-11-12 35-20
633 Ferndale vs. O’Dea, 3A Quarterfinals, 1988-11-18 35-20
634 Mark Morris vs. Interlake, 2A First Round, 2009-11-14 35-21
635 Cashmere vs. Quincy, 2A First Round, 2003-11-14 35-21
636 Royal vs. Friday Harbor, 1A Semifinals, 2004-11-27 35-21
637 Peninsula vs. Anacortes, 3A First Round, 1992-11-14 35-21
638 Elma vs. Rochester, 2A Quarterfinals, 2002-11-23 35-21
639 Chehalis vs. East Valley (Yakima), 2A First Round, 2006-11-11 35-21
640 Skyline vs. Woodinville, 4A Championship, 2005-12-03 35-21
641 Dayton vs. Toutle Lake, 2B Championship, 1994-12-03 35-22
642 Prosser vs. East Valley (Spokane), 3A First Round, 1996-11-15 35-25
643 Mariner vs. Lynden, 3A Semifinals, 1998-11-27 35-26
644 Montesano vs. Riverside, 1A Championship, 1983-12-03 35-27
645 Puyallup vs. Kennewick, 4A Semifinals, 1992-11-28 35-27
646 Kentwood vs. Capital, 4A Championship, 2002-12-07 35-28
647 Franklin Pierce vs. Ferndale, 3A Quarterfinals, 2007-11-16 35-28
648 Life Christian vs. Adna, 2B Quarterfinals, 2006-11-18 35-28
649 DeSales vs. Republic, 2B Semifinals, 1996-11-30 35-28
650 Orting vs. Mount Baker, 2A Quarterfinals, 1999-11-19 35-28
651 Ferndale vs. Bellevue, 3A Quarterfinals, 1999-11-19 35-28 (1 OT)
652 Snohomish vs. Redmond, 4A Quarterfinals, 1998-11-20 35-33
653 Cashmere vs. Deer Park, 2A First Round, 2000-11-11 35-34
654 Peninsula vs. Pullman, 3A Championship, 1978-12-02 35-34
655 Lynden vs. Prosser, 2A Championship, 2008-12-06 35-34 (2 OT)
656 Skyline vs. Curtis, 4A Semifinals, 2010-11-27 35-34
657 Soap Lake vs. Cusick, 2B First Round, 1973-11-09 34-0
658 O’Dea vs. Gig Harbor, 3A Quarterfinals, 1995-11-17 34-0
659 Napavine vs. Naselle, 2B First Round, 1998-11-20 34-0
660 Gig Harbor vs. Hazen, 3A Quarterfinals, 1993-11-19 34-0
661 Asotin vs. Wilbur, 2B First Round, 1984-11-09 34-0
662 Lynden vs. Interlake, 2A First Round, 2008-11-15 34-0
663 Ferndale vs. East Valley (Spokane), 3A First Round, 2005-11-12 34-0
664 Pasco vs. Mead, 4A First Round, 2003-11-15 34-6
665 Sammamish vs. Timberline, 3A First Round, 1999-11-13 34-6
666 Sedro Woolley vs. Enumclaw, 3A Quarterfinals, 1983-11-18 34-6
667 Wahkiakum vs. Mossyrock, 2B First Round, 2000-11-17 34-6
668 Lakes vs. Columbia River, 4A First Round, 1990-11-10 34-6
669 Mossyrock vs. Coupeville, 2B First Round, 1987-11-14 34-7
670 Cashmere vs. East Valley (Yakima), 2A First Round, 2005-11-11 34-7
671 West Valley (Yakima) vs. Cheney, 3A First Round, 1994-11-11 34-7
672 Archbishop Murphy vs. La Center, 2A Quarterfinals, 2004-11-20 34-7
673 Naselle vs. Seattle Lutheran, 2B First Round, 2008-11-15 34-7
674 Asotin vs. Cusick, 2B First Round, 1985-11-15 34-7
675 Lind-Ritzville vs. Asotin, 2B First Round, 2000-11-18 34-7
676 Richland vs. Kennewick, 4A Quarterfinals, 1981-11-20 34-7
677 Meridian vs. Elma, 2A First Round, 2000-11-11 34-7
678 DeSales vs. Brewster, 2B First Round, 2010-11-13 34-7
679 Tacoma Baptist vs. Kalama, 1A Semifinals, 2000-11-25 34-7
680 Pullman vs. Connell, 2A Semifinals, 2005-11-26 34-7
681 Wahkiakum vs. Reardan, 2B Quarterfinals, 2004-11-20 34-7
682 Skyline vs. Rogers (Puyallup), 4A First Round, 2010-11-12 34-7
683 Othello vs. East Valley (Yakima), 2A Quarterfinals, 1998-11-21 34-7
684 Bellevue vs. Glacier, 3A Quarterfinals, 2009-11-21 34-7
685 Zillah vs. Toledo, 1A First Round, 2001-11-10 34-7
686 Waitsburg vs. Davenport, 2B First Round, 1997-11-22 34-8
687 Colfax vs. Omak, 1A First Round, 1989-11-10 34-9
688 Raymond vs. Concrete, 2B First Round, 1987-11-14 34-10
689 Cashmere vs. Royal, 1A First Round, 2010-11-12 34-10
690 Meridian vs. Pullman, 2A Championship, 2003-12-06 34-10
691 Centralia vs. Tumwater, 3A Quarterfinals, 1980-11-21 34-12
692 Curtis vs. Juanita, 4A Quarterfinals, 1989-11-17 34-13
693 Willapa Valley vs. Toutle Lake, 2B First Round, 1979-11-09 34-13
694 Centralia vs. Burlington-Edison, 2A First Round, 2006-11-11 34-13
695 Gonzaga Prep vs. Richland, 4A Quarterfinals, 1987-11-20 34-13
696 Tumwater vs. Puyallup, 4A Quarterfinals, 1996-11-23 34-13
697 Sumner vs. Garfield, 4A Semifinals, 1977-11-26 34-13
698 Tacoma Baptist vs. Orcas Island, 1A Semifinals, 2001-11-23 34-13
699 Cascade Christian vs. Winlock, 1A First Round, 2002-11-16 34-14
700 Rainier vs. Coupeville, 2B First Round, 1990-11-10 34-14
701 South Kitsap vs. Kentwood, 4A Quarterfinals, 1985-11-25 34-14
702 Mark Morris vs. West Valley (Yakima), 3A First Round, 1979-11-09 34-14
703 Royal vs. Tonasket, 1A Championship, 2005-12-03 34-14
704 Lind-Ritzville vs. Orcas Island, 2B Quarterfinals, 2004-11-20 34-14
705 Olympic vs. Peninsula, 3A First Round, 1984-11-09 34-14
706 Tumwater vs. Archbishop Murphy, 2A Championship, 2010-12-04 34-14
707 Tumwater vs. Enumclaw, 3A First Round, 1992-11-13 34-14
708 Union vs. Timberline, 3A First Round, 2008-11-14 34-14
709 Meridian vs. Lynden Christian, 2A Quarterfinals, 2003-11-22 34-14
710 Tacoma Baptist vs. Morton, 2B Semifinals, 1995-11-24 34-14
711 Lynden vs. Medical Lake, 1A Championship, 1991-12-07 34-14
712 Kennedy vs. Columbia River, 3A First Round, 2005-11-11 34-14
713 Connell vs. Cascade (Leavenworth), 1A First Round, 2009-11-13 34-14
714 Curtis vs. Richland, 4A Championship, 1996-12-07 34-15
715 Omak vs. Tonasket, 2A First Round, 2001-11-10 34-15
716 Okanogan vs. Royal, 1A First Round, 1997-11-22 34-16
717 DeSales vs. Liberty (Spangle), 2B First Round, 1993-11-19 34-18
718 Cashmere vs. Royal, 1A Semifinals, 2008-11-29 34-20
719 North Kitsap vs. Columbia River, 4A First Round, 1991-11-15 34-20
720 Mark Morris vs. Pullman, 3A Semifinals, 1979-11-23 34-21
721 Castle Rock vs. Orting, 1A First Round, 2008-11-15 34-21
722 Capital vs. Eastside Catholic, 3A First Round, 1998-11-13 34-21
723 Skyview vs. Auburn, 4A Quarterfinals, 2009-11-20 34-21
724 South Kitsap vs. Cascade (Everett), 4A Semifinals, 1997-11-28 34-23
725 Richland vs. South Kitsap, 4A Semifinals, 1996-11-30 34-25
726 Lynden vs. Eastside Catholic, 3A First Round, 2002-11-15 34-25
727 Reardan vs. Kittitas, 2B First Round, 2007-11-09 34-27
728 Richland vs. Mead, 4A Quarterfinals, 1996-11-23 34-27 (1 OT)
729 Olympic vs. Mark Morris, 3A Quarterfinals, 1983-11-18 34-28 (2 OT)
730 Ephrata vs. Prosser, 1A Quarterfinals, 1987-11-20 34-28 (1 OT)
731 Capital vs. Walla Walla, 4A Semifinals, 2002-11-30 34-28 (2 OT)
732 Port Townsend vs. La Center, 2A First Round, 2001-11-09 34-31 (1 OT)
733 Sequim vs. Burlington-Edison, 2A First Round, 2009-11-14 34-32
734 Bothell vs. Lake Stevens, 4A First Round, 2006-11-10 33-0
735 Willapa Valley vs. Darrington, 2B Quarterfinals, 1983-11-19 33-0
736 Dayton vs. Waterville, 2B First Round, 1994-11-19 33-0
737 Orcas Island vs. White Pass, 1A First Round, 2001-11-10 33-0
738 Pullman vs. Othello, 2A First Round, 1999-11-13 33-0
739 Bellingham vs. O’Dea, 3A Quarterfinals, 1987-11-20 33-0
740 Kentwood vs. Rogers (Puyallup), 4A First Round, 1982-11-12 33-3
741 Kittitas vs. Mary Walker, 2B First Round, 1984-11-10 33-6
742 Lind-Ritzville vs. Asotin, 2B Quarterfinals, 1980-11-21 33-6
743 Onalaska vs. Naselle, 2B Quarterfinals, 1986-11-21 33-6
744 O’Dea vs. Shorecrest, 3A First Round, 1994-11-12 33-7
745 Cashmere vs. Toppenish, 1A First Round, 1988-11-11 33-7
746 Royal vs. Chewelah, 1A Quarterfinals, 1996-11-23 33-7
747 Liberty (Spangle) vs. Royal, 2B First Round, 1992-11-20 33-7
748 Renton vs. Bainbridge, 3A First Round, 1989-11-10 33-7
749 Gonzaga Prep vs. Richland, 4A First Round, 1977-11-11 33-7
750 Willapa Valley vs. Tacoma Baptist, 2B First Round, 2008-11-15 33-7
751 Tumwater vs. Inglemoor, 4A Championship, 1993-12-04 33-7
752 Prosser vs. Kennedy, 3A Semifinals, 1993-11-27 33-7
753 Othello vs. Omak, 2A First Round, 2004-11-12 33-7
754 East Valley (Yakima) vs. DeSales, 1A First Round, 1983-11-11 33-8
755 Davenport vs. Tekoa-Oakesdale, 2B First Round, 1995-11-17 33-12
756 Orcas Island vs. Onalaska, 1A First Round, 2003-11-15 33-12
757 Burlington-Edison vs. Sequim, 2A First Round, 2010-11-13 33-13
758 Moses Lake vs. Prosser, 3A Quarterfinals, 1998-11-20 33-13
759 Tonasket vs. Kalama, 1A Semifinals, 2005-11-26 33-14
760 Prosser vs. Hanford, 3A First Round, 1993-11-13 33-14
761 Hoquiam vs. Othello, 3A First Round, 1975-11-07 33-14
762 Curtis vs. Juanita, 4A First Round, 1990-11-09 33-15
763 Garfield vs. Shorecrest, 4A First Round, 1977-11-11 33-15
764 Lind-Ritzville vs. Granger, 2B First Round, 1986-11-14 33-15
765 Ferris vs. Richland, 4A First Round, 2010-11-12 33-17
766 Royal vs. Okanogan, 1A First Round, 2000-11-18 33-20
767 Peninsula vs. Othello, 3A Semifinals, 1978-11-24 33-20
768 Renton vs. Monroe, 3A First Round, 1990-11-10 33-20
769 Willapa Valley vs. Rainier, 2B First Round, 1987-11-13 33-20
770 East Valley (Yakima) vs. Quincy, 1A Quarterfinals, 1994-11-19 33-21
771 Evergreen (Seattle) vs. West Bremerton, 4A First Round, 1973-11-09 33-22
772 Prosser vs. Othello, 2A Quarterfinals, 2008-11-22 33-28
773 South Kitsap vs. Eastlake, 4A First Round, 2001-11-09 33-29
774 Lakes vs. Moses Lake, 3A Semifinals, 1997-11-29 33-30
775 East Valley (Yakima) vs. Medical Lake, 2A First Round, 1999-11-13 32-0
776 Freeman vs. Warden, 2B First Round, 1973-11-09 32-6
777 Gig Harbor vs. Tahoma, 3A First Round, 1988-11-11 32-6
778 Dayton vs. Ritzville, 2B Semifinals, 1994-11-26 32-6
779 Cashmere vs. Meridian, 1A Championship, 1984-12-01 32-7
780 Colfax vs. Cle Elum-Roslyn, 1A First Round, 2001-11-10 32-7
781 Royal vs. Colfax, 1A Semifinals, 2000-11-24 32-7
782 Brewster vs. Willapa Valley, 2B Semifinals, 1974-11-16 32-7
783 Royal vs. Lakeside (9 Mile Falls), 1A First Round, 2006-11-11 32-7
784 Kennedy vs. Curtis, 4A First Round, 1984-11-10 32-7
785 Mount Baker vs. Washougal, 2A First Round, 1999-11-13 32-8
786 Rainier vs. Wahkiakum, 2B Semifinals, 1991-11-29 32-8
787 La Salle vs. Reardan, 2B Quarterfinals, 2006-11-17 32-14
788 Ephrata vs. Lynden Christian, 1A Championship, 1986-12-06 32-15
789 Tumwater vs. Mount Rainier, 3A Championship, 1990-12-01 32-17
790 Cascade Christian vs. Nooksack Valley, 1A Quarterfinals, 2010-11-20 32-20
791 Liberty (Issaquah) vs. Fife, 3A Quarterfinals, 1988-11-18 32-22
792 Grandview vs. Colville, 2A First Round, 2005-11-12 32-22
793 Adna vs. Colfax, 2B Championship, 2009-12-05 32-24
794 Kentwood vs. Bethel, 4A Semifinals, 2001-11-24 32-24
795 La Salle vs. Davenport, 2B First Round, 2007-11-09 32-24
796 DeSales vs. Asotin, 2B Semifinals, 1999-11-26 32-25
797 Gonzaga Prep vs. Moses Lake, 4A First Round, 2006-11-10 32-26 (1 OT)
798 Royal vs. Freeman, 1A Quarterfinals, 2008-11-22 32-27
799 Ballard vs. Olympia, 4A Semifinals, 2003-11-29 32-27
800 O’Dea vs. Ferndale, 3A Quarterfinals, 2003-11-21 31-0
801 Bothell vs. Bethel, 4A First Round, 2003-11-14 31-0
802 Liberty (Issaquah) vs. Cheney, 3A Championship, 1988-12-03 31-0
803 Curtis vs. Auburn, 4A Quarterfinals, 2010-11-19 31-0
804 Pe Ell vs. Willapa Valley, 2B Semifinals, 1983-11-25 31-0
805 Burlington-Edison vs. Monroe, 3A First Round, 1986-11-14 31-0
806 Chewelah vs. Quincy, 1A First Round, 1996-11-16 31-0
807 Lynden vs. Sequim, 2A Quarterfinals, 2009-11-21 31-0
808 Riverside-Chattaroy vs. Tonasket, 1A First Round, 1984-11-10 31-0
809 O’Dea vs. Kennedy, 3A Semifinals, 2003-11-28 31-3
810 Mariner vs. Olympia, 3A First Round, 1998-11-14 31-7
811 Cashmere vs. Cascade (Leavenworth), 1A Quarterfinals, 2008-11-22 31-7
812 Okanogan vs. Wahluke, 1A Semifinals, 1999-11-27 31-7
813 Columbia-Burbank vs. Carroll, 1A Quarterfinals, 1980-11-21 31-7
814 Columbia-Burbank vs. Carroll, 1A First Round, 1984-11-09 31-7
815 Prairie vs. Timberline, 3A First Round, 1986-11-14 31-7
816 Cascade (Leavenworth) vs. Zillah, 1A First Round, 2008-11-15 31-7
817 O’Dea vs. Ferndale, 3A First Round, 2010-11-12 31-10
818 West Valley (Yakima) vs. Clarkston, 3A First Round, 1992-11-13 31-10
819 Issaquah vs. Central Kitsap, 4A Semifinals, 2008-11-29 31-13
820 Eatonville vs. Lynden, 1A Quarterfinals, 1985-11-25 31-14
821 South Kitsap vs. Kennedy, 4A Quarterfinals, 1984-11-16 31-14
822 Elma vs. Mount Baker, 2A Quarterfinals, 1998-11-21 31-14
823 Prosser vs. Ellensburg, 3A Quarterfinals, 1995-11-17 31-14
824 Puyallup vs. Woodinville, 4A First Round, 1997-11-15 31-14
825 Lind-Ritzville vs. Dayton, 2B First Round, 1984-11-08 31-15
826 Kelso vs. Olympic, 4A Quarterfinals, 1986-11-22 31-15
827 Toppenish vs. Charles Wright, 1A Championship, 1989-12-02 31-16
828 Bothell vs. Central Kitsap, 4A First Round, 2007-11-10 31-17
829 Wilson vs. Inglemoor, 4A First Round, 1991-11-15 31-20
830 South Kitsap vs. Snohomish, 4A First Round, 1996-11-16 31-21
831 Charles Wright vs. King’s, 1A Quarterfinals, 1989-11-17 31-21
832 Othello vs. East Valley (Yakima), 2A Championship, 2004-12-04 31-21
833 Skyline vs. Bothell, 4A Semifinals, 2009-11-28 31-26
834 Issaquah vs. Kentwood, 4A First Round, 2008-11-15 31-28
835 Issaquah vs. Bothell, 4A Quarterfinals, 2008-11-22 31-28
836 Gonzaga Prep vs. Kennewick, 4A First Round, 1988-11-11 31-28
837 Bellevue vs. Ferndale, 3A Championship, 2004-12-03 31-28
838 Tumwater vs. Newport (Bellevue), 4A Semifinals, 1993-11-26 31-30 (2 OT)
839 Evergreen (Vancouver) vs. Gonzaga Prep, 4A Semifinals, 2004-11-27 31-30
840 Washington vs. Seattle Prep, 3A First Round, 1990-11-09 30-0
841 Nooksack Valley vs. Darrington, 1A First Round, 1975-11-08 30-0
842 Lynden vs. King’s, 1A First Round, 1982-11-13 30-0
843 DeSales vs. Toutle Lake, 2B Championship, 2007-12-01 30-0
844 Connell vs. Cashmere, 1A Quarterfinals, 2007-11-17 30-3
845 Lincoln vs. Kentlake, 4A First Round, 2003-11-14 30-6
846 Colton vs. Mary Walker, 2B First Round, 1981-11-13 30-6
847 Colton vs. Ritzville, 2B First Round, 1983-11-11 30-6
848 Asotin vs. Waitsburg, 2B First Round, 1999-11-19 30-6
849 Foss vs. Central Kitsap, 4A First Round, 1975-11-07 30-7
850 Omak vs. Cashmere, 1A Quarterfinals, 2010-11-20 30-8
851 Bothell vs. Issaquah, 4A Quarterfinals, 2009-11-20 30-9
852 Chiawana vs. Newport, 4A First Round, 2010-11-13 30-10
853 Connell vs. Nooksack Valley, 2A Quarterfinals, 2002-11-23 30-10
854 Castle Rock vs. Sultan, 1A First Round, 1973-11-10 30-12
855 Union vs. Capital, 3A First Round, 2009-11-13 30-12
856 Montesano vs. Eatonville, 1A Semifinals, 1994-11-25 30-13
857 Puyallup vs. Renton, 4A First Round, 1987-11-13 30-13
858 Quincy vs. Connell, 1A First Round, 1992-11-14 30-14
859 Curtis vs. Newport (Bellevue), 4A Championship, 1990-12-01 30-14
860 South Whidbey vs. Castle Rock, 1A Semifinals, 1979-11-23 30-14
861 Omak vs. Meridian, 2A Championship, 2000-12-02 30-14
862 Sumner vs. Marysville, 3A First Round, 1975-11-08 30-14
863 River Ridge vs. North Kitsap, 4A First Round, 1998-11-13 30-14
864 Reardan vs. Granger, 2B First Round, 1988-11-11 30-15
865 Riverside-Chattaroy vs. Ephrata, 1A Quarterfinals, 1983-11-18 30-16
866 Connell vs. Colfax, 1A First Round, 1991-11-15 30-18
867 West Valley (Spokane) vs. Hoquiam, 3A Championship, 1976-11-27 30-21
868 Oak Harbor vs. Olympia, 4A First Round, 2007-11-10 30-21
869 Eatonville vs. Meridian, 1A First Round, 1987-11-14 30-22
870 Forks vs. Orting, 2A First Round, 2000-11-11 30-23
871 North Mason vs. Tolt, 1A First Round, 1982-11-13 30-23
872 South Kitsap vs. Rogers (Puyallup), 4A First Round, 1981-11-13 30-24
873 Lynden vs. West Valley (Yakima), 3A Semifinals, 2001-11-24 30-24 (1 OT)
874 Mossyrock vs. Darrington, 2B Semifinals, 1997-11-28 30-26
875 Rogers (Puyallup) vs. Bellevue, 4A First Round, 1988-11-11 30-27
876 Pasco vs. Kamiakin, 4A Quarterfinals, 2000-11-18 29-0
877 West Valley (Spokane) vs. Selah, 2A First Round, 2009-11-13 29-0
878 South Kitsap vs. Kentridge, 4A First Round, 1993-11-12 29-0
879 Tumwater vs. Lakeside (Seattle), 3A First Round, 1987-11-14 29-0
880 Columbia River vs. Peninsula, 3A First Round, 2002-11-16 29-0
881 Kennedy vs. Ingraham, 4A First Round, 1982-11-12 29-0
882 East Valley (Yakima) vs. Chewelah, 1A First Round, 1994-11-11 29-6
883 Mead vs. Pasco, 4A First Round, 1984-11-09 29-7
884 Royal vs. Freeman, 1A Championship, 2004-12-04 29-7
885 Reardan vs. Davenport, 2B Semifinals, 2005-11-26 29-7
886 Skyline vs. Centralia, 3A Quarterfinals, 2001-11-16 29-7
887 Kentridge vs. South Kitsap, 4A First Round, 2002-11-16 29-8
888 Lewis & Clark vs. Kamiakin, 4A First Round, 1975-11-08 29-8
889 Lakes vs. Rainier Beach, 3A First Round, 2002-11-16 29-8
890 Arlington vs. Shorewood, 3A First Round, 1981-11-13 29-13
891 Columbia-Hunters vs. Granger, 2B Semifinals, 1987-11-27 29-13
892 Ingraham vs. Mountain View, 4A Quarterfinals, 1988-11-18 29-14
893 Cashmere vs. Colfax, 1A First Round, 1980-11-14 29-14
894 Ephrata vs. Toppenish, 1A Semifinals, 1990-11-24 29-14
895 Renton vs. Ferndale, 3A First Round, 1998-11-14 29-15
896 Prosser vs. Medical Lake, 1A First Round, 1987-11-14 29-15
897 Lynden vs. Mount Rainier, 3A First Round, 1996-11-15 29-15
898 Cashmere vs. Riverside, 1A Quarterfinals, 1984-11-17 29-16
899 Lynden Christian vs. Eatonville, 1A First Round, 1993-11-12 29-18
900 Pasco vs. Kentwood, 4A Semifinals, 2000-11-25 29-19
901 Meridian vs. Montesano, 1A First Round, 1995-11-11 29-20
902 East Valley (Yakima) vs. Cascade (Leavenworth), 2A First Round, 2000-11-11 29-21
903 Othello vs. Lakeside (9 Mile Falls), 2A First Round, 2002-11-15 29-24
904 Franklin vs. Enumclaw, 3A First Round, 1991-11-15 29-27
905 Capital vs. Mariner, 3A Championship, 1998-12-04 29-27
906 DeSales vs. La Salle, 2B Quarterfinals, 2009-11-21 29-27
907 Lakes vs. Kelso, 4A First Round, 1993-11-12 29-27
908 Liberty (Issaquah) vs. Burlington-Edison, 3A First Round, 1988-11-11 29-28
909 Bremerton vs. Washington, 3A Quarterfinals, 1990-11-16 29-28
910 Montesano vs. Charles Wright, 1A First Round, 1991-11-15 29-28
911 Kent-Meridian vs. Roosevelt, 4A First Round, 1981-11-13 28-0
912 Washington vs. Rainier Beach, 3A First Round, 1989-11-10 28-0
913 Toledo vs. Lynden Christian, 1A Quarterfinals, 1996-11-23 28-0
914 Mount Tahoma vs. Foss, 4A Quarterfinals, 1979-11-16 28-0
915 Brewster vs. La Conner, 2B Semifinals, 1975-11-15 28-0
916 Okanogan vs. Kalama, 1A Championship, 1999-12-04 28-0
917 Olympia vs. Liberty (Issaquah), 3A Quarterfinals, 1981-11-20 28-0
918 Arlington vs. Ferndale, 3A Quarterfinals, 1979-11-16 28-0
919 Burlington-Edison vs. Shorecrest, 3A First Round, 1984-11-10 28-0
920 Ephrata vs. Chewelah, 1A Quarterfinals, 1988-11-18 28-0
921 Richland vs. Ferris, 4A First Round, 1990-11-10 28-0
922 Wilson vs. Woodinville, 4A First Round, 1998-11-13 28-0
923 Montesano vs. Goldendale, 1A First Round, 1981-11-14 28-0
924 Chewelah vs. Cle Elum-Roslyn, 1A First Round, 1995-11-11 28-0
925 Lakes vs. Hudson’s Bay, 3A Quarterfinals, 1999-11-19 28-0
926 Puyallup vs. Mariner, 4A First Round, 1996-11-16 28-0
927 Lakes vs. Newport (Bellevue), 4A First Round, 1991-11-16 28-0
928 Peninsula vs. Pullman, 3A Semifinals, 1977-11-19 28-2
929 Zillah vs. Tonasket, 1A Quarterfinals, 2002-11-23 28-2
930 Kentwood vs. Wilson, 4A First Round, 1999-11-13 28-6
931 Colfax vs. Cle Elum-Roslyn, 1A First Round, 2000-11-18 28-6
932 Freeman vs. Kittitas, 2B Quarterfinals, 1988-11-18 28-6
933 Freeman vs. Napavine, 1A Semifinals, 2004-11-27 28-6
934 Burlington-Edison vs. Pullman, 2A Quarterfinals, 2007-11-17 28-6
935 Lind-Ritzville vs. Kittitas, 2B First Round, 1987-11-13 28-6
936 Lynden vs. Centralia, 2A First Round, 2007-11-10 28-6
937 Kennedy vs. Clarkston, 3A First Round, 2003-11-15 28-6
938 Orting vs. Woodland, 2A First Round, 2005-11-11 28-6
939 Bellevue vs. Capital, 3A Semifinals, 2008-12-01 28-6
940 Lynden Christian vs. Steilacoom, 2A Quarterfinals, 2002-11-23 28-7
941 Quincy vs. Cascade (Leavenworth), 2A First Round, 1998-11-13 28-7
942 Eastside Catholic vs. West Valley (Yakima), 3A First Round, 2006-11-10 28-7
943 Mount Si vs. Camas, 3A First Round, 2006-11-11 28-7
944 Blaine vs. King’s, 1A First Round, 1995-11-11 28-7
945 Eatonville vs. Montesano, 1A First Round, 1990-11-09 28-7
946 Eatonville vs. Elma, 1A First Round, 1994-11-12 28-7
947 West Valley (Spokane) vs. Pullman, 3A Quarterfinals, 1984-11-16 28-7
948 Ellensburg vs. Mark Morris, 2A Quarterfinals, 2009-11-20 28-7
949 Castle Rock vs. Steilacoom, 1A Quarterfinals, 1988-11-18 28-7
950 Toutle Lake vs. Kalama, 2B First Round, 1994-11-18 28-7
951 Reardan vs. Waitsburg, 2B First Round, 2001-11-16 28-7
952 Mercer Island vs. Snohomish, 4A First Round, 1988-11-11 28-7
953 Kamiakin vs. Mead, 4A First Round, 1993-11-13 28-7
954 Kelso vs. Sedro-Woolley, 3A Championship, 1983-12-03 28-7
955 Union vs. Lakes, 3A Semifinals, 2008-11-28 28-7
956 DeSales vs. Life Christian, 2B Semifinals, 2007-11-24 28-7
957 East Valley (Spokane) vs. Sunnyside, 3A Quarterfinals, 1981-11-20 28-7
958 North Thurston vs. Mariner, 4A First Round, 1992-11-13 28-7
959 Woodinville vs. Cascade (Everett), 4A Semifinals, 2005-11-26 28-7
960 Connell vs. Cascade Christian, 1A Championship, 2009-12-05 28-7
961 Walla Walla vs. Central Valley, 4A First Round, 1982-11-12 28-7
962 Cascade (Everett) vs. Olympia, 4A Quarterfinals, 2005-11-18 28-7
963 Puyallup vs. Snohomish, 4A Semifinals, 1991-11-29 28-7
964 South Bend vs. Colfax, 2B Championship, 2010-12-04 28-8
965 Richland vs. Clover Park, 4A Semifinals, 1981-11-27 28-8
966 Cheney vs. Prosser, 3A First Round, 1990-11-10 28-9
967 Peninsula vs. Hoquiam, 3A First Round, 1977-11-12 28-10
968 Asotin vs. La Salle, 2B Championship, 2006-12-01 28-10
969 Lynden vs. Forks, 1A Semifinals, 1987-11-26 28-10
970 Bellevue vs. Lynden, 3A Championship, 2002-12-06 28-10
971 Cusick vs. Kittitas, 2B Quarterfinals, 1983-11-18 28-11
972 O’Dea vs. Capital, 3A First Round, 1992-11-14 28-12
973 Cascade Christian vs. Nooksack Valley, 1A Semifinals, 2009-11-28 28-12
974 South Bend vs. Orcas Island, 2B Semifinals, 2010-11-26 28-12
975 Willapa Valley vs. Adna, 2B First Round, 2005-11-11 28-12
976 Auburn vs. Port Angeles, 4A First Round, 1992-11-14 28-12
977 Mossyrock vs. Willapa Valley, 2B First Round, 1982-11-12 28-12
978 Cashmere vs. Connell, 1A First Round, 2008-11-15 28-13
979 Juanita vs. Gonzaga Prep, 4A Championship, 1985-12-07 28-13
980 Gonzaga Prep vs. North Central, 4A Quarterfinals, 1977-11-18 28-13
981 Ephrata vs. River View, 1A Quarterfinals, 1989-11-17 28-13
982 Prosser vs. Renton, 3A Semifinals, 1995-11-25 28-13
983 DeSales vs. Riverside, 1A First Round, 1979-11-09 28-13
984 Federal Way vs. Columbia River, 4A First Round, 1975-11-07 28-13
985 Chewelah vs. Royal, 1A Quarterfinals, 1995-11-18 28-13
986 Kennedy vs. Kamiakin, 3A Semifinals, 2006-11-25 28-13
987 Puyallup vs. Arlington, 4A Quarterfinals, 2005-11-19 28-14
988 Quincy vs. Riverside, 1A First Round, 1994-11-12 28-14
989 Curtis vs. South Kitsap, 4A First Round, 1989-11-11 28-14
990 Toppenish vs. Ephrata, 1A Semifinals, 1989-11-24 28-14
991 Bothell vs. Edmonds-Woodway, 4A Semifinals, 2006-11-25 28-14
992 Anacortes vs. Lindbergh, 2A First Round, 2010-11-12 28-14
993 Archbishop Murphy vs. King’s, 1A Quarterfinals, 2002-11-23 28-14
994 Ellensburg vs. Omak, 3A First Round, 1973-11-09 28-14
995 Sammamish vs. O’Dea, 3A Quarterfinals, 1999-11-19 28-14
996 Archbishop Murphy vs. W.F. West, 2A First Round, 2010-11-13 28-14
997 Olympia vs. West Valley (Spokane), 3A Championship, 1984-12-01 28-14
998 Arlington vs. Kentwood, 4A First Round, 2005-11-11 28-14
999 Asotin vs. Granger, 2B Quarterfinals, 1985-11-22 28-14
1000 Central Valley vs. Southridge, 4A First Round, 2008-11-15 28-14
1001 Auburn vs. Woodinville, 4A First Round, 2008-11-14 28-14
1002 Orcas Island vs. Darrington, 2B First Round, 1998-11-21 28-14
1003 Evergreen (Vancouver) vs. North Kitsap, 4A First Round, 1995-11-10 28-14
1004 Evergreen (Vancouver) vs. Curtis, 4A Quarterfinals, 2004-11-20 28-14
1005 Evergreen (Vancouver) vs. Skyline, 4A Championship, 2004-12-04 28-14
1006 Connell vs. Cashmere, 1A First Round, 1973-11-10 28-14
1007 North Mason vs. Woodland, 1A Championship, 1982-12-04 28-14
1008 Oak Harbor vs. Gig Harbor, 4A First Round, 2005-11-11 28-14
1009 Pullman vs. O’Dea, 3A Semifinals, 1978-11-24 28-14
1010 Ferndale vs. Newport (Bellevue), 3A Semifinals, 1997-11-27 28-14
1011 Cascade (Everett) vs. Kentridge, 4A Quarterfinals, 1997-11-21 28-14
1012 Morton-White Pass vs. Ritzville, 2B Championship, 1981-12-05 28-14
1013 Othello vs. Sultan, 2A First Round, 2000-11-11 28-14
1014 Cascade (Leavenworth) vs. Connell, 1A First Round, 1996-11-16 28-14
1015 Blanchet vs. Wenatchee, 4A Semifinals, 1974-11-16 28-16
1016 Royal vs. Connell, 1A Championship, 2007-12-01 28-16
1017 Shadle Park vs. Kennewick, 4A First Round, 1979-11-09 28-18
1018 Reardan vs. DeSales, 2B Semifinals, 1993-11-27 28-19
1019 Gonzaga Prep vs. Walla Walla, 4A First Round, 1983-11-11 28-19
1020 Montesano vs. Steilacoom, 1A Quarterfinals, 1984-11-17 28-19
1021 Lynden vs. Fife, 2A Quarterfinals, 2007-11-17 28-19
1022 Kentwood vs. Cascade (Everett), 4A First Round, 1990-11-09 28-20
1023 Cashmere vs. Cle Elum-Roslyn, 1A First Round, 1986-11-14 28-20
1024 Colfax vs. River View, 1A First Round, 1990-11-09 28-20
1025 North Thurston vs. Sunnyside, 3A First Round, 1976-11-12 28-20
1026 Montesano vs. Orting, 1A First Round, 2007-11-10 28-20
1027 Tenino vs. Elma, 1A First Round, 1986-11-15 28-20
1028 Lakes vs. Tumwater, 4A First Round, 1994-11-12 28-21
1029 Bethel vs. Kamiak, 4A Semifinals, 2000-11-25 28-21
1030 Pasco vs. Walla Walla, 4A Quarterfinals, 1998-11-21 28-21
1031 West Valley (Spokane) vs. Othello, 3A First Round, 1976-11-13 28-21
1032 Okanogan vs. Royal, 1A Semifinals, 1998-11-28 28-21
1033 Reardan vs. Asotin, 2B Quarterfinals, 2005-11-18 28-21
1034 Sehome vs. Rogers (Puyallup), 4A First Round, 1995-11-11 28-21 (2 OT)
1035 Omak vs. Othello, 2A Semifinals, 2000-11-24 28-21 (2 OT)
1036 Gonzaga Prep vs. South Kitsap, 4A Semifinals, 1985-11-30 28-21
1037 Auburn vs. Cascade (Everett), 4A Quarterfinals, 1992-11-20 28-21
1038 Auburn vs. Skyview, 4A First Round, 2010-11-12 28-21
1039 Skyline vs. Black Hills, 3A First Round, 2002-11-16 28-21
1040 Bellarmine vs. Bothell, 4A Quarterfinals, 2010-11-20 28-21
1041 Skyline vs. Kamiak, 4A Quarterfinals, 2004-11-20 28-21
1042 North Mason vs. Lynden, 1A Quarterfinals, 1981-11-21 28-21 (1 OT)
1043 North Thurston vs. Ferndale, 3A Quarterfinals, 2000-11-18 28-21
1044 Connell vs. Montesano, 1A Semifinals, 2006-11-25 28-21
1045 Lynden vs. North Thurston, 3A First Round, 2004-11-13 28-21
1046 Zillah vs. Ephrata, 1A Quarterfinals, 1992-11-20 28-21
1047 Othello vs. Colville, 2A First Round, 2008-11-15 28-21
1048 West Valley (Spokane) vs. Othello, 2A Quarterfinals, 2009-11-21 28-22
1049 Elma vs. Mount Baker, 2A First Round, 1997-11-15 28-22
1050 Kamiakin vs. Cascade (Everett), 4A Semifinals, 1995-11-25 28-22
1051 Davenport vs. Oroville, 2B Semifinals, 1995-11-25 28-23
1052 Skyline vs. Pasco, 4A Semifinals, 2004-11-27 28-23
1053 Adna vs. Willapa Valley, 2B First Round, 1993-11-19 28-24
1054 Napavine vs. Asotin, 2B Championship, 2008-12-05 28-24
1055 Naselle vs. Willapa Valley, 2B Quarterfinals, 2008-11-22 28-24
1056 Montesano vs. Castle Rock, 1A Quarterfinals, 2006-11-17 28-24
1057 Pullman vs. Archbishop Murphy, 2A Championship, 2005-12-03 28-24
1058 East Valley (Yakima) vs. Cashmere, 2A Quarterfinals, 2003-11-22 28-24
1059 Tumwater vs. Colville, 2A Quarterfinals, 2006-11-18 28-25
1060 Lewis & Clark vs. Edmonds-Woodway, 4A Semifinals, 2007-11-24 28-26
1061 Mount Tahoma vs. Richland, 4A Semifinals, 1980-11-28 28-26
1062 Meridian vs. La Center, 2A Semifinals, 2003-11-29 28-26
1063 Tacoma Baptist vs. Kalama, 1A Quarterfinals, 2001-11-17 28-26
1064 Liberty (Issaquah) vs. Timberline, 3A First Round, 2005-11-11 28-27
1065 Peninsula vs. Capital, 3A First Round, 1978-11-10 28-27
1066 King’s vs. Onalaska, 1A First Round, 2009-11-14 28-27
1067 Lind-Ritzville vs. DeSales, 2B First Round, 2002-11-22 28-27
1068 Tumwater vs. Fife, 3A First Round, 1980-11-15 28-27 (1 OT)
1069 Newport (Bellevue) vs. Lakes, 4A Quarterfinals, 1990-11-16 28-27 (1 OT)
1070 Clover Park vs. Olympic, 4A First Round, 1985-11-16 27-0
1071 Colfax vs. Lind-Ritzville, 2B Quarterfinals, 2010-11-20 27-0
1072 Almira-Coulee-Hartline vs. Reardan, 2B First Round, 1974-11-08 27-0
1073 Liberty (Spangle) vs. Wahkiakum, 2B Championship, 1992-12-05 27-0
1074 Castle Rock vs. Chimacum, 2A First Round, 2005-11-11 27-0
1075 Enumclaw vs. Shorewood, 3A First Round, 1985-11-16 27-0
1076 Centralia vs. Central Kitsap, 3A First Round, 1980-11-14 27-0
1077 Richland vs. Kennedy, 4A Semifinals, 1975-11-21 27-0
1078 Bethel vs. South Kitsap, 4A Quarterfinals, 1999-11-19 27-6
1079 Adna vs. North Beach, 2B First Round, 1985-11-15 27-6
1080 Liberty (Spangle) vs. Liberty Bell, 2B First Round, 1986-11-15 27-6
1081 Archbishop Murphy vs. Cascade Christian, 1A Semifinals, 2003-11-29 27-6
1082 Willapa Valley vs. Toutle Lake, 2B First Round, 1980-11-14 27-6
1083 Concrete vs. Adna, 1A First Round, 1997-11-21 27-6
1084 Cascade Christian vs. Orcas Island, 1A Quarterfinals, 2003-11-22 27-7
1085 Fife vs. Blaine, 2A First Round, 2007-11-09 27-7
1086 Franklin vs. Burlington-Edison, 3A First Round, 1992-11-13 27-7
1087 Peninsula vs. Liberty (Issaquah), 3A Quarterfinals, 1979-11-16 27-7
1088 Tumwater vs. Cheney, 3A Championship, 1989-12-02 27-7
1089 Kennewick vs. Camas, 3A First Round, 2007-11-10 27-7
1090 Kennewick vs. Lewis & Clark, 4A First Round, 1986-11-14 27-7
1091 Puyallup vs. Snohomish, 4A Semifinals, 1987-11-26 27-7
1092 Moses Lake vs. Mount Spokane, 4A First Round, 2002-11-16 27-7
1093 Napavine vs. Orcas Island, 2B First Round, 2009-11-14 27-8
1094 Zillah vs. Freeman, 1A First Round, 2002-11-16 27-8
1095 Colfax vs. Okanogan, 1A First Round, 1981-11-13 27-9
1096 South Bend vs. Concrete, 2B First Round, 2010-11-13 27-10
1097 Eatonville vs. Castle Rock, 2A First Round, 1997-11-15 27-10
1098 South Kitsap vs. Shorewood, 4A First Round, 1990-11-09 27-10
1099 DeSales vs. La Salle, 2B First Round, 2008-11-14 27-10
1100 Okanogan vs. Royal, 1A First Round, 1982-11-12 27-12
1101 White Swan vs. Garfield-Palouse, 2B First Round, 2008-11-15 27-12
1102 DeSales vs. Tacoma Baptist, 2B Quarterfinals, 2004-11-20 27-12
1103 Lynden Christian vs. Port Townsend, 2A First Round, 2003-11-15 27-13
1104 Liberty (Issaquah) vs. Hoquiam, 3A First Round, 1979-11-10 27-13
1105 Toutle Lake vs. South Bend, 2B Quarterfinals, 2006-11-18 27-13
1106 Gig Harbor vs. Centralia, 3A First Round, 1993-11-13 27-13
1107 Elma vs. Bainbridge, 3A First Round, 1981-11-13 27-13
1108 Hazen vs. Sedro-Woolley, 3A First Round, 1991-11-15 27-13
1109 Ellensburg vs. West Valley (Yakima), 3A First Round, 2002-11-16 27-14
1110 Medical Lake vs. East Valley (Yakima), 2A Quarterfinals, 1997-11-22 27-14
1111 Kamiak vs. Evergreen (Vancouver), 4A First Round, 1999-11-13 27-14
1112 Stanwood vs. Peninsula, 3A First Round, 1996-11-15 27-14
1113 Prosser vs. Ellensburg, 3A First Round, 2001-11-10 27-14
1114 Pullman vs. Quincy, 2A First Round, 1997-11-15 27-14
1115 Wahluke vs. Cle Elum-Roslyn, 1A First Round, 1999-11-20 27-14
1116 Lynden Christian vs. Montesano, 2A First Round, 2000-11-11 27-14
1117 Kittitas vs. Brewster, 2B First Round, 1988-11-11 27-15
1118 Kelso vs. Kentwood, 4A First Round, 1994-11-11 27-15
1119 Reardan vs. Davenport, 2B Semifinals, 2003-11-29 27-16
1120 Lynden vs. Eatonville, 1A Quarterfinals, 1987-11-20 27-16
1121 O’Dea vs. Bellevue, 3A Semifinals, 2007-11-23 27-17
1122 Meadowdale vs. Columbia River, 3A First Round, 2009-11-14 27-17
1123 Pe Ell vs. Morton, 2B First Round, 1983-11-12 27-18
1124 Castle Rock vs. Eatonville, 2A First Round, 2004-11-12 27-18
1125 Newport (Bellevue) vs. O’Dea, 3A Quarterfinals, 1997-11-21 27-18
1126 Orcas Island vs. Napavine, 2B First Round, 1980-11-15 27-18
1127 Kentridge vs. Lakes, 4A First Round, 1973-11-09 27-19
1128 Asotin vs. Columbia (Hunters), 2B First Round, 1986-11-14 27-19
1129 Rogers (Puyallup) vs. Wenatchee, 4A Semifinals, 1979-11-23 27-20
1130 Willapa Valley vs. DeSales, 2B Championship, 1996-12-07 27-20
1131 Montesano vs. Meridian, 2A First Round, 2004-11-13 27-20
1132 Moses Lake vs. Prosser, 3A Quarterfinals, 1997-11-21 27-20
1133 Cascade (Leavenworth) vs. Liberty (Spangle), 2B First Round, 1976-11-12 27-20
1134 King’s vs. Columbia (White Salmon), 1A First Round, 1986-11-15 27-21
1135 Eisenhower vs. Southridge, 4A First Round, 2009-11-13 27-21
1136 Castle Rock vs. Eatonville, 2A First Round, 2000-11-10 27-21
1137 Lind-Ritzville vs. La Salle, 2B First Round, 2005-11-11 27-21
1138 Gonzaga Prep vs. Kennewick, 4A Quarterfinals, 1986-11-21 27-21 (2 OT)
1139 Sunnyside vs. West Valley (Spokane), 3A First Round, 1981-11-13 27-21
1140 Chewelah vs. Prosser, 1A First Round, 1988-11-12 27-21 (1 OT)
1141 Montesano vs. Royal, 1A Championship, 1994-12-03 27-21
1142 Kennewick vs. University, 4A First Round, 1984-11-09 27-21
1143 Puyallup vs. Gonzaga Prep, 4A Championship, 1987-12-05 27-21
1144 Othello vs. Colville, 2A First Round, 2007-11-10 27-21
1145 Elma vs. Orting, 2A First Round, 1998-11-13 27-22
1146 Meridian vs. Connell, 1A Championship, 2006-12-02 27-22
1147 Chelan vs. Omak, 1A Quarterfinals, 2009-11-21 27-22
1148 Sammamish vs. Lakes, 3A Semifinals, 1999-11-26 27-23
1149 Eatonville vs. Meridian, 1A Semifinals, 1992-11-27 27-24 (2 OT)
1150 Shelton vs. Hanford, 3A Semifinals, 1985-11-29 27-24 (1 OT)
1151 Lakes vs. Camas, 3A Quarterfinals, 2010-11-19 27-24
1152 Lynden vs. White River, 3A Quarterfinals, 2004-11-19 27-26 (1 OT)
1153 Kentridge vs. Everett, 4A First Round, 1981-11-14 26-0
1154 Cashmere vs. DeSales, 1A Semifinals, 1984-11-24 26-0
1155 Mount Tahoma vs. Kennedy, 4A First Round, 1974-11-08 26-0
1156 West Valley (Yakima) vs. Bainbridge, 3A First Round, 2001-11-10 26-0
1157 Colton vs. Lyle-Klickitat, 2B First Round, 1976-11-12 26-0
1158 Cusick vs. Manson, 2B First Round, 1983-11-11 26-0
1159 Olympia vs. Fife, 3A First Round, 1979-11-09 26-0
1160 Lind-Ritzville vs. Wahkiakum, 2B First Round, 2001-11-17 26-0
1161 Prosser vs. O’Dea, 3A Championship, 1992-12-05 26-0
1162 Lynden vs. Sultan, 1A First Round, 1980-11-15 26-0
1163 Lynden vs. King’s, 1A First Round, 1981-11-14 26-0
1164 Ridgefield vs. Kalama, 1A First Round, 1981-11-13 26-0
1165 Walla Walla vs. Moses Lake, 4A First Round, 2001-11-10 26-0
1166 Raymond vs. North Mason, 1A First Round, 1974-11-08 26-3
1167 Franklin Pierce vs. Nathan Hale, 3A First Round, 2007-11-09 26-3
1168 Mount Rainier vs. O’Dea, 3A First Round, 1990-11-09 26-6
1169 Willapa Valley vs. Orcas Island, 2B Quarterfinals, 1980-11-22 26-6
1170 River View vs. Brewster, 1A First Round, 2001-11-10 26-6
1171 O’Dea vs. Capital, 3A Quarterfinals, 1994-11-18 26-7
1172 Kentwood vs. Capital, 4A Semifinals, 1999-11-27 26-7
1173 Juanita vs. Kennedy, 4A First Round, 1985-11-16 26-7
1174 Life Christian vs. Adna, 2B First Round, 2007-11-10 26-7
1175 Prosser vs. West Valley (Yakima), 3A First Round, 2003-11-15 26-7
1176 DeSales vs. Reardan, 2B Quarterfinals, 2007-11-16 26-7
1177 Kennewick vs. University, 4A First Round, 1981-11-13 26-7
1178 O’Dea vs. Arlington, 3A First Round, 1978-11-11 26-7
1179 Moses Lake vs. Cheney, 3A First Round, 1997-11-14 26-7
1180 Lake Stevens vs. Prairie, 3A Quarterfinals, 1985-11-25 26-8
1181 Castle Rock vs. Port Townsend, 1A Quarterfinals, 1979-11-16 26-9
1182 Asotin vs. Colfax, 2B Semifinals, 2008-11-29 26-9
1183 Castle Rock vs. Montesano, 1A First Round, 1979-11-10 26-10
1184 Steilacoom vs. Lakewood, 1A First Round, 1994-11-12 26-10
1185 Richland vs. Gonzaga Prep, 4A Quarterfinals, 1980-11-21 26-10
1186 Almira-Coulee-Hartline vs. Brewster, 2B Championship, 1974-11-22 26-12
1187 Toutle Lake vs. North Beach, 2B First Round, 1988-11-11 26-12
1188 Kittitas vs. Adna, 2B First Round, 1981-11-13 26-12
1189 Blanchet vs. Lakes, 4A First Round, 1974-11-08 26-13
1190 Cashmere vs. Colfax, 1A Quarterfinals, 1988-11-18 26-13
1191 Kentwood vs. Puyallup, 4A First Round, 2004-11-12 26-13
1192 North Beach vs. Cusick, 2B Quarterfinals, 1980-11-22 26-13
1193 Othello vs. Colville, 2A First Round, 2009-11-14 26-13
1194 Kentwood vs. Kamiak, 4A Quarterfinals, 1999-11-20 26-14
1195 West Valley (Spokane) vs. Selah, 3A Quarterfinals, 1983-11-18 26-14
1196 Freeman vs. Zillah, 1A First Round, 2004-11-20 26-14
1197 Omak vs. Zillah, 1A First Round, 2009-11-14 26-14
1198 East Valley (Spokane) vs. Clover Park, 3A First Round, 2004-11-13 26-14
1199 Kamiakin vs. Richland, 4A First Round, 2000-11-11 26-15
1200 DeSales vs. Mary Walker, 2B First Round, 1987-11-14 26-16
1201 Mossyrock vs. Wahkiakum, 2B Semifinals, 1999-11-27 26-18
1202 North Kitsap vs. Issaquah, 4A First Round, 1996-11-16 26-18
1203 Tumwater vs. Mark Morris, 3A First Round, 1988-11-12 26-19
1204 Onalaska vs. Orcas Island, 1A First Round, 2002-11-15 26-19
1205 DeSales vs. Tacoma Baptist, 2B Quarterfinals, 2005-11-19 26-19
1206 Adna vs. Onalaska, 2B First Round, 1984-11-10 26-20 (1 OT)
1207 South Kitsap vs. Kentwood, 4A Semifinals, 1984-11-24 26-20
1208 Kentwood vs. Snohomish, 4A First Round, 2000-11-11 26-20
1209 Franklin vs. Port Angeles, 4A First Round, 1990-11-10 26-20 (1 OT)
1210 South Kitsap vs. Rogers (Puyallup), 4A Quarterfinals, 1983-11-18 26-21
1211 Cashmere vs. Othello, 2A Quarterfinals, 2002-11-23 26-21
1212 Brewster vs. Wahkiakum, 2B Semifinals, 1976-11-20 26-21
1213 Oak Harbor vs. Skyview, 4A Quarterfinals, 2006-11-18 26-22
1214 Eatonville vs. Zillah, 1A Championship, 1992-12-05 26-23
1215 Kentridge vs. Wenatchee, 4A Championship, 1973-11-23 26-24
1216 Ingraham vs. Interlake, 4A Quarterfinals, 1978-11-17 26-25 (2 OT)
1217 Evergreen (Seattle) vs. Kentridge, 4A First Round, 1977-11-11 26-25
1218 Kennedy vs. Lakes, 3A First Round, 1998-11-13 26-25
1219 Adna vs. Darrington, 2B Quarterfinals, 1984-11-17 25-0
1220 Curtis vs. Kentwood, 4A Championship, 1989-12-02 25-0
1221 Cedarcrest vs. Steilacoom, 1A First Round, 1993-11-13 25-0
1222 Tumwater vs. Yelm, 3A Quarterfinals, 1987-11-20 25-0
1223 DeSales vs. Liberty (Spangle), 2B First Round, 2005-11-11 25-0
1224 River View vs. Tonasket, 1A First Round, 1989-11-11 25-0
1225 Rosalia vs. Lyle-Klickitat, 2B First Round, 1979-11-10 25-6
1226 Royal vs. Freeman, 1A Quarterfinals, 2003-11-22 25-6
1227 Onalaska vs. Adna, 2B Semifinals, 1986-11-27 25-6
1228 Morton-White Pass vs. Concrete, 2B First Round, 1981-11-13 25-6
1229 Riverside-Chattaroy vs. Cashmere, 1A First Round, 1983-11-12 25-6
1230 Renton vs. Evergreen (Seattle), 4A First Round, 1978-11-10 25-7
1231 Gonzaga Prep vs. South Kitsap, 4A Championship, 1982-12-04 25-7
1232 Gonzaga Prep vs. Kennewick, 4A First Round, 1993-11-13 25-7
1233 Ferndale vs. Edmonds, 3A First Round, 1985-11-15 25-7
1234 Capital vs. Kennedy, 3A First Round, 1995-11-11 25-9
1235 Adna vs. Tacoma Baptist, 2B Semifinals, 2009-11-28 25-11
1236 Royal vs. Cascade (Leavenworth), 1A Semifinals, 1996-11-30 25-12
1237 Wahkiakum vs. Concrete, 2B First Round, 1992-11-21 25-12
1238 Puyallup vs. Everett, 4A First Round, 2005-11-11 25-14
1239 Garfield vs. Interlake, 4A Quarterfinals, 1976-11-19 25-14
1240 Davenport vs. Kittitas, 2B First Round, 2006-11-10 25-14
1241 Liberty (Issaquah) vs. Clarkston, 3A Semifinals, 1980-11-29 25-15
1242 Royal vs. Colfax, 1A Quarterfinals, 2002-11-22 25-15
1243 Capital vs. Sehome, 4A First Round, 1999-11-13 25-15
1244 Redmond vs. South Kitsap, 4A First Round, 1998-11-13 25-18
1245 West Valley (Spokane) vs. Sunnyside, 3A First Round, 1975-11-07 25-19
1246 Mead vs. Southridge, 4A First Round, 2005-11-12 25-19
1247 Kennedy vs. Washington, 3A Quarterfinals, 1989-11-17 25-20
1248 O’Dea vs. Arlington, 3A First Round, 1997-11-14 25-21
1249 Lind-Ritzville vs. DeSales, 2B Championship, 2004-12-03 25-21
1250 Auburn vs. Marysville-Pilchuck, 4A First Round, 2009-11-13 25-22
1251 Raymond vs. Nooksack Valley, 1A Semifinals, 1975-11-14 24-0
1252 South Kitsap vs. Kelso, 4A First Round, 1999-11-13 24-0
1253 Reardan vs. Royal, 2B First Round, 1990-11-09 24-0
1254 Colton vs. Liberty (Spangle), 2B Quarterfinals, 1983-11-18 24-0
1255 Onalaska vs. Darrington, 2B First Round, 1986-11-15 24-0
1256 Morton-White Pass vs. Orcas Island, 2B Quarterfinals, 1981-11-21 24-0
1257 Bellevue vs. Juanita, 4A First Round, 1983-11-10 24-0
1258 Lakes vs. Mount Spokane, 3A Quarterfinals, 2009-11-21 24-0
1259 Pasco vs. Evergreen (Vancouver), 4A Semifinals, 2003-11-29 24-6
1260 LaConner vs. Pe Ell, 2B Quarterfinals, 1982-11-20 24-6
1261 Ferris vs. Jackson, 4A First Round, 2008-11-15 24-7
1262 Wenatchee vs. Lewis & Clark, 4A First Round, 1979-11-09 24-7
1263 Tonasket vs. Zillah, 1A First Round, 2005-11-19 24-7
1264 Columbia River vs. Ellensburg, 3A Quarterfinals, 2002-11-23 24-7
1265 Everett vs. Mount Vernon, 4A First Round, 1975-11-07 24-7
1266 Kelso vs. Issaquah, 4A First Round, 1981-11-14 24-7
1267 Hazen vs. Prairie, 3A First Round, 1992-11-14 24-7
1268 Ferndale vs. Capital, 3A Quarterfinals, 1997-11-21 24-7
1269 Tahoma vs. Bothell, 4A First Round, 2000-11-11 24-7
1270 Walla Walla vs. Mead, 4A First Round, 1994-11-12 24-7
1271 Cascade (Leavenworth) vs. Zillah, 1A Quarterfinals, 1996-11-23 24-7
1272 Ferris vs. Mead, 4A First Round, 2007-11-09 24-7
1273 LaCenter vs. Mount Baker, 2A First Round, 2004-11-13 24-8
1274 Prosser vs. Cheney, 3A First Round, 2000-11-11 24-8
1275 Snohomish vs. Clover Park, 4A First Round, 1982-11-12 24-9
1276 Toledo vs. King’s, 1A First Round, 1996-11-16 24-10
1277 Columbia-Burbank vs. Cashmere, 1A Semifinals, 1980-11-29 24-12
1278 Columbia River vs. Rainier Beach, 3A First Round, 2003-11-14 24-12
1279 Kalama vs. Lynden Christian, 1A Semifinals, 1998-11-28 24-13
1280 Prosser vs. Tumwater, 3A Quarterfinals, 1999-11-20 24-13
1281 Tacoma Baptist vs. Winlock, 2B First Round, 1994-11-18 24-13
1282 Kennedy vs. Ferndale, 3A First Round, 2006-11-10 24-13
1283 Ferris vs. Eisenhower, 4A Quarterfinals, 2009-11-21 24-14
1284 Curtis vs. Mariner, 4A Quarterfinals, 1987-11-20 24-14
1285 Liberty (Issaquah) vs. Tumwater, 3A Semifinals, 1988-11-24 24-14
1286 Pullman vs. Cascade (Leavenworth), 2A Quarterfinals, 1997-11-21 24-14
1287 Ferris vs. Skyline, 4A Championship, 2010-12-04 24-16
1288 Ephrata vs. Tonasket, 1A First Round, 1983-11-11 24-16
1289 Newport (Bellevue) vs. South Kitsap, 4A First Round, 1992-11-13 24-16
1290 Pullman vs. West Valley (Yakima), 3A First Round, 1990-11-10 24-16
1291 West Valley (Spokane) vs. Ellensburg, 2A Semifinals, 2009-11-28 24-17
1292 Mountain View vs. Inglemoor, 4A First Round, 2001-11-10 24-17
1293 Meridian vs. Montesano, 1A First Round, 1992-11-14 24-17
1294 Chelan vs. Goldendale, 1A First Round, 2010-11-13 24-17
1295 Lind-Ritzville vs. St. John-Endicott, 2B Semifinals, 1980-11-29 24-20
1296 Edmonds-Woodway vs. Eastlake, 4A Quarterfinals, 2007-11-17 24-21
1297 Reardan vs. Kittitas, 2B First Round, 1978-11-17 24-21
1298 Castle Rock vs. Cascade Christian, 1A First Round, 2006-11-11 24-21
1299 Davenport vs. Tacoma Baptist, 2B Championship, 1995-12-02 24-21
1300 Mercer Island vs. Rogers (Puyallup), 4A Quarterfinals, 1988-11-18 24-21
1301 Tumwater vs. Kennedy, 3A First Round, 1999-11-13 24-21
1302 Capital vs. Bothell, 4A Quarterfinals, 2002-11-22 24-21
1303 Hanford vs. Eastmont, 3A Quarterfinals, 1985-11-23 24-21
1304 Pullman vs. East Valley (Yakima), 2A Semifinals, 2003-11-29 24-21
1305 Skyline vs. Ferris, 4A Semifinals, 2008-11-29 24-21
1306 Lynden vs. Lakes, 3A First Round, 2001-11-09 24-21
1307 Hudson’s Bay vs. Arlington, 3A First Round, 1999-11-13 24-21
1308 River View vs. Okanogan, 1A First Round, 2009-11-14 24-21
1309 Lynden Christian vs. Montesano, 1A Semifinals, 1993-11-26 24-21
1310 O’Dea vs. Burlington-Edison, 3A First Round, 2005-11-12 24-22
1311 Colfax vs. Cle Elum-Roslyn, 1A Quarterfinals, 1987-11-20 24-22
1312 Columbia River vs. Rogers (Puyallup), 4A First Round, 1977-11-11 24-22
1313 Arlington vs. Peninsula, 3A Semifinals, 1979-11-24 24-23
1314 Lynden vs. White River, 3A Quarterfinals, 1998-11-20 24-23
1315 Bethel vs. Inglemoor, 4A First Round, 2000-11-11 23-0
1316 Mount Baker vs. North Mason, 1A First Round, 1986-11-14 23-0
1317 Burlington-Edison vs. Queen Anne, 3A First Round, 1980-11-14 23-0
1318 Orcas Island vs. White Pass, 2B First Round, 2010-11-13 23-0
1319 Othello vs. Cashmere, 2A Quarterfinals, 2000-11-18 23-0
1320 Lynden vs. Columbia (White Salmon), 1A First Round, 1991-11-16 23-2
1321 Burlington-Edison vs. Prairie, 3A Quarterfinals, 1986-11-21 23-6
1322 Winlock vs. Orting, 1A Championship, 1976-11-27 23-6
1323 Liberty (Spangle) vs. Pomeroy, 2B First Round, 1983-11-11 23-7
1324 Juanita vs. Snohomish, 4A Quarterfinals, 1984-11-16 23-7
1325 O’Dea vs. Mount Vernon, 3A Quarterfinals, 1984-11-16 23-7
1326 Juanita vs. Interlake, 4A Semifinals, 1985-11-28 23-8
1327 Willapa Valley vs. Mossyrock, 2B First Round, 1978-11-17 23-8
1328 Tekoa-Oakesdale vs. Freeman, 2B Semifinals, 1973-11-16 23-9
1329 Onalaska vs. Liberty (Spangle), 2B Championship, 1986-12-06 23-12
1330 Castle Rock vs. Steilacoom, 1A First Round, 1987-11-13 23-13
1331 Montesano vs. Port Townsend, 1A Quarterfinals, 1983-11-18 23-13
1332 Lakes vs. Prosser, 3A Quarterfinals, 2000-11-18 23-13
1333 Bellingham vs. Mark Morris, 2A First Round, 2007-11-13 23-13
1334 Capital vs. W.F. West, 3A First Round, 1984-11-09 23-15
1335 Quincy vs. East Valley (Yakima), 1A Quarterfinals, 1992-11-20 23-16
1336 Lakeside-9 Mile Falls vs. Cashmere, 2A First Round, 2001-11-10 23-17 (1 OT)
1337 Montesano vs. Lakewood, 1A Semifinals, 1983-11-25 23-17
1338 Bellevue vs. Liberty (Issaquah), 3A Championship, 2009-12-04 23-17
1339 Rogers (Puyallup) vs. Renton, 4A First Round, 1983-11-11 23-19
1340 Newport (Bellevue) vs. Kelso, 4A First Round, 1989-11-11 23-19
1341 Castle Rock vs. Ephrata, 1A Championship, 1988-12-03 23-20
1342 Sammamish vs. Bishop Blanchet, 4A Quarterfinals, 1975-11-14 23-20
1343 Burlington-Edison vs. Othello, 2A Semifinals, 2007-11-23 23-20
1344 Othello vs. Connell, 2A Semifinals, 2004-11-27 23-20
1345 Castle Rock vs. Elma, 1A First Round, 1993-11-13 23-21
1346 Walla Walla vs. Kamiakin, 4A First Round, 1998-11-14 23-21
1347 Kennewick vs. Richland, 4A Quarterfinals, 1989-11-18 23-21
1348 Interlake vs. Snohomish, 4A First Round, 1985-11-16 23-22
1349 East Valley (Yakima) vs. Medical Lake, 1A First Round, 1993-11-13 23-22
1350 West Valley (Spokane) vs. North Thurston, 3A Semifinals, 1976-11-19 22-0
1351 Life Christian vs. Naselle, 2B Quarterfinals, 2007-11-17 22-0
1352 Willapa Valley vs. Napavine, 2B Quarterfinals, 1979-11-16 22-0
1353 Omak vs. Colfax, 1A First Round, 1979-11-09 22-0
1354 Tacoma Baptist vs. Willapa Valley, 2B Quarterfinals, 2009-11-21 22-0
1355 Rainier Beach vs. Kennedy, 3A Quarterfinals, 1996-11-22 22-6
1356 South Whidbey vs. Sultan, 1A Quarterfinals, 1979-11-17 22-6
1357 Meadowdale vs. Mariner, 4A First Round, 1979-11-09 22-6
1358 Walla Walla vs. Moses Lake, 4A Quarterfinals, 2002-11-23 22-6
1359 Liberty (Spangle) vs. Coulee-Hartline, 2B First Round, 1980-11-14 22-7
1360 Prairie vs. Sedro-Woolley, 3A First Round, 1989-11-11 22-8
1361 Morton-White Pass vs. Lyle-Klickitat, 2B Semifinals, 1977-11-19 22-8
1362 Morton-White Pass vs. Tacoma Baptist, 2B First Round, 1996-11-22 22-9
1363 Woodland vs. Okanogan, 1A Quarterfinals, 1982-11-19 22-10
1364 Mossyrock vs. Warden, 2B Quarterfinals, 1982-11-20 22-11
1365 Lake Stevens vs. White River, 3A First Round, 1976-11-12 22-12
1366 Toppenish vs. Colfax, 1A Quarterfinals, 1989-11-18 22-13
1367 Willapa Valley vs. Orcas Island, 2B Semifinals, 1978-11-25 22-13
1368 Kennewick vs. Mead, 4A First Round, 1991-11-16 22-13
1369 Cashmere vs. Riverside, 1A Quarterfinals, 1980-11-21 22-14
1370 Kentwood vs. Kentlake, 4A Quarterfinals, 2000-11-18 22-14
1371 Almira-Coulee-Hartline vs. Davenport, 2B First Round, 1979-11-09 22-14
1372 Reardan vs. Brewster, 2B First Round, 1979-11-09 22-14
1373 Juanita vs. Renton, 4A Semifinals, 1986-11-27 22-14
1374 Sumner vs. Columbia River, 4A Quarterfinals, 1977-11-18 22-14
1375 Republic vs. Asotin, 2B First Round, 1996-11-23 22-15
1376 North Beach vs. Onalaska, 2B First Round, 1980-11-15 22-15
1377 Concrete vs. Morton, 2B First Round, 1986-11-15 22-15 (3 OT)
1378 Garfield vs. Mercer Island, 4A Quarterfinals, 1977-11-18 22-17
1379 Enumclaw vs. North Kitsap, 3A First Round, 1982-11-12 22-18
1380 Lynden vs. North Mason, 1A Semifinals, 1980-11-28 22-19
1381 Eastmont vs. East Valley (Spokane), 3A First Round, 1980-11-15 22-20 (1 OT)
1382 Port Townsend vs. Montesano, 1A First Round, 1982-11-12 22-20
1383 Tumwater vs. Sequim, 2A First Round, 2007-11-09 22-20
1384 Auburn vs. Cascade (Everett), 4A First Round, 1993-11-13 22-20
1385 Prosser vs. Gig Harbor, 3A Championship, 1993-12-04 22-20
1386 Lynden Christian vs. Colfax, 1A Championship, 1997-12-06 22-20
1387 Ferris vs. Richland, 4A First Round, 1988-11-11 22-20
1388 West Valley (Spokane) vs. Capital, 3A Semifinals, 1984-11-24 22-21
1389 Orcas Island vs. Onalaska, 1A Quarterfinals, 2001-11-17 22-21
1390 Kennewick vs. Gonzaga Prep, 4A First Round, 1989-11-11 22-21
1391 Cascade Christian vs. Meridian, 1A Semifinals, 2010-11-27 21-0
1392 Ingraham vs. Kentwood, 4A Championship, 1988-12-03 21-0
1393 Pasco vs. Mountain View, 4A Semifinals, 2001-11-24 21-0
1394 South Kitsap vs. Bethel, 4A First Round, 1983-11-12 21-0
1395 Foss vs. Sammamish, 4A Semifinals, 1975-11-21 21-0
1396 Royal vs. Tonasket, 1A First Round, 2004-11-20 21-0
1397 Reardan vs. Pomeroy, 2B Semifinals, 2002-11-29 21-0
1398 St. John-Endicott vs. Cusick, 2B First Round, 1978-11-18 21-0
1399 Lind-Ritzville vs. Toutle Lake, 2B First Round, 1982-11-12 21-0
1400 Steilacoom vs. Winlock, 1A First Round, 1984-11-10 21-0
1401 Meridian vs. Steilacoom, 1A Quarterfinals, 1995-11-18 21-0
1402 Sumner vs. Fort Vancouver, 4A First Round, 1978-11-10 21-0
1403 Montesano vs. Toledo, 1A Quarterfinals, 1981-11-21 21-0
1404 Montesano vs. Friday Harbor, 1A First Round, 2006-11-11 21-0
1405 Bellevue vs. Issaquah, 3A Semifinals, 2003-11-28 21-0
1406 Cascade (Everett) vs. Shadle Park, 4A Semifinals, 1991-11-30 21-0
1407 Bellevue vs. Issaquah, 3A First Round, 2006-11-10 21-0
1408 Hoquiam vs. Sequim, 3A First Round, 1978-11-10 21-0
1409 Olympic vs. Franklin, 4A First Round, 1986-11-15 21-2
1410 South Kitsap vs. Juanita, 4A First Round, 1994-11-11 21-3
1411 Mount Tahoma vs. Issaquah, 4A Championship, 1980-12-06 21-3
1412 Okanogan vs. Zillah, 1A First Round, 1999-11-20 21-3
1413 Timberline vs. Bainbridge, 3A First Round, 1975-11-07 21-6
1414 O’Dea vs. White River, 3A First Round, 2003-11-15 21-6
1415 Pe Ell vs. Mossyrock, 2B Quarterfinals, 1983-11-18 21-6
1416 Sedro Woolley vs. Shorewood, 3A First Round, 1978-11-10 21-6
1417 Olympic vs. Franklin Pierce, 3A First Round, 1983-11-11 21-6
1418 Central Kitsap vs. Rogers (Puyallup), 4A Quarterfinals, 2008-11-22 21-6
1419 Richland vs. University, 4A First Round, 1975-11-07 21-6
1420 Ephrata vs. Grandview, 1A First Round, 1990-11-09 21-6
1421 Ephrata vs. Connell, 1A Quarterfinals, 1991-11-22 21-6
1422 Winlock vs. Royal, 1A First Round, 1975-11-08 21-6
1423 Winlock vs. Naches Valley, 1A First Round, 1976-11-13 21-6
1424 Granger vs. Ritzville, 2B Quarterfinals, 1987-11-20 21-6
1425 Cascade (Everett) vs. Sehome, 4A First Round, 1973-11-09 21-6
1426 Kennedy vs. O’Dea, 3A Quarterfinals, 2006-11-17 21-6
1427 Hoquiam vs. East Bremerton, 3A First Round, 1976-11-12 21-6
1428 Lynden vs. Rainier Beach, 3A Quarterfinals, 2001-11-16 21-6
1429 Connell vs. Castle Rock, 2A Quarterfinals, 2004-11-20 21-6
1430 Zillah vs. Lakeside (9 Mile Falls), 1A First Round, 1996-11-15 21-6
1431 Bethel vs. Spanaway Lake, 4A Quarterfinals, 2000-11-17 21-7
1432 Rogers (Puyallup) vs. Interlake, 4A Quarterfinals, 1979-11-16 21-7
1433 Pasco vs. Kamiakin, 4A First Round, 2001-11-10 21-7
1434 Lewis & Clark vs. Woodinville, 4A First Round, 2007-11-10 21-7
1435 Interlake vs. Columbia River, 4A Quarterfinals, 1985-11-23 21-7
1436 West Valley (Spokane) vs. Hoquiam, 3A Semifinals, 1975-11-15 21-7
1437 Cashmere vs. Columbia (Burbank), 1A Semifinals, 1985-11-29 21-7
1438 Bothell vs. Bellarmine Prep, 4A First Round, 2002-11-16 21-7
1439 Colfax vs. River View, 1A First Round, 1988-11-11 21-7
1440 Mount Tahoma vs. Evergreen (Seattle), 4A Semifinals, 1979-11-23 21-7
1441 Royal vs. Quincy, 1A First Round, 1995-11-10 21-7
1442 Juanita vs. Bothell, 4A First Round, 1984-11-08 21-7
1443 Ellensburg vs. West Valley (Yakima), 3A First Round, 1995-11-10 21-7
1444 Toutle Lake vs. South Bend, 2B Quarterfinals, 2007-11-17 21-7
1445 Olympia vs. O’Dea, 3A Semifinals, 1984-11-22 21-7
1446 Columbia-Burbank vs. Chelan, 1A First Round, 1980-11-14 21-7
1447 Steilacoom vs. Columbia (White Salmon), 1A First Round, 1995-11-11 21-7
1448 Kelso vs. South Kitsap, 4A First Round, 1988-11-12 21-7
1449 Tacoma Baptist vs. Willapa Valley, 2B First Round, 1995-11-18 21-7
1450 Montesano vs. Sultan, 1A First Round, 1984-11-10 21-7
1451 Lynden vs. Blaine, 2A Quarterfinals, 2008-11-21 21-7
1452 Bellevue vs. O’Dea, 3A Championship, 2003-12-05 21-7
1453 Montesano vs. Meridian, 1A Quarterfinals, 2007-11-17 21-7
1454 Clarkston vs. Eastmont, 3A Quarterfinals, 1980-11-21 21-7
1455 Bremerton vs. Sumner, 4A Quarterfinals, 1978-11-17 21-8
1456 Lind-Ritzville vs. Wahkiakum, 2B Semifinals, 2002-11-29 21-8
1457 Meridian vs. La Center, 1A First Round, 2006-11-11 21-8
1458 Winlock vs. Port Townsend, 1A First Round, 1977-11-11 21-8
1459 Royal vs. Goldendale, 1A First Round, 1986-11-14 21-10
1460 Tumwater vs. Lynden, 2A First Round, 2010-11-13 21-10
1461 Ballard vs. Oak Harbor, 4A First Round, 2003-11-15 21-10
1462 Bellarmine vs. Fort Vancouver, 4A First Round, 1983-11-12 21-10
1463 Lynden vs. Lynden Christian, 1A Semifinals, 1991-11-29 21-10
1464 Lake Stevens vs. Peninsula, 3A First Round, 1993-11-12 21-10
1465 Bellevue vs. Newport (Bellevue), 3A First Round, 2007-11-10 21-10
1466 South Kitsap vs. Newport (Bellevue), 4A Semifinals, 1994-11-25 21-11
1467 Ephrata vs. Lynden, 1A Championship, 1987-12-05 21-12
1468 Shelton vs. Lake Stevens, 3A Championship, 1985-12-07 21-12
1469 Inglemoor vs. Wilson, 4A First Round, 1995-11-11 21-13
1470 Willapa Valley vs. Morton, 2B Semifinals, 1996-11-29 21-13
1471 Evergreen (Vancouver) vs. Sehome, 4A Quarterfinals, 1995-11-17 21-13
1472 Kennedy vs. Lake Stevens, 3A Quarterfinals, 1993-11-19 21-13
1473 Lynden vs. Archbishop Murphy, 2A Semifinals, 2008-11-29 21-13
1474 Cascade (Leavenworth) vs. Castle Rock, 2A First Round, 1999-11-13 21-13
1475 Washougal vs. Lynden, 1A First Round, 1974-11-09 21-14
1476 Pasco vs. Ballard, 4A Championship, 2003-12-06 21-14
1477 Curtis vs. Juanita, 4A First Round, 1987-11-13 21-14
1478 Lewis & Clark vs. Bothell, 4A Championship, 2007-12-01 21-14
1479 Colfax vs. Waitsburg, 2B Semifinals, 2010-11-29 21-14
1480 Kentwood vs. Snohomish, 4A First Round, 2002-11-16 21-14 (1 OT)
1481 Curtis vs. Eastlake, 4A First Round, 2010-11-12 21-14
1482 Castle Rock vs. Lynden, 1A Semifinals, 1988-11-25 21-14
1483 Castle Rock vs. Lynden Christian, 2A Quarterfinals, 2000-11-18 21-14
1484 Arlington vs. Hanford, 3A Quarterfinals, 1982-11-19 21-14 (3 OT)
1485 Gig Harbor vs. Capital, 3A Semifinals, 1993-11-26 21-14
1486 Lind-Ritzville vs. Warden, 2B First Round, 1980-11-14 21-14 (2 OT)
1487 Lind-Ritzville vs. Manson, 2B First Round, 1981-11-13 21-14
1488 Willapa Valley vs. Onalaska, 2B First Round, 1983-11-12 21-14
1489 Burlington-Edison vs. West Valley (Yakima), 3A Championship, 1986-12-06 21-14
1490 Tumwater vs. West Valley (Yakima), 3A Championship, 1987-12-05 21-14
1491 Columbia-Hunters vs. Reardan, 2B Quarterfinals, 1988-11-19 21-14
1492 Centralia vs. Sequim, 2A First Round, 2008-11-14 21-14
1493 Richland vs. Lewis & Clark, 4A Quarterfinals, 1975-11-14 21-14
1494 Meridian vs. Kalama, 1A Quarterfinals, 2006-11-18 21-14
1495 Prosser vs. West Valley (Yakima), 3A Quarterfinals, 1991-11-22 21-14
1496 Prosser vs. West Valley (Yakima), 3A Quarterfinals, 1992-11-20 21-14
1497 Shelton vs. Fife, 3A First Round, 1985-11-16 21-14
1498 Sumner vs. Othello, 3A Semifinals, 1974-11-15 21-14
1499 Union vs. Ferndale, 3A Quarterfinals, 2008-11-22 21-14
1500 Richland vs. Bethel, 4A Semifinals, 1999-11-27 21-14
1501 Winlock vs. Ephrata, 1A Semifinals, 1976-11-19 21-14
1502 Lynden vs. Montesano, 1A First Round, 1987-11-13 21-14
1503 Hanford vs. Elma, 3A First Round, 1982-11-12 21-14
1504 Orcas Island vs. Tacoma Baptist, 2B Quarterfinals, 2010-11-20 21-14
1505 Pullman vs. Othello, 2A First Round, 2003-11-14 21-14
1506 Lake Stevens vs. Aberdeen, 3A Quarterfinals, 1994-11-18 21-14
1507 Bellevue vs. Timberline, 3A Quarterfinals, 2003-11-22 21-14
1508 Bellevue vs. Kennedy, 3A Championship, 2006-12-01 21-14 (1 OT)
1509 Oak Harbor vs. Bothell, 4A Championship, 2006-12-02 21-14
1510 Walla Walla vs. Cascade (Everett), 4A Semifinals, 1994-11-26 21-14
1511 Kennewick vs. Lewis & Clark, 4A First Round, 1985-11-15 21-14
1512 Othello vs. Montesano, 2A Quarterfinals, 2004-11-20 21-14
1513 Lynden Christian vs. Concrete, 1A Semifinals, 1997-11-28 21-14
1514 O’Dea vs. Prosser, 3A Championship, 1991-12-07 21-14
1515 Naselle vs. Coupeville, 2B First Round, 1986-11-15 21-15
1516 Lynden vs. Skyline, 3A Quarterfinals, 2002-11-22 21-15
1517 Curtis vs. Central Kitsap, 4A First Round, 2009-11-14 21-16
1518 Napavine vs. Friday Harbor, 2B First Round, 1979-11-10 21-16
1519 Elma vs. Eatonville, 2A Semifinals, 1997-11-28 21-16
1520 Davenport vs. Ritzville, 2B Championship, 2000-12-01 21-16
1521 Lakes vs. O’Dea, 3A First Round, 2008-11-14 21-16
1522 Liberty (Issaquah) vs. Kennedy, 3A First Round, 2008-11-14 21-17
1523 Liberty (Spangle) vs. Waitsburg, 2B First Round, 1998-11-20 21-17
1524 Richland vs. Kamiakin, 4A First Round, 1996-11-16 21-17
1525 Prosser vs. Ferndale, 3A Semifinals, 1999-11-27 21-17
1526 Lake Stevens vs. Mercer Island, 3A First Round, 2000-11-10 21-17
1527 Cascade (Everett) vs. Kelso, 4A Quarterfinals, 1994-11-18 21-17
1528 Lakes vs. Ferndale, 3A Championship, 1997-12-05 21-17
1529 Kentlake vs. Bellarmine Prep, 4A First Round, 2000-11-11 21-17
1530 Colfax vs. Riverside, 1A Quarterfinals, 1981-11-20 21-18
1531 Richland vs. Kentwood, 4A Championship, 1999-12-04 21-18
1532 Lind-Ritzville vs. Kittitas, 2B First Round, 1985-11-16 21-19
1533 Skyline vs. White River, 3A First Round, 2000-11-11 21-19
1534 Lake Roosevelt vs. Royal, 1A First Round, 2001-11-10 21-19
1535 Orcas Island vs. Wahkiakum, 2B First Round, 2005-11-12 21-19
1536 East Valley (Yakima) vs. Cascade (Leavenworth), 2A Quarterfinals, 1999-11-20 21-19
1537 South Kitsap vs. Kelso, 4A Quarterfinals, 1981-11-20 21-20 (2 OT)
1538 Royal vs. East Valley (Yakima), 1A Semifinals, 1994-11-26 21-20 (1 OT)
1539 Naches vs. Okanogan, 1A First Round, 1991-11-15 21-20
1540 Peninsula vs. Tahoma, 3A First Round, 1986-11-15 21-20
1541 Willapa Valley vs. Mossyrock, 2B Semifinals, 1987-11-27 21-20
1542 Omak vs. Zillah, 1A First Round, 2010-11-13 21-20
1543 Gonzaga Prep vs. Eastlake, 4A Quarterfinals, 2006-11-18 21-20
1544 Hazen vs. Tumwater, 3A Quarterfinals, 1991-11-22 21-20
1545 Lynden Christian vs. Mount Baker, 1A Quarterfinals, 1986-11-21 21-20 (2 OT)
1546 Riverside-Chattaroy vs. Cascade (Leavenworth), 1A Quarterfinals, 1993-11-20 21-20
1547 Wenatchee vs. Evergreen (Seattle), 4A Semifinals, 1973-11-16 20-0
1548 Interlake vs. Inglemoor, 4A First Round, 1978-11-09 20-0
1549 Mount Tahoma vs. Burlington-Edison, 4A Semifinals, 1974-11-15 20-0
1550 Royal vs. River View, 1A Quarterfinals, 1994-11-18 20-0
1551 Raymond vs. Castle Rock, 1A Semifinals, 1973-11-16 20-0
1552 Bremerton vs. Mount Tahoma, 4A First Round, 1978-11-11 20-0
1553 Bremerton vs. Tumwater, 3A First Round, 1977-11-12 20-0
1554 Archbishop Murphy vs. Zillah, 1A Championship, 2003-12-06 20-0
1555 Castle Rock vs. Lynden Christian, 1A Quarterfinals, 1989-11-18 20-0
1556 Kittitas vs. Mary Walker, 2B First Round, 1983-11-11 20-0
1557 Olympia vs. Prosser, 3A First Round, 1980-11-14 20-0
1558 Olympia vs. Kelso, 3A First Round, 1984-11-09 20-0
1559 St. John-Endicott vs. Liberty (Spangle), 2B Quarterfinals, 1980-11-21 20-0
1560 Gonzaga Prep vs. Kennewick, 4A First Round, 1987-11-13 20-0
1561 Cheney vs. Clarkston, 3A Quarterfinals, 1989-11-17 20-0
1562 Wahkiakum vs. Friday Harbor, 2B First Round, 1976-11-13 20-0
1563 Chewelah vs. Winlock, 1A Championship, 1977-12-03 20-0
1564 Riverside-Chattaroy vs. Zillah, 1A First Round, 1980-11-14 20-0
1565 Cle Elum vs. Tonasket, 1A First Round, 1979-11-10 20-3
1566 Pasco vs. Bethel, 4A Championship, 2000-12-02 20-3
1567 Raymond vs. Winlock, 2B First Round, 1993-11-20 20-3
1568 Lakes vs. Camas, 3A First Round, 2005-11-11 20-3
1569 Mossyrock vs. South Bend, 2B First Round, 1984-11-09 20-6
1570 Adna vs. South Bend, 2B First Round, 1986-11-14 20-6
1571 Liberty (Issaquah) vs. Foster, 3A First Round, 1980-11-15 20-6
1572 Raymond vs. Reardan, 2B Championship, 1993-12-04 20-6
1573 Southridge vs. Kamiakin, 3A First Round, 2007-11-10 20-6
1574 Lind-Ritzville vs. Kittitas, 2B Quarterfinals, 1981-11-20 20-6
1575 Tacoma Baptist vs. Raymond, 1A First Round, 2000-11-18 20-6
1576 Cascade (Everett) vs. South Kitsap, 4A Quarterfinals, 1980-11-21 20-6
1577 Othello vs. Medical Lake, 2A First Round, 1998-11-13 20-6
1578 Bethel vs. Inglemoor, 4A First Round, 1997-11-15 20-6
1579 Inglemoor vs. Gonzaga Prep, 4A Semifinals, 1993-11-27 20-7
1580 Ingraham vs. Shorecrest, 4A First Round, 1978-11-10 20-7
1581 Blaine vs. Granger, 1A Championship, 1978-12-02 20-7
1582 Rainier Beach vs. Lakes, 3A Quarterfinals, 2005-11-18 20-7
1583 Kentwood vs. Bethel, 4A Quarterfinals, 2002-11-22 20-7
1584 Raymond vs. Winlock, 1A Championship, 1975-11-21 20-7
1585 Colton vs. Kittitas, 2B Semifinals, 1977-11-18 20-7
1586 Darrington vs. Wahkiakum, 2B First Round, 1997-11-22 20-7
1587 Columbia-Hunters vs. Dayton, 2B First Round, 1989-11-10 20-7
1588 Wilson vs. Puyallup, 4A Quarterfinals, 1998-11-20 20-7
1589 Wilson vs. Kentridge, 4A First Round, 2001-11-10 20-7
1590 North Mason vs. Kalama, 1A Quarterfinals, 1980-11-21 20-7
1591 Pullman vs. Selah, 3A First Round, 1979-11-09 20-7
1592 Snohomish vs. Federal Way, 4A Championship, 1976-12-03 20-7
1593 Columbia-Burbank vs. Tonasket, 1A Quarterfinals, 1985-11-23 20-8
1594 Kentwood vs. Mountain View, 4A Semifinals, 2002-11-30 20-9
1595 Sumner vs. Timberline, 3A Semifinals, 1975-11-14 20-9
1596 Skyline vs. Pasco, 4A First Round, 2005-11-12 20-9
1597 Lakes vs. Issaquah, 3A Quarterfinals, 1997-11-21 20-9
1598 Gig Harbor vs. Lake Stevens, 3A First Round, 1995-11-10 20-10
1599 Lynden vs. Tumwater, 2A Semifinals, 2006-11-24 20-10
1600 Snohomish vs. Kentwood, 4A Quarterfinals, 1987-11-20 20-10
1601 Forks vs. South Whidbey, 1A First Round, 1987-11-14 20-12
1602 Ellensburg vs. Sunnyside, 3A Semifinals, 1973-11-16 20-12
1603 Selah vs. Cheney, 3A First Round, 1983-11-11 20-12
1604 Woodland vs. Riverside, 1A First Round, 1982-11-12 20-12
1605 Morton-White Pass vs. Raymond, 2B First Round, 1989-11-11 20-12
1606 Cascade (Leavenworth) vs. River View, 1A First Round, 1995-11-10 20-12
1607 Eatonville vs. Ridgefield, 2A First Round, 2003-11-14 20-13
1608 Pomeroy vs. Waterville, 2B First Round, 2002-11-23 20-13
1609 Olympia vs. Bothell, 4A Quarterfinals, 2003-11-21 20-13
1610 Renton vs. Lynden, 3A First Round, 1994-11-11 20-13
1611 Camas vs. Juanita, 3A First Round, 2010-11-13 20-13
1612 Prosser vs. Cheney, 3A First Round, 1995-11-10 20-13
1613 Lake Stevens vs. Ferndale, 3A First Round, 1987-11-13 20-13
1614 Pullman vs. Toppenish, 3A First Round, 1978-11-10 20-13
1615 Othello vs. West Valley (Yakima), 3A Quarterfinals, 1978-11-17 20-14
1616 O’Dea vs. West Valley (Yakima), 3A Semifinals, 1994-11-26 20-14 (2 OT)
1617 Adna vs. Concrete, 2B Quarterfinals, 1986-11-22 20-14
1618 Rainier Beach vs. Eatonville, 3A First Round, 1996-11-15 20-14
1619 Almira-Coulee-Hartline vs. Reardan, 2B Semifinals, 1979-11-24 20-14
1620 Franklin Pierce vs. Mount Si, 3A First Round, 1982-11-12 20-14
1621 West Valley (Yakima) vs. Cheney, 3A First Round, 1987-11-13 20-14
1622 Royal vs. Zillah, 1A Semifinals, 2002-11-30 20-14
1623 Eisenhower vs. Gonzaga Prep, 4A First Round, 1992-11-14 20-14 (2 OT)
1624 Juanita vs. Cascade (Everett), 4A First Round, 1989-11-10 20-14
1625 Elma vs. Eastmont, 3A Quarterfinals, 1981-11-20 20-14
1626 LaConner vs. Morton, 2B First Round, 1982-11-13 20-14
1627 Ephrata vs. Chewelah, 1A First Round, 1976-11-13 20-14
1628 North Mason vs. Carroll, 1A Semifinals, 1982-11-27 20-14
1629 Connell vs. Carroll, 1A Semifinals, 1973-11-17 20-14 (1 OT)
1630 Woodland vs. Cashmere, 1A Semifinals, 1982-11-27 20-14 (1 OT)
1631 Mossyrock vs. La Conner, 2B Semifinals, 1982-11-27 20-14
1632 Winlock vs. Chewelah, 1A Semifinals, 1975-11-15 20-15
1633 Skyline vs. Issaquah, 4A Championship, 2008-12-05 20-15
1634 Lynden Christian vs. Forks, 1A Quarterfinals, 1991-11-23 20-15
1635 Soap Lake vs. Willapa Valley, 2B Semifinals, 1973-11-16 20-16
1636 Raymond vs. Adna, 2B Semifinals, 1993-11-26 20-16
1637 Elma vs. Lynden Christian, 2A Semifinals, 2001-11-24 20-16
1638 Columbia-Hunters vs. Willapa Valley, 2B Championship, 1987-12-05 20-16
1639 Inglemoor vs. Kentlake, 4A First Round, 1999-11-13 20-17 (1 OT)
1640 Othello vs. West Valley (Spokane), 3A First Round, 1982-11-12 20-17 (2 OT)
1641 Interlake vs. Issaquah, 4A First Round, 1979-11-08 20-17
1642 Raymond vs. Concrete, 2B First Round, 1988-11-12 20-17
1643 Liberty (Issaquah) vs. Lindbergh, 3A Quarterfinals, 2009-11-20 20-17 (3 OT)
1644 Liberty (Issaquah) vs. Mount Si, 3A First Round, 2010-11-12 20-17
1645 Walla Walla vs. Kamiakin, 4A First Round, 2002-11-16 20-17
1646 Renton vs. Burlington-Edison, 4A Quarterfinals, 1976-11-19 20-18
1647 Toledo vs. Meridian, 1A Semifinals, 1996-11-29 20-19
1648 Meadowdale vs. Evergreen (Seattle), 3A First Round, 2007-11-09 20-19
1649 Elma vs. Lynden Christian, 2A Semifinals, 2002-11-30 20-19
1650 Medical Lake vs. Othello, 2A First Round, 1997-11-15 20-19
1651 Capital vs. East Valley (Spokane), 3A Quarterfinals, 2008-11-22 20-19
1652 East Valley (Yakima) vs. Zillah, 1A Quarterfinals, 1993-11-20 20-19
1653 Cashmere vs. Ridgefield, 1A Quarterfinals, 1981-11-20 19-0
1654 Cashmere vs. Port Townsend, 1A Quarterfinals, 1982-11-19 19-0
1655 Colfax vs. DeSales, 2B Semifinals, 2009-11-28 19-0
1656 West Valley (Spokane) vs. Hanford, 3A First Round, 1987-11-13 19-0
1657 Liberty (Spangle) vs. Rosalia-Oakesdale, 2B First Round, 1981-11-14 19-0
1658 Liberty (Spangle) vs. Ritzville, 2B Quarterfinals, 1982-11-19 19-0
1659 Cusick vs. St. John-Endicott, 2B First Round, 1981-11-13 19-0
1660 Reardan vs. Warden, 2B First Round, 1989-11-10 19-0
1661 Spanaway Lake vs. Wilson, 4A First Round, 2000-11-11 19-0
1662 Gonzaga Prep vs. Walla Walla, 4A Quarterfinals, 1982-11-19 19-0
1663 Asotin vs. Davenport, 2B Quarterfinals, 2006-11-17 19-0
1664 Montesano vs. Eatonville, 2A First Round, 1998-11-13 19-0
1665 Clarkston vs. Sunnyside, 3A First Round, 1980-11-14 19-0
1666 Pe Ell vs. Friday Harbor, 2B First Round, 1982-11-12 19-6
1667 Liberty (Spangle) vs. Asotin, 2B Quarterfinals, 1986-11-21 19-6
1668 Darrington vs. Rainier, 2B First Round, 1988-11-12 19-6
1669 Willapa Valley vs. Coulee-Hartline, 2B Championship, 1979-12-01 19-6
1670 Cascade (Everett) vs. Bellevue, 4A First Round, 1995-11-10 19-6
1671 Darrington vs. Willapa Valley, 2B First Round, 1984-11-10 19-7
1672 Burlington-Edison vs. Marysville-Pilchuck, 4A First Round, 1976-11-12 19-7
1673 Granger vs. Castle Rock, 1A First Round, 1978-11-18 19-7
1674 Chewelah vs. Okanogan, 1A First Round, 1974-11-09 19-7
1675 Connell vs. Pullman, 2A First Round, 2004-11-12 19-7
1676 Raymond vs. Cle Elum-Roslyn, 1A Championship, 1974-11-23 19-8
1677 Ferndale vs. Liberty (Issaquah), 3A Quarterfinals, 2005-11-18 19-8
1678 Meridian vs. Montesano, 1A Semifinals, 1984-11-22 19-9
1679 Quincy vs. Connell, 2A First Round, 1999-11-13 19-13
1680 Toutle Lake vs. Darrington, 2B First Round, 2007-11-10 19-13
1681 LaCenter vs. Mount Baker, 2A First Round, 2003-11-15 19-13
1682 DeSales vs. East Valley (Yakima), 1A First Round, 1984-11-09 19-13
1683 Bellevue vs. Union, 3A Semifinals, 2009-11-27 19-13
1684 Curtis vs. Tumwater, 4A First Round, 1995-11-11 19-14
1685 Eatonville vs. Rochester, 2A First Round, 1999-11-12 19-14
1686 Elma vs. Rochester, 2A Quarterfinals, 1997-11-22 19-14
1687 Olympia vs. Kamiak, 4A First Round, 2001-11-10 19-14
1688 Medical Lake vs. Connell, 1A First Round, 1990-11-09 19-14
1689 Medical Lake vs. Ephrata, 1A Semifinals, 1991-11-30 19-14
1690 Republic vs. Waterville, 2B First Round, 2004-11-12 19-14
1691 Richland vs. University, 4A First Round, 1987-11-13 19-14
1692 Nooksack Valley vs. Toledo, 1A First Round, 2010-11-13 19-14
1693 Nooksack Valley vs. Colville, 2A First Round, 2002-11-16 19-14
1694 Cheney vs. Selah, 3A First Round, 1988-11-11 19-14
1695 Lynden vs. Columbia (Burbank), 1A Championship, 1980-12-06 19-14
1696 East Valley (Spokane) vs. Arlington, 3A Championship, 1981-12-05 19-14
1697 Lind-Ritzville vs. Cusick, 2B Semifinals, 1981-11-27 19-15
1698 Charles Wright vs. Nooksack Valley, 1A First Round, 1989-11-11 19-15
1699 Evergreen (Vancouver) vs. Kentwood, 4A First Round, 2003-11-15 19-16
1700 Tacoma Baptist vs. Kalama, 1A First Round, 2003-11-14 19-16
1701 Pullman vs. Fife, 3A Quarterfinals, 1978-11-18 19-16
1702 Bellarmine vs. Columbia River, 4A First Round, 1997-11-15 19-18
1703 Clarkston vs. Prosser, 3A First Round, 1989-11-10 19-18
1704 Liberty (Issaquah) vs. Lakeside (Seattle), 3A First Round, 1981-11-13 18-0
1705 Columbia-Hunters vs. Dayton, 2B First Round, 1987-11-14 18-0
1706 Snohomish vs. Evergreen (Seattle), 4A Quarterfinals, 1977-11-18 18-0
1707 Morton-White Pass vs. Liberty (Spangle), 2B Semifinals, 1981-11-27 18-0
1708 Lake Stevens vs. Fife, 3A First Round, 1986-11-15 18-3
1709 Zillah vs. Quincy, 1A Semifinals, 1992-11-28 18-3
1710 O’Dea vs. Lake Stevens, 3A Quarterfinals, 2000-11-17 18-6
1711 Liberty (Issaquah) vs. Olympia, 3A Quarterfinals, 1980-11-21 18-6
1712 Othello vs. Bellingham, 3A Quarterfinals, 1982-11-19 18-7
1713 Mount Vernon vs. Woodway, 3A First Round, 1984-11-09 18-7
1714 Newport (Bellevue) vs. South Kitsap, 4A Quarterfinals, 1993-11-19 18-10
1715 Tonasket vs. Riverside, 1A First Round, 1985-11-15 18-13
1716 Napavine vs. Naselle, 2B Semifinals, 2008-11-28 18-13
1717 Sammamish vs. Interlake, 4A First Round, 1975-11-07 18-13
1718 Prosser vs. West Valley (Yakima), 3A Quarterfinals, 1993-11-19 18-13
1719 Kittitas vs. Reardan, 2B First Round, 1977-11-11 18-14
1720 Napavine vs. Toutle Lake, 2B First Round, 2008-11-14 18-14
1721 Renton vs. Bellevue, 4A First Round, 1986-11-15 18-14
1722 Lakes vs. Eastside Catholic, 3A Quarterfinals, 2008-11-21 18-14
1723 South Kitsap vs. Lakes, 4A Quarterfinals, 1994-11-18 18-15
1724 Brewster vs. Cusick, 2B First Round, 1974-11-09 18-16
1725 Pasco vs. Wilson, 4A Championship, 1998-12-05 17-0
1726 Interlake vs. Issaquah, 4A First Round, 1976-11-12 17-0
1727 Renton vs. Auburn, 4A First Round, 1976-11-12 17-0
1728 Stanwood vs. Curtis, 3A First Round, 1973-11-10 17-0
1729 Steilacoom vs. Columbia (White Salmon), 1A First Round, 1992-11-14 17-0
1730 Kelso vs. Shorewood, 3A Quarterfinals, 1983-11-19 17-0
1731 Cheney vs. Ferndale, 3A Semifinals, 1988-11-25 17-0
1732 Concrete vs. Kittitas, 2B Championship, 1984-12-01 17-0
1733 Ephrata vs. Deer Park, 1A First Round, 1992-11-13 17-3
1734 Curtis vs. Evergreen (Vancouver), 4A Semifinals, 1995-11-24 17-6
1735 Davenport vs. Soap Lake, 2B First Round, 1975-11-07 17-6
1736 Riverside-Chattaroy vs. East Valley (Yakima), 1A Semifinals, 1983-11-26 17-6
1737 Foss vs. Richland, 4A Championship, 1975-11-28 17-7
1738 Kittitas vs. Naselle, 2B First Round, 1982-11-12 17-7
1739 Arlington vs. Burlington-Edison, 3A Quarterfinals, 1980-11-21 17-7
1740 Omak vs. DeSales, 1A Quarterfinals, 1979-11-16 17-7
1741 Burlington-Edison vs. Tahoma, 3A First Round, 1990-11-09 17-7
1742 Newport (Bellevue) vs. Auburn, 4A Semifinals, 1992-11-27 17-7
1743 Capital vs. West Valley (Yakima), 3A Championship, 1996-12-06 17-7
1744 Cheney vs. Pullman, 3A Quarterfinals, 1990-11-16 17-7
1745 Kennewick vs. Gonzaga Prep, 4A First Round, 1978-11-10 17-7
1746 Bellingham vs. Shelton, 3A First Round, 1987-11-14 17-7
1747 Eastlake vs. Olympia, 4A First Round, 2006-11-10 17-7
1748 Pullman vs. Sunnyside, 3A Quarterfinals, 1979-11-16 17-8
1749 Bethel vs. Lake Washington, 4A First Round, 1999-11-13 17-10
1750 O’Dea vs. Franklin Pierce, 3A First Round, 2006-11-10 17-10 (1 OT)
1751 Raymond vs. North Mason, 1A First Round, 1975-11-08 17-10
1752 Asotin vs. Mabton, 2B First Round, 2005-11-11 17-10
1753 Evergreen (Seattle) vs. Issaquah, 4A First Round, 1983-11-12 17-10
1754 Cascade (Everett) vs. South Kitsap, 4A Quarterfinals, 1995-11-17 17-10
1755 Lynden Christian vs. Port Townsend, 2A Quarterfinals, 2001-11-17 17-10
1756 West Valley (Yakima) vs. Rainier Beach, 3A Semifinals, 1996-11-30 17-12
1757 Sedro Woolley vs. West Valley (Spokane), 3A Semifinals, 1983-11-26 17-12
1758 Bellevue vs. O’Dea, 3A Quarterfinals, 2002-11-22 17-12
1759 East Valley (Yakima) vs. Medical Lake, 2A First Round, 2003-11-15 17-12
1760 Lewis & Clark vs. Kennewick, 4A Quarterfinals, 1978-11-17 17-13
1761 Liberty (Issaquah) vs. Lakes, 3A Semifinals, 2009-11-27 17-13
1762 Colton vs. Cusick, 2B Semifinals, 1983-11-25 17-13
1763 Chewelah vs. Cashmere, 1A First Round, 1975-11-08 17-13
1764 Bellevue vs. Bellarmine Prep, 4A Semifinals, 1983-11-26 17-13
1765 Kentridge vs. South Kitsap, 4A Semifinals, 1981-11-27 17-14 (1 OT)
1766 Ingraham vs. Juanita, 4A First Round, 1988-11-11 17-14 (1 OT)
1767 Mount Rainier vs. Burlington-Edison, 3A Quarterfinals, 1990-11-16 17-14
1768 Eatonville vs. North Mason, 1A Semifinals, 1990-11-23 17-14
1769 Mariner vs. Wilson, 4A First Round, 1987-11-14 17-14
1770 Issaquah vs. Cascade (Everett), 4A Semifinals, 1980-11-28 17-14
1771 Eatonville vs. Meridian, 2A Quarterfinals, 1997-11-21 17-14
1772 West Valley (Yakima) vs. Pullman, 3A First Round, 1996-11-15 17-14 (1 OT)
1773 Reardan vs. Lind-Ritzville, 2B Championship, 2002-12-06 17-14
1774 Central Valley vs. Pasco, 4A First Round, 1997-11-15 17-14
1775 Kennedy vs. Cedarcrest, 3A First Round, 1996-11-15 17-14
1776 East Valley (Spokane) vs. Mount Spokane, 3A First Round, 2008-11-14 17-14
1777 Lynden Christian vs. Eatonville, 1A First Round, 1991-11-15 17-14
1778 Bellevue vs. Kennewick, 4A Championship, 1983-12-03 17-14
1779 O’Dea vs. Fife, 3A First Round, 1987-11-14 17-14 (2 OT)
1780 Kennewick vs. Mead, 4A First Round, 1992-11-14 17-14 (2 OT)
1781 Riverside-Chattaroy vs. Lynden Christian, 1A Championship, 1993-12-04 17-14 (1 OT)
1782 Snohomish vs. Curtis, 4A First Round, 1998-11-14 17-14 (1 OT)
1783 O’Dea vs. Prairie, 3A Quarterfinals, 1989-11-18 17-15
1784 Shelton vs. Ferndale, 3A Quarterfinals, 1985-11-25 17-16
1785 Rainier vs. Adna, 2B Semifinals, 1990-11-16 16-0
1786 West Valley (Yakima) vs. Eastmont, 3A Quarterfinals, 1986-11-21 16-0
1787 Kamiakin vs. Mount Si, 3A Quarterfinals, 2006-11-18 16-0
1788 Gonzaga Prep vs. Bellarmine Prep, 4A Semifinals, 1982-11-27 16-0
1789 Cheney vs. East Valley (Spokane), 3A Quarterfinals, 1988-11-18 16-0
1790 Wahkiakum vs. Willapa Valley, 2B First Round, 2002-11-23 16-0
1791 Arlington vs. Franklin Pierce, 3A Championship, 1982-12-04 16-3
1792 Franklin Pierce vs. Centralia, 3A Semifinals, 1982-11-26 16-6
1793 Lynden vs. West Valley (Spokane), 2A Championship, 2009-12-05 16-6
1794 South Bend vs. Napavine, 2B Quarterfinals, 2010-11-20 16-7
1795 Central Valley vs. Kamiakin, 4A Quarterfinals, 1997-11-22 16-7
1796 Clover Park vs. Snohomish, 4A First Round, 1981-11-13 16-9 (1 OT)
1797 Raymond vs. Washougal, 1A Semifinals, 1974-11-15 16-10
1798 Juanita vs. Ingraham, 4A First Round, 1986-11-15 16-10
1799 Kennedy vs. Kentridge, 4A First Round, 1975-11-07 16-10
1800 Juanita vs. Clover Park, 4A Quarterfinals, 1985-11-23 16-12
1801 Kennedy vs. Prosser, 3A Quarterfinals, 2003-11-22 16-12
1802 Mount Tahoma vs. Puyallup, 4A First Round, 1979-11-09 16-13
1803 Lind-Ritzville vs. Brewster, 2B First Round, 1994-11-18 16-14
1804 Hazen vs. Peninsula, 3A Quarterfinals, 1992-11-21 16-14
1805 Kennewick vs. Eisenhower, 4A Quarterfinals, 1992-11-21 16-14
1806 Othello vs. Mark Morris, 3A First Round, 1978-11-11 16-15
1807 Colfax vs. Cashmere, 1A Semifinals, 1981-11-27 16-15
1808 Cle Elum vs. Cashmere, 1A First Round, 1987-11-13 15-0
1809 Meridian vs. Woodland, 1A Quarterfinals, 1984-11-17 15-0
1810 Sumner vs. Bellarmine Prep, 4A First Round, 1977-11-12 15-0
1811 Warden vs. Pomeroy, 2B First Round, 1982-11-13 15-0
1812 Shadle Park vs. Kennewick, 4A Quarterfinals, 1991-11-23 15-3
1813 Issaquah vs. Newport (Bellevue), 4A First Round, 1980-11-15 15-6
1814 Lynden vs. Langley, 1A Quarterfinals, 1980-11-22 15-6
1815 Waitsburg vs. DeSales, 2B First Round, 2000-11-17 15-6
1816 Sedro Woolley vs. Edmonds, 3A First Round, 1983-11-11 15-8
1817 South Kitsap vs. Walla Walla, 4A Championship, 1994-12-03 15-10
1818 Granger vs. Reardan, 2B First Round, 1985-11-16 15-12
1819 Kentwood vs. Snohomish, 4A First Round, 1986-11-14 15-13
1820 Gonzaga Prep vs. Snohomish, 4A Semifinals, 1977-11-26 15-13
1821 Kentwood vs. Puyallup, 4A First Round, 1984-11-09 15-14
1822 Kentwood vs. Bellevue, 4A First Round, 1987-11-14 15-14
1823 Manson vs. Liberty (Spangle), 2B First Round, 1991-11-22 15-14
1824 Marysville-Pilchuck vs. Franklin, 4A First Round, 1989-11-10 15-14
1825 South Whidbey vs. Orting, 1A First Round, 1985-11-16 15-14
1826 Renton vs. Puyallup, 4A Quarterfinals, 1986-11-21 15-14
1827 Woodinville vs. Mead, 4A Quarterfinals, 2005-11-19 15-14
1828 Pasco vs. Cascade (Everett), 4A Semifinals, 1998-11-28 14-0
1829 Adna vs. Willapa Valley, 2B First Round, 1990-11-09 14-0
1830 Eatonville vs. Cashmere, 1A Championship, 1985-12-07 14-0
1831 Mark Morris vs. Capital, 3A First Round, 1983-11-12 14-0
1832 Liberty (Spangle) vs. Kittitas, 2B Semifinals, 1982-11-26 14-0
1833 West Valley (Yakima) vs. Prosser, 3A Quarterfinals, 1996-11-23 14-0
1834 Garfield vs. Roosevelt, 4A First Round, 1976-11-13 14-0
1835 Olympia vs. Burlington-Edison, 3A Quarterfinals, 1984-11-17 14-0
1836 Kalama vs. La Conner, 1A First Round, 2000-11-18 14-0
1837 Medical Lake vs. Toppenish, 1A First Round, 1991-11-16 14-0
1838 Kalama vs. La Conner, 1A First Round, 2001-11-10 14-0
1839 Sehome vs. Rainier Beach, 3A First Round, 1993-11-12 14-0
1840 Mercer Island vs. Inglemoor, 4A First Round, 1977-11-12 14-0
1841 Kamiakin vs. Lakes, 3A First Round, 2006-11-11 14-0
1842 Burlington-Edison vs. Meadowdale, 4A First Round, 1974-11-08 14-0
1843 Prosser vs. Franklin, 3A Semifinals, 1991-11-30 14-0
1844 Kamiakin vs. Southridge, 4A First Round, 2003-11-15 14-0
1845 Capital vs. Renton, 3A Quarterfinals, 1998-11-20 14-0
1846 Montesano vs. North Mason, 1A Semifinals, 1981-11-27 14-0
1847 Concrete vs. South Bend, 2B Quarterfinals, 1985-11-24 14-0
1848 Bellevue vs. Ferndale, 3A Quarterfinals, 2001-11-16 14-0
1849 Woodinville vs. Tahoma, 4A First Round, 2006-11-11 14-0
1850 River View vs. Cascade (Leavenworth), 1A First Round, 1994-11-12 14-0
1851 Lynden Christian vs. Tenino, 1A Semifinals, 1986-11-27 14-0
1852 Walla Walla vs. Richland, 4A Quarterfinals, 1994-11-19 14-0
1853 Ferndale vs. Mount Vernon, 3A First Round, 2007-11-09 14-0
1854 Eastmont vs. West Valley (Spokane), 3A First Round, 1986-11-14 14-3
1855 Shelton vs. Sumner, 3A Championship, 1974-11-23 14-3
1856 Wahkiakum vs. Onalaska, 2B First Round, 1979-11-09 14-3
1857 Richland vs. Shadle Park, 4A First Round, 1981-11-13 14-5
1858 Blanchet vs. Mount Tahoma, 4A Championship, 1974-11-23 14-6
1859 Ingraham vs. Ferris, 4A Semifinals, 1988-11-26 14-6
1860 Colfax vs. DeSales, 2B Quarterfinals, 2008-11-21 14-6
1861 Colfax vs. Connell, 1A First Round, 1987-11-13 14-6
1862 King’s vs. Onalaska, 1A First Round, 1989-11-11 14-6
1863 Kittitas vs. Cusick, 2B First Round, 1979-11-09 14-6
1864 Port Townsend vs. Woodland, 1A First Round, 1979-11-09 14-6
1865 Kalama vs. Okanogan, 1A Championship, 1998-12-05 14-6
1866 Burlington-Edison vs. West Bremerton, 3A Semifinals, 1977-11-18 14-6
1867 Prosser vs. Othello, 2A First Round, 2010-11-13 14-6
1868 Lynden vs. Sultan, 1A First Round, 1977-11-12 14-6
1869 Chewelah vs. Forks, 1A Semifinals, 1977-11-19 14-6
1870 Lynden vs. Mount Si, 3A First Round, 1998-11-14 14-6
1871 Orting vs. Lynden Christian, 2A First Round, 1999-11-12 14-6
1872 Ferris vs. Central Valley, 4A Quarterfinals, 2008-11-21 14-7
1873 Rochester vs. Blaine, 2A First Round, 1998-11-14 14-7 (1 OT)
1874 Mossyrock vs. Raymond, 2B Quarterfinals, 1987-11-21 14-7
1875 Eastmont vs. Cheney, 3A First Round, 1985-11-16 14-7
1876 Pasco vs. Walla Walla, 4A Quarterfinals, 2001-11-17 14-7
1877 Lewis & Clark vs. Richland, 4A First Round, 1978-11-10 14-7
1878 Adna vs. Willapa Valley, 2B First Round, 2006-11-10 14-7
1879 Kentwood vs. Mercer Island, 4A Semifinals, 1988-11-25 14-7
1880 Issaquah vs. Mariner, 3A First Round, 1997-11-14 14-7
1881 West Valley (Spokane) vs. Selah, 3A First Round, 1984-11-09 14-7
1882 Bothell vs. Ferris, 4A Semifinals, 2007-11-24 14-7
1883 Royal vs. Brewster, 1A First Round, 1998-11-21 14-7
1884 West Valley (Yakima) vs. Lake Stevens, 3A Semifinals, 1987-11-28 14-7
1885 Juanita vs. Kennewick, 4A Semifinals, 1984-11-24 14-7
1886 South Whidbey vs. Charles Wright, 1A First Round, 1980-11-14 14-7
1887 Archbishop Murphy vs. Hoquiam, 2A First Round, 2006-11-11 14-7
1888 Archbishop Murphy vs. W.F. West, 2A Quarterfinals, 2009-11-21 14-7
1889 Burlington-Edison vs. Pullman, 2A Quarterfinals, 2008-11-22 14-7
1890 Willapa Valley vs. Wahkiakum, 2B Semifinals, 1979-11-23 14-7
1891 Tumwater vs. Shorewood, 3A First Round, 1986-11-15 14-7
1892 Willapa Valley vs. Toutle Lake, 2B First Round, 1981-11-13 14-7
1893 Prosser vs. Archbishop Murphy, 2A Quarterfinals, 2006-11-18 14-7
1894 Columbia-Hunters vs. Toutle Lake, 2B Championship, 1988-12-03 14-7
1895 Centralia vs. Olympia, 3A Quarterfinals, 1982-11-19 14-7
1896 Gonzaga Prep vs. Juanita, 4A Championship, 1986-12-06 14-7
1897 Meridian vs. Castle Rock, 2A Semifinals, 2000-11-25 14-7
1898 Gonzaga Prep vs. Kentwood, 4A Quarterfinals, 2004-11-20 14-7
1899 Tacoma Baptist vs. Toutle Lake, 2B First Round, 2005-11-11 14-7
1900 Wahkiakum vs. Naselle, 2B First Round, 1991-11-22 14-7
1901 Tacoma Baptist vs. Willapa Valley, 2B First Round, 2010-11-13 14-7
1902 Federal Way vs. Clover Park, 4A Quarterfinals, 1976-11-19 14-7
1903 Lake Stevens vs. Eastside Catholic, 3A Semifinals, 1994-11-25 14-7
1904 Lynden vs. Black Hills, 2A First Round, 2009-11-14 14-7
1905 Cascade (Everett) vs. Puyallup, 4A Championship, 1991-12-07 14-7
1906 Montesano vs. Vashon, 1A First Round, 2008-11-15 14-7
1907 Woodinville vs. Auburn, 4A First Round, 2005-11-11 14-7
1908 Cascade (Everett) vs. Rogers (Puyallup), 4A First Round, 1997-11-15 14-7
1909 Othello vs. Connell, 2A Semifinals, 1998-11-28 14-7
1910 Othello vs. Connell, 2A Quarterfinals, 2001-11-17 14-7
1911 East Valley (Yakima) vs. Pullman, 2A Semifinals, 1999-11-27 14-7
1912 O’Dea vs. Shelton, 3A First Round, 1991-11-16 14-7
1913 Othello vs. Pullman, 3A First Round, 1974-11-08 14-7 (1 OT)
1914 South Bend vs. Rainier, 2B First Round, 1985-11-15 14-8
1915 South Kitsap vs. Columbia River, 4A First Round, 1984-11-09 14-8
1916 North Mason vs. Granite Falls, 1A Quarterfinals, 1990-11-16 14-8
1917 Snohomish vs. Garfield, 4A Semifinals, 1976-11-26 14-8
1918 Snohomish vs. Ingraham, 4A Championship, 1978-12-02 14-8
1919 Curtis vs. Richland, 4A Semifinals, 1990-11-24 14-9
1920 Granger vs. Liberty (Spangle), 2B First Round, 1987-11-13 14-9
1921 Skyview vs. Puyallup, 4A First Round, 2006-11-11 14-9
1922 Montesano vs. Rochester, 2A Quarterfinals, 1998-11-20 14-9
1923 Ferris vs. Bellarmine Prep, 4A Semifinals, 2010-11-29 14-10
1924 Mount Rainier vs. Cheney, 3A Semifinals, 1990-11-24 14-10
1925 South Kitsap vs. Sammamish, 4A Quarterfinals, 1982-11-19 14-10
1926 Foss vs. Federal Way, 4A Quarterfinals, 1975-11-14 14-10
1927 Colfax vs. Zillah, 1A Semifinals, 2001-11-24 14-10
1928 Reardan vs. DeSales, 2B Championship, 2005-12-03 14-10
1929 Nathan Hale vs. Rogers (Puyallup), 4A First Round, 1980-11-15 14-10
1930 Central Kitsap vs. Olympia, 4A First Round, 2008-11-15 14-10
1931 Kamiakin vs. Walla Walla, 4A Quarterfinals, 1995-11-18 14-10
1932 Meridian vs. Columbia (White Salmon), 1A Quarterfinals, 1996-11-23 14-10
1933 Capital vs. Meadowdale, 3A First Round, 2008-11-15 14-10
1934 Lynden vs. Centralia, 2A Championship, 2006-12-02 14-10
1935 Oak Harbor vs. Gonzaga Prep, 4A Semifinals, 2006-11-25 14-10
1936 Rochester vs. Meridian, 2A First Round, 2002-11-15 14-12
1937 Cashmere vs. Medical Lake, 1A First Round, 1985-11-16 14-12
1938 Reardan vs. St. John, 2B Semifinals, 1978-11-24 14-12
1939 Reardan vs. Oroville, 2B First Round, 1993-11-20 14-12
1940 Seattle Prep vs. Monroe, 3A First Round, 1991-11-16 14-12
1941 Arlington vs. Burlington-Edison, 3A Quarterfinals, 1981-11-20 14-12
1942 Onalaska vs. Willapa Valley, 2B First Round, 1985-11-15 14-12
1943 Bellarmine vs. Kennedy, 4A Quarterfinals, 1982-11-19 14-12
1944 Lake Stevens vs. Burlington-Edison, 3A First Round, 1985-11-15 14-12
1945 Ferndale vs. Capital, 3A Quarterfinals, 1995-11-17 14-12
1946 Lynden Christian vs. Eatonville, 1A First Round, 1986-11-15 14-12
1947 Cascade (Leavenworth) vs. River View, 1A First Round, 1993-11-13 14-12
1948 Eastside Catholic vs. Gig Harbor, 3A First Round, 1994-11-11 14-13
1949 Toledo vs. Naches Valley, 1A First Round, 1981-11-14 14-13
1950 Mark Morris vs. Tahoma, 3A First Round, 1987-11-13 14-13 (1 OT)
1951 Liberty (Spangle) vs. Asotin, 2B First Round, 1982-11-12 14-13
1952 Archbishop Murphy vs. Cashmere, 2A Semifinals, 2005-11-26 14-13
1953 Colton vs. Warden, 2B First Round, 1979-11-09 14-13
1954 Kittitas vs. Ritzville, 2B Semifinals, 1984-11-24 14-13
1955 Asotin vs. Lind-Ritzville, 2B First Round, 2006-11-10 14-13
1956 Asotin vs. La Salle, 2B Quarterfinals, 2007-11-16 14-13
1957 Concrete vs. Mossyrock, 2B Quarterfinals, 1984-11-17 14-13 (1 OT)
1958 Evergreen (Seattle) vs. Renton, 4A First Round, 1980-11-14 14-13 (1 OT)
1959 Wahkiakum vs. Willapa Valley, 2B First Round, 2003-11-22 14-13
1960 Cascade (Everett) vs. Rogers (Puyallup), 4A First Round, 1998-11-14 14-13
1961 Lakes vs. O’Dea, 3A Semifinals, 2000-11-24 14-13
1962 O’Dea vs. Hoquiam, 3A Quarterfinals, 1978-11-18 14-13
1963 Lynden Christian vs. Onalaska, 1A First Round, 1998-11-21 14-13
1964 Eastmont vs. Gig Harbor, 3A First Round, 1981-11-14 13-0
1965 Fife vs. Washington, 3A First Round, 1978-11-10 13-0
1966 Blanchet vs. Mount Tahoma, 4A First Round, 1984-11-10 13-0
1967 Ellensburg vs. Stanwood, 3A Championship, 1973-11-23 13-0
1968 Meridian vs. South Whidbey, 1A First Round, 1984-11-09 13-0
1969 Stanwood vs. Aberdeen, 3A Quarterfinals, 1996-11-23 13-0
1970 Cascade (Everett) vs. Snohomish, 4A First Round, 1980-11-14 13-0
1971 Orting vs. Nooksack Valley, 2A First Round, 2001-11-09 13-0
1972 Snohomish vs. Gonzaga Prep, 4A Quarterfinals, 1976-11-19 13-0
1973 Snohomish vs. Cascade (Everett), 4A First Round, 1977-11-11 13-0
1974 Foss vs. Fort Vancouver, 4A First Round, 1979-11-09 13-3
1975 Edmonds-Woodway vs. Woodinville, 4A Quarterfinals, 2006-11-18 13-3
1976 Reardan vs. Rainier, 2B Championship, 1990-12-01 13-3
1977 Reardan vs. DeSales, 2B Championship, 2003-12-05 13-3
1978 Granger vs. Omak, 1A Semifinals, 1978-11-25 13-3
1979 Forks vs. Tolt, 1A First Round, 1991-11-16 13-6
1980 Interlake vs. Juanita, 4A First Round, 1981-11-12 13-6
1981 Raymond vs. Darrington, 2B First Round, 1992-11-20 13-6
1982 Franklin Pierce vs. Enumclaw, 3A Quarterfinals, 1982-11-19 13-6
1983 Toutle Lake vs. Adna, 2B Semifinals, 1988-11-24 13-6
1984 Prairie vs. Lakeside (Seattle), 3A First Round, 1985-11-15 13-6
1985 Lind-Ritzville vs. North Beach, 2B Championship, 1980-12-06 13-6
1986 Enumclaw vs. O’Dea, 3A First Round, 1983-11-11 13-6
1987 Capital vs. Enumclaw, 3A Quarterfinals, 1985-11-23 13-6
1988 Meridian vs. Port Townsend, 2A First Round, 1997-11-14 13-6 (1 OT)
1989 Wahkiakum vs. Kittitas, 2B Quarterfinals, 1979-11-17 13-6
1990 Ferris vs. Chiawana, 4A Quarterfinals, 2010-11-20 13-7
1991 Pasco vs. Kamiakin, 4A Quarterfinals, 2003-11-22 13-7
1992 Cashmere vs. Port Townsend, 1A First Round, 1981-11-13 13-7 (1 OT)
1993 Issaquah vs. Nathan Hale, 4A Quarterfinals, 1980-11-21 13-7
1994 Castle Rock vs. Nooksack Valley, 1A First Round, 1976-11-13 13-7
1995 Kalama vs. Toledo, 1A First Round, 1980-11-14 13-7
1996 Dayton vs. Manson, 2B First Round, 1990-11-09 13-7
1997 Steilacoom vs. Woodland, 1A First Round, 1988-11-12 13-7
1998 Lind-Ritzville vs. Wahkiakum, 2B Semifinals, 2000-11-25 13-7 (1 OT)
1999 Meridian vs. Royal, 1A Semifinals, 2006-11-25 13-7 (1 OT)
2000 Centralia vs. Shoreline, 3A First Round, 1982-11-13 13-7
2001 Tumwater vs. White River, 3A First Round, 2002-11-16 13-7
2002 Snohomish vs. Cascade (Everett), 4A First Round, 1978-11-10 13-8
2003 Darrington vs. Concrete, 2B First Round, 1983-11-12 13-9
2004 Omak vs. Goldendale, 1A First Round, 2006-11-11 13-9
2005 Inglemoor vs. Mariner, 4A First Round, 2007-11-09 13-10
2006 Royal vs. Omak, 1A Quarterfinals, 1986-11-22 13-10 (1 OT)
2007 Arlington vs. Woodway, 3A First Round, 1982-11-13 13-10
2008 Centralia vs. O’Dea, 3A First Round, 2001-11-10 13-10
2009 North Central vs. Eisenhower, 4A First Round, 1977-11-11 13-10
2010 Pullman vs. Eastmont, 3A First Round, 1977-11-11 13-10
2011 Castle Rock vs. Winlock, 1A First Round, 1982-11-13 13-11
2012 Snohomish vs. North Kitsap, 4A First Round, 1994-11-11 13-11
2013 Cascade Christian vs. Montesano, 1A Quarterfinals, 2009-11-21 13-12
2014 Eastside Catholic vs. Mount Si, 3A First Round, 2008-11-14 13-12
2015 Mariner vs. Kennedy, 3A Quarterfinals, 1998-11-20 13-12
2016 Curtis vs. Tumwater, 4A Semifinals, 1996-11-29 13-12
2017 Columbia-Hunters vs. DeSales, 2B Quarterfinals, 1987-11-19 13-12
2018 Capital vs. O’Dea, 3A Quarterfinals, 2010-11-19 13-12
2019 Ferndale vs. Lynnwood, 3A First Round, 1995-11-10 13-12
2020 Kentwood vs. Snohomish, 4A Quarterfinals, 1982-11-19 12-0
2021 South Kitsap vs. Kentwood, 4A Semifinals, 1982-11-27 12-0
2022 Anacortes vs. Mount Rainier, 3A First Round, 1991-11-16 12-0
2023 Toutle Lake vs. Tacoma Baptist, 1A First Round, 1999-11-19 12-0
2024 Lind-Ritzville vs. Kittitas, 2B First Round, 2010-11-12 12-0
2025 Willapa Valley vs. Coupeville, 2B First Round, 1974-11-09 12-0
2026 LaConner vs. Naselle, 2B First Round, 1975-11-07 12-0
2027 Sultan vs. Lynden, 1A First Round, 1979-11-10 12-0
2028 Columbia River vs. Bishop Blanchet, 4A First Round, 1985-11-15 12-0
2029 Orcas Island vs. South Bend, 2B First Round, 1981-11-14 12-0
2030 Ilwaco vs. Forks, 1A First Round, 1990-11-10 12-0
2031 Lakes vs. Mercer Island, 4A First Round, 1989-11-11 12-0
2032 Bellingham vs. O’Dea, 3A First Round, 1982-11-12 12-0
2033 Willapa Valley vs. Reardan, 2B Championship, 1978-12-02 12-6
2034 Renton vs. Tahoma, 3A First Round, 1995-11-10 12-6
2035 Charles Wright vs. Castle Rock, 1A Semifinals, 1989-11-24 12-6
2036 Onalaska vs. Darrington, 2B First Round, 1987-11-14 12-6
2037 East Valley (Spokane) vs. West Valley (Yakima), 3A First Round, 1988-11-11 12-6
2038 Riverside-Chattaroy vs. Omak, 1A First Round, 1981-11-13 12-6 (1 OT)
2039 South Bend vs. Orcas Island, 2B First Round, 2006-11-10 12-7
2040 Kentwood vs. Mercer Island, 4A First Round, 1985-11-15 12-7
2041 Liberty (Spangle) vs. Willapa Valley, 2B Quarterfinals, 1981-11-21 12-7
2042 Centralia vs. Arlington, 3A Semifinals, 1980-11-28 12-7
2043 Sumner vs. Sunnyside, 3A First Round, 1974-11-08 12-7
2044 Sumner vs. Gonzaga Prep, 4A Championship, 1977-12-03 12-7
2045 Lake Washington vs. Jackson, 4A First Round, 2003-11-15 12-7
2046 Connell vs. Pullman, 2A First Round, 1998-11-13 12-7
2047 Tenino vs. King’s, 1A Quarterfinals, 1986-11-22 12-7
2048 Curtis vs. Cascade (Everett), 4A First Round, 1996-11-16 12-10
2049 Sumner vs. West Valley (Spokane), 3A Championship, 1975-11-22 11-0
2050 Stanwood vs. Central Kitsap, 3A Semifinals, 1973-11-16 11-6
2051 West Valley (Yakima) vs. Prosser, 3A Quarterfinals, 1994-11-18 11-9
2052 Eastside Catholic vs. Aberdeen, 3A First Round, 1995-11-10 10-0
2053 Tonasket vs. Columbia (Burbank), 1A First Round, 2002-11-16 10-0
2054 Tumwater vs. Lake Stevens, 3A Quarterfinals, 1986-11-21 10-0
2055 Central Valley vs. Puyallup, 4A Semifinals, 1997-11-29 10-0
2056 Kamiakin vs. Gonzaga Prep, 4A First Round, 1997-11-15 10-0
2057 Kentridge vs. Cascade (Everett), 4A Semifinals, 1973-11-16 10-6
2058 Eatonville vs. Ephrata, 1A Championship, 1990-12-01 10-6
2059 Kittitas vs. Cusick, 2B Quarterfinals, 1982-11-19 10-6
2060 Omak vs. Chewelah, 1A First Round, 1978-11-18 10-6
2061 Bellarmine vs. Evergreen (Seattle), 4A Quarterfinals, 1983-11-18 10-6
2062 Lynden Christian vs. Forks, 1A First Round, 1989-11-10 10-6
2063 Wenatchee vs. Fort Vancouver, 4A First Round, 1973-11-09 10-7
2064 Mount Tahoma vs. Evergreen (Seattle), 4A Quarterfinals, 1980-11-21 10-7
2065 Mountain View vs. Wilson, 4A Quarterfinals, 2001-11-16 10-7
2066 Liberty (Spangle) vs. Mossyrock, 2B Championship, 1982-12-04 10-7
2067 Sammamish vs. Bothell, 4A First Round, 1982-11-13 10-7
2068 White River vs. O’Dea, 3A First Round, 2004-11-12 10-7
2069 Renton vs. Eastside Catholic, 3A Quarterfinals, 1995-11-17 10-7
2070 Davenport vs. Willapa Valley, 2B Quarterfinals, 2005-11-19 10-7
2071 Shelton vs. East Bremerton, 3A First Round, 1974-11-08 10-7 (2 OT)
2072 Kelso vs. Tumwater, 3A First Round, 1983-11-11 10-7
2073 Richland vs. Lewis & Clark, 4A First Round, 1994-11-12 10-7
2074 Lake Stevens vs. Capital, 3A Semifinals, 1985-11-28 10-7
2075 Lynden Christian vs. Castle Rock, 1A Quarterfinals, 1993-11-20 10-7
2076 Ferris vs. Gonzaga Prep, 4A Quarterfinals, 1988-11-18 10-7
2077 Cashmere vs. Cascade Christian, 1A Championship, 2008-12-06 10-9
2078 Lakewood vs. Meridian, 1A First Round, 1983-11-12 9-0
2079 Marysville-Pilchuck vs. Newport (Bellevue), 4A Quarterfinals, 1989-11-17 9-0
2080 North Beach vs. Willapa Valley, 2B Semifinals, 1980-11-29 9-0
2081 Concrete vs. Adna, 2B Semifinals, 1984-11-22 9-6
2082 Kamiak vs. Tahoma, 4A Quarterfinals, 2000-11-17 9-7
2083 Ephrata vs. Cashmere, 1A Semifinals, 1988-11-26 8-0
2084 Columbia-Hunters vs. Warden, 2B First Round, 1984-11-10 8-2
2085 Tumwater vs. Bellingham, 3A Semifinals, 1987-11-27 8-2
2086 O’Dea vs. Enumclaw, 3A First Round, 1984-11-10 8-3
2087 Soap Lake vs. Oakesdale, 2B Championship, 1973-11-23 8-6
2088 Eatonville vs. South Whidbey, 1A Semifinals, 1985-11-28 8-6
2089 Sunnyside vs. Pullman, 3A First Round, 1973-11-09 8-6
2090 Tekoa-Oakesdale vs. Mabton, 2B First Round, 1973-11-10 8-6
2091 Mossyrock vs. North Beach, 2B First Round, 1983-11-12 8-7
2092 Kalama vs. Columbia (White Salmon), 1A First Round, 1998-11-20 8-7
2093 Wahkiakum vs. Raymond, 2B Semifinals, 1992-11-27 8-7
2094 Rochester vs. Naches Valley, 1A First Round, 1979-11-09 8-7
2095 Cle Elum vs. Rochester, 1A Quarterfinals, 1979-11-16 7-0
2096 Cascade Christian vs. Kalama, 1A Quarterfinals, 2007-11-17 7-0
2097 Eastside Catholic vs. Renton, 3A Quarterfinals, 1994-11-18 7-0
2098 Mount Baker vs. Castle Rock, 2A First Round, 1998-11-14 7-0
2099 Clover Park vs. Interlake, 4A Quarterfinals, 1981-11-20 7-0
2100 Franklin vs. Kentwood, 4A Quarterfinals, 1990-11-16 7-0
2101 Juanita vs. Kentwood, 4A Quarterfinals, 1986-11-21 7-0
2102 White River vs. O’Dea, 3A First Round, 1998-11-13 7-0
2103 Toutle Lake vs. Asotin, 2B Semifinals, 2007-11-24 7-0
2104 Colton vs. Pe Ell, 2B Championship, 1983-12-03 7-0
2105 Willapa Valley vs. Onalaska, 2B Quarterfinals, 1987-11-20 7-0
2106 Prosser vs. Pullman, 3A First Round, 1994-11-11 7-0
2107 Bellarmine vs. Kelso, 4A First Round, 1982-11-12 7-0
2108 Granite Falls vs. Lynden Christian, 1A First Round, 1990-11-09 7-0
2109 Lynden vs. Meridian, 1A Quarterfinals, 1988-11-18 7-0
2110 North Mason vs. Mount Baker, 1A First Round, 1981-11-14 7-0
2111 Kennedy vs. Everett, 4A Quarterfinals, 1975-11-14 7-0
2112 Snohomish vs. Renton, 4A Quarterfinals, 1978-11-17 7-0
2113 Puyallup vs. South Kitsap, 4A First Round, 1991-11-16 7-0
2114 Columbia-Hunters vs. Reardan, 2B Semifinals, 1989-11-17 7-3
2115 Warden vs. Oroville, 1A First Round, 2003-11-15 7-6
2116 O’Dea vs. Lake Stevens, 3A Championship, 1994-12-03 7-6
2117 Forks vs. Castle Rock, 1A Quarterfinals, 1987-11-20 7-6
2118 Blaine vs. Langley, 1A First Round, 1978-11-18 7-6
2119 Toutle Lake vs. Raymond, 2B Quarterfinals, 1988-11-18 7-6
2120 Olympia vs. Centralia, 3A First Round, 1981-11-13 7-6
2121 Kittitas vs. Columbia (Hunters), 2B Quarterfinals, 1984-11-17 7-6
2122 Arlington vs. Othello, 3A Semifinals, 1982-11-26 7-6
2123 Central Kitsap vs. Shelton, 3A First Round, 1973-11-09 7-6
2124 Omak vs. Langley, 1A Championship, 1979-12-01 7-6
2125 Capital vs. Olympic, 3A Quarterfinals, 1984-11-16 7-6
2126 Richland vs. Kentridge, 4A Championship, 1981-12-05 7-6
2127 Meridian vs. Forks, 2A Quarterfinals, 2000-11-18 7-6
2128 Shorewood vs. Ferndale, 3A First Round, 1983-11-12 7-6
2129 Concrete vs. La Conner, 2B First Round, 1984-11-10 7-6 (1 OT)
2130 Tenino vs. Woodland, 1A First Round, 1985-11-16 7-6
2131 Cle Elum vs. Onalaska, 1A First Round, 1974-11-08 6-0
2132 Adna vs. Willapa Valley, 2B First Round, 1988-11-11 6-0
2133 Adna vs. Darrington, 2B Quarterfinals, 1988-11-19 6-0
2134 South Bend vs. Willapa Valley, 2B First Round, 2007-11-10 6-0
2135 Forks vs. Naches Valley, 1A First Round, 1977-11-12 6-0
2136 Eatonville vs. Toledo, 1A First Round, 1978-11-18 6-0 (1 OT)
2137 Colfax vs. Montesano, 1A Championship, 1981-12-05 6-0
2138 Liberty (Spangle) vs. Ritzville, 2B Semifinals, 1986-11-29 6-0
2139 Cusick vs. Colton, 2B First Round, 1982-11-12 6-0
2140 Arlington vs. Olympia, 3A Semifinals, 1981-11-27 6-0
2141 Willapa Valley vs. La Conner, 2B First Round, 1973-11-10 6-0
2142 Burlington-Edison vs. Shorewood, 3A First Round, 1977-11-11 6-0
2143 Shelton vs. Curtis, 3A Semifinals, 1974-11-15 6-0 (1 OT)
2144 Orcas Island vs. Coulee-Hartline, 2B First Round, 1978-11-18 6-0
2145 Winlock vs. Lynden, 1A Semifinals, 1977-11-18 6-0
2146 North Mason vs. Castle Rock, 1A First Round, 1980-11-14 6-0
2147 Connell vs. Quincy, 2A Quarterfinals, 1998-11-20 6-0
2148 Burlington-Edison vs. Tumwater, 3A Semifinals, 1986-11-27 6-2
2149 DeSales vs. Columbia (Burbank), 1A Quarterfinals, 1984-11-16 6-2
2150 Woodland vs. Port Townsend, 1A First Round, 1984-11-09 6-2
2151 East Valley (Yakima) vs. Carroll, 1A Quarterfinals, 1983-11-18 6-3
2152 Walla Walla vs. Mead, 4A First Round, 1995-11-11 6-3
2153 Puyallup vs. Columbia River, 4A First Round, 1998-11-14 3-0
2154 Lakewood vs. Steilacoom, 1A Quarterfinals, 1983-11-19 3-0
2155 Ingraham vs. Bremerton, 4A Semifinals, 1978-11-24 3-0
2156 Cashmere vs. Ephrata, 1A Quarterfinals, 1985-11-22 3-0
2157 Napavine vs. Kalama, 1A First Round, 2004-11-20 3-0
2158 Gonzaga Prep vs. Kamiakin, 4A Quarterfinals, 1993-11-20 3-0
2159 Snohomish vs. Lewis & Clark, 4A Semifinals, 1978-11-25 3-0 (1 OT)
2160 Rogers (Puyallup) vs. Bishop Blanchet, 4A First Round, 1979-11-09 2-0
2161 Adna vs. Onalaska, 2B Quarterfinals, 1985-11-23 2-0

Comments

  1. […] The full list including 8-man teams is here, and the full 11-man list here. […]